Kooperativa NBL 2023/2024

Belgičané nadělovali v Estonsku a Italové senzačně remizovali. Stanciu se trefil na Islandu

Roli favoritů ustáli v kvalifikaci o postup na mistrovství světa s přehledem. Fotbalisté Belgie otočili utkání v Estonsku, vyhráli 5:2 a "českou" skupinu vedou o tři body před svěřenci Jaroslava Šilhavého. Ve skupině I si Anglie smlsla v Maďarsku na domácí reprezentaci 4:0, naopak v "céčku" remizovali úřadující mistři Evropy z Itálie s Bulharskem 1:1. Ve šlágru čtvrtečního programu Švédsko udolalo Španělsko 2:1. V dresu Rumunska skóroval záložník Slavie Nicolae Stanciu a přispěl k vítězství 2:0 na Islandu.

Belgičan Romelu Lukaku oslavuje gól v Estonsku
zdroj: AP autor: Raul Mee

Belgie prohrávala v Tallinnu už ve 2. minutě po gólu Käita. Ve 22. a 29. minutě ale otočili stav Vanaken a Lukaku.

Nejlepší střelec "Rudých ďáblů" Lukaku po přestávce navíc zvýšil na 3:1 a v 99. duelu za národní tým vsítil 65. a 66. branku.

Další zásahy hostujícího týmu přidali Witsel a střídající Foket, který zaznamenal první reprezentační trefu. Konečný výsledek stanovil rovněž střídající Sorga.

Italové vyrovnali rekord

Italové navzdory nečekané ztrátě neprohráli už 35. zápas po sobě a vyrovnali rekord Brazílie a Španělska.

Ve Florencii je poslal do vedení v 16. minutě Chiesa. Za hosty vyrovnal šest minut před koncem prvního poločasu Iliev.

Svěřenci Roberta Manciniho vedou skupinu C o čtyři body před Švýcarskem, které ale sehrálo o dva zápasy méně.

Tým z Apeninského poloostrova naposledy podlehl 10. září 2018 v Lize národů Portugalsku. Stejně dlouhou sérii neporazitelnosti vytvořily v letech 1993 až 1996 Brazílie a v letech 2007 až 2009 Španělsko.

Severní Irsko v "italské" skupině zvítězilo v Litvě 4:1 a poprvé v kvalifikaci naplno bodovalo.

Angličané zametli s Maďarskem

Anglie rozhodla v Budapešti o plném bodovém zisku po změně stran. Od 55. do 87. minuty skórovali Sterling, kapitán Kane, Maguire a Rice.

Albion zvítězil i ve čtvrtém duelu kvalifikace a skupinu I vede o pět bodů před Polskem, jež si poradilo s Albánií 4:1. O branky se postarali Lewandowski, Buksa, Krychowiak a Linetty. Andorra zdolala San Marino 2:0.

Vítězný gól Německa v Lichtenštejnsku vstřelil v 41. minutě Werner. V 77. minutě přidal pojistku Sané. Němci jsou ve skupině J druzí o bod za vedoucí Arménií, která remizovala v Severní Makedonii bez branek.

Rumunsko vyhrálo na Islandu 2:0. Nejprve se v 47. minutě prosadil Man a v závěru zvýšil slávistický záložník Stanciu. Čisté konto vychytal sparťanský brankář Nita.

Španělé vedli ve Švédsku od páté minuty zásluhou Solera, ale domácí vzápětí srovnali díky Isakovi. Obrat dokonal v 57. minutě Claesson.

Seveřané jsou po třech utkáních kvalifikace stoprocentní a skupinu B vedou o dva body před dnešním soupeřem, jenž navíc odehrál o zápas víc. V červnu spolu obě mužstva hrála na Euru v duelu v Seville bez branek. Kosovo vyhrálo v Gruzii 1:0.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:

Skupina B:
Batumi: Gruzie - Kosovo 0:1 (0:1)
Branka: 18. vlastní Chočolava.
Stockholm: Švédsko - Španělsko 2:1 (1:1)
Branky: 6. Isac, 57. Claesson - 5. Soler.

Skupina C:
Vilnius: Litva - Severní Irsko 1:4 (0:1)
Branky: 54. Baravykas - 20. Ballard, 52. Washington z pen., 67. Lavery, 82. McNair z pen.
Florencie: Itálie - Bulharsko 1:1 (1:1)
Branky: 16. Chiesa - 39. Iliev.

Skupina E:
Tallinn: Estonsko - Belgie 2:5 (1:2)
Branky: 2. Käit, 83. Sorga - 29. a 52. Lukaku, 22. Vanaken, 65. Witsel, 76. Foket.
Estonsko: Hein - Puri (80. Lilander), Tamm, Kuusk, Mets, Pikk (69. Kallaste) - Vassiljev (86. Zenjov), Kreida, Käit - Anier (80. Sinjavskij), Sappinen (69. Sorga). Trenér: Haberli.
Belgie: Courtois - Alderweireld (83. Dendoncker), Boyata, Denayer - Saelemaekers (66. Foket), Witsel, Vanaken, Carrasco (83. Lukebakio) - Trossard, Lukaku (73. Benteke), E. Hazard (73. Lokonga). Trenér: Martínez.

Skupina I:
Andorra la Vella: Andorra - San Marino 2:0 (2:0)
Branky: 18. a 24. Vales.
Budapešť: Maďarsko - Anglie 0:4 (0:0)
Branky: 55. Sterling, 63. Kane, 69. Maguire, 87. Rice.
Varšava: Polsko - Albánie 4:1 (2:1)
Branky: 12. Lewandowski, 44. Buksa, 54. Krychowiak, 89. Linetty - 25. Cikalleši.