Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Beckenbauer: Chybu uznávám, ale hlasy jsme nenakupovali

Berlín - Stejně jako FIFA otřásá korupční skandál i německým fotbalem. Německý fotbalový svaz a organizátoři MS v roce 2006 čelí obvinění, že při volbě pořadatele kupovali hlasy pro to, aby se šampionát konal v Německu. To německá fotbalová legenda Franz Beckenbauer odmítá, ale přiznává, že jako šéf organizačního výboru udělal chybu, za kterou označil netransparentní platbu kvůli získání dotace. 

Franz Beckenbauer
zdroj: imago sportfotodienst

Podle týdeníku Spiegel si organizátoři turnaje z tajného fondu koupili čtyři hlasy, a díky tomu těsně porazili Jihoafrickou republiku. Fond údajně založil dnes už nežijící bývalý šéf společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus a mělo na něm být přes deset milionů marek.

Beckenbauer potvrdil, že v roce 2005 odešla na konto FIFA "netransparentní platba" ve výši 6,7 milionu eur, ale šlo prý jen o dohodu s finanční komisí FIFA, jak získat dotaci na organizaci šampionátu.

"Nyní zpětně vidím, že šlo o chybu, a jako šéf organizačního výboru za ni beru plnou odpovědnost," řekl Beckenbauer. "Rozhodně jsme si ale nekupovali hlasy na podporu naší kandidatury," dodal sedmdesátiletý bývalý mistr světa.

Případem se zabývá i německá asociace, jejíž prezident Wolfgang Niersbach byl tehdy místopředsedou organizační komise, tedy Beckenbauerovou pravou rukou. "Peníze byly požadovány ze strany finanční komise FIFA, aby bylo uvolněno 170 milionů eur do rozpočtu organizačního výboru," potvrdil Niersbach. Na dotaz, proč se musela zaplatit malá částka k odemknutí mnohem větší částky, však odpověděl, že neví.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy