Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
V šachu

Bez diváků a mimo Bělorusko musí hrát tamní fotbalové týmy mezinárodní zápasy

Vedení evropského fotbalu rozhodlo o sankcích pro běloruský fotbal. Kluby i reprezentace budou hrát domácí mezinárodní zápasy na neutrální půdě a bez diváků. Je to reakce UEFA na invazi Ruska proti Ukrajině, na kterém má podle západních zemí běloruský režim podíl. UEFA o rozhodnutí svého výkonného výboru informovala na svém webu.

Utkání Bělorusko – Belgie
zdroj: Reuters autor: Evgenia Novozhenina

UEFA už na začátku týdne vyřadila ruské kluby i reprezentace ze všech jejích soutěží. V případě Běloruska k tak razantnímu kroku nesáhla a jeho týmy v soutěžích zatím ponechala. UEFA zároveň uvedla, že situaci bude nadále sledovat a je připravena svolat další mimořádné zasedání výkonného výboru.

V pohárových soutěžích UEFA už nezbyl žádný běloruský tým, v této sezoně se proto dnešní verdikt dotkne již jen reprezentací. Bělorusko je jedním ze soupeřů Slovenska v Lize národů.

Mezinárodní olympijský výbor na začátku týdne vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily ruské a běloruské sportovce i funkcionáře. UEFA byla k běloruským fotbalistům mírnější než některé jiné sportovní federace. Hokejová IIHF vyloučila Bělorusko spolu s Ruskem z nadcházejícího mistrovství světa, ze soutěží vyřadila obě země také házenkářská EHF. Běloruští sportovci rovněž nakonec jako jejich ruští kolegové nebudou moci startovat na začínající paralympiádě.

O tom, jak velký podíl má Bělorusko na ruské invazi na Ukrajinu, se vedou debaty. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že jeho země do konfliktu vojáky nezapojí, zároveň ale poskytla k ruskému útoku své území a letecké základny.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články