Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Belgický postup je unáhlený. UEFA vyzvala k dohrání ligových soutěží

Evropská fotbalová unie vyzvala národní asociace, aby předčasně neukončovaly domácí soutěže. Navzdory současné situaci považuje takový postup UEFA za unáhlený. Naopak by podle ní měla snaha všech směřovat k tomu, aby se ligy dohrály na hřišti, přičemž reálný termín restartu vidí až v červenci.

Michael Ngadeu v dresu belgického Gentu
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Bruno Fahy

UEFA rozeslala dopis svým členům ve čtvrtek, pár hodin poté, co belgický svaz ukončil sezonu kolo před závěrem základní části. Titul byl přidělen Bruggám, kde působí i český reprezentační útočník Michael Krmenčík.

"Zastavení soutěží by mělo být posledním východiskem," uvedli ve společném prohlášení zástupci UEFA, Evropské klubové asociace a sdružení evropských fotbalových soutěží. A vyzvali k trpělivosti.

"Jsme přesvědčeni, že můžeme fotbal restartovat v následujících měsících. Za jakých podmínek, to určí veřejné orgány. V této fázi je ale ukončení domácích soutěží unáhlené a neoprávněné," napsal šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Vedení belgické asociace však svůj krok obhajuje. Mimo jiné i tím, že jednalo v zájmu veřejného zdraví a z ekonomických důvodů. "Asociace i liga jsou silnými příznivci evropské fotbalové solidarity. A právě kvůli tomu naši zástupci hájí politiku, které by umožnila řešit tuto situaci při respektování specifického kontextu každé ligy," uvedla asociace v prohlášení.

UEFA varovala, že příliš brzké rozhodnutí o ukončení soutěže by mohlo vést až k tomu, že daná národní asociace ztratí svá místa v příštím ročníku evropských pohárů. "Protože účast v klubových soutěžích je určena sportovním výsledkem dosaženým na konci kompletní domácí soutěže, její předčasné ukončení by splnění takové podmínky zpochybnilo," uvedla UEFA v prohlášení.

Kvůli pandemii koronaviru musela UEFA přesunout i mistrovství Evropy z letošního léta na příští rok. Odložila také červnové mezistátní zápasy, čímž vznikl prostor právě na dohrání domácích soutěží. Pracovní skupiny UEFA se nyní snaží vytvořit plán, jak by se dala prodloužit sezona třeba až do srpna.

"Po ukončení domácích lig bychom mohli obnovit evropské pohárové soutěže," uvedla UEFA. Podrobnosti by mohly být známy v polovině května. Kvůli šíření onemocnění COVID-19 se zastavily všechny fotbalové soutěže v Evropě s výjimkou běloruské ligy.

V české lize zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavba, která bude pro většinu klubů pětikolová, a baráž o nejvyšší soutěž. Tabulku vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před druhou Plzní.

Šéf ligy Dušan Svoboda v minulých dnech pro iSport.cz uvedl, že v úvahu připadají pouze dva scénáře. Liga se buď dohraje kompletně i s nadstavbou, nebo se ročník anuluje a mistr nebude vyhlášen. Zrušení nadstavbové části odmítl, liga by podle něj ztratila regulérnost. Dokončit soutěž pouze do 30. kola navrhla Slavia, jiné kluby ale upozorňují na to, že nejde v průběhu soutěže měnit její herní model.

Konec sezony v Nizozemsku žádají i Alkmaar a Eindhoven

Není to ale jenom Belgie, kdo volá po ukončení soutěže. Podobné hlasy zní i ze sousedního Nizozemska. K Ajaxu Amsterdam se přidaly také AZ Alkmaar a PSV Eindhoven.

Sportovnímu řediteli vedoucího Ajaxu Marcu Overmarsovi se záměr dohrát přerušenou sezonu nelíbí. Bývalý nizozemský reprezentant se pozastavil nad prohlášením svazu, který uvedl, že se bude řídit doporučením UEFA a sezonu se pokusí do začátku srpna dohrát. Podle Overmarse by na prvním místě mělo být zdraví.

K jeho názoru se přidali i zástupci konkurenčních klubů. "Současná koronavirová situace je vážná a pomýšlet na dohrání sezony bez diváků je zcela od věci. Navíc kolem pandemie panují obavy z dalšího vývoje," uvedl technický ředitel Alkmaaru Robert Eenhoorn. "K obnovení sezony neexistuje žádný ospravedlnitelný důvod," připojil technický ředitel Eindhovenu Toon Gerbrands.

Nákaza COVID-19 si v Nizozemsku dosud vyžádala 14,5 tisíce nakažených a přes 1300 mrtvých.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy