Následuje
Švédská rallye

Baník se dohodl se Slováckem, oddálil tak hrozbu odpočtu bodů

Praha - Fotbalový klub 1. FC Slovácko se dohodl s Ostravou, že mu Baník doplatí částku kolem pěti milionů korun za přestup záložníka Maria Ličky do Southamptonu do 21. ledna příštího roku. Pokud by Ostravané do středečního poledne dluh neuhradili a kluby společně nepožádaly, aby disciplinárka své rozhodnutí odložila, mohl Baník už dnes přijít v tabulce o neurčený počet bodů. Disciplinární komise má odpoledne případ znovu projednávat.

Disciplinární komise v minulosti sahala k bodovým odpočtům jen ve výjimečných případech. V letech 2004 a 2005 kvůli korupci přišel tehdejší Synot (nyní Slovácko) a Žižkov shodně o 12 bodů, Vítkovice o devět a Opava o šest. Krachujícím Bohemians bylo v roce 2005 ve druhé lize škrtnuto dvakrát po třech bodech, ale "klokani" pak stejně soutěž ani nedohráli.

Baník, který po 16 kolech ztrácí jeden bod na vedoucí duo Teplice, Sparta, podle všeho dalším klubem v řadě nebude. Prý je připravený peníze za Ličku vyplatit, byť Severomoravané stále tvrdí, že pravda je na jejich straně. "Pořád si myslíme, že peníze za ten přestup patří nám, ale nezbývá nám nic jiného, než se podvolit. Peníze do dohodnutého termínu Slovácku zaplatíme," řekl mluvčí Baníku Igor Bruzl.

Kauza se táhne už dva roky

Kauza kolem peněz za přestup Ličky ze Slovácka do Southamptonu se táhne už přes dva roky. Slovácku se nelíbilo, když Baník inkasoval od Angličanů kolem pěti milionů korun, protože si jako Ličkův mateřský klub zprvu úspěšně dělal nárok na profit z přestupu. Slovácko nic nedostalo. Lička mířil do Southamptonu jako volný hráč bez nároku na odstupné. Ale protože anglický klub chtěl celý transfer urychlit a nepočkal 30 dní od skončení jeho smlouvy ve Slovácku, kdy hráč mohl být úplně zadarmo, určitý finanční obnos do České republiky poslat musel.

Před dvěma lety dokonce i arbitrážní komise ČMFS rozhodla ve prospěch Baníku, Slovácko uspělo až u Mezinárodní arbitráže v Lausanne, která nařídila, aby Ostrava peníze za Ličkův přestup na jih Moravy vrátila. Minulý týden se k rozhodnutí mezinárodní arbitráže připojila i disciplinární komise a Baník až pod hrozbou odpočtu bodů souhlasil s vyrovnáním. Paradoxní je, že loni v létě se Lička ze Southamptonu vrátil právě do Ostravy, kde letos září, a i díky sedmi nastříleným brankám se v listopadu poprvé podíval do reprezentačního týmu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy