Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO Archiv

Anna Franková v dresu AS. Fanoušci Lazia antisemitisticky zaútočili na rivala

Velké pobouření vyvolal v Itálii čin tvrdého jádra fanoušků Lazia. Několik členů ultras polepili část Olympijského stadionu v Římě nálepkami s podobiznou Anny Frankové v dresu rivala AS Řím a připojili antisemitistické nápisy. Kauza kolem zneužití světoznámého příběhu židovské dívky usmrcené nacisty v Itálii rozpoutala velké emoce. Prezident Sergio Mattarella uvedl, že jde o "nelidský a alarmující čin". Událost vyšetřuje policie. Údajně již 15 pachatelů identifikovala.

Fanoušci římského Lazia během utkání v Boloni
zdroj: REUTERS autor: Alberto Lingria

Nálepky a nápisy byly nalezeny v neděli v části Olympijského stadionu, v níž bylo ten den tvrdé jádro fanoušků Lazia. "Ultras", kteří jsou známí projevy rasismu a násilným chováním, za sebou nálepky a nápisy jako "Fanoušci AS Řím jsou Židi" zanechali po ligovém zápase s Cagliari. Oba římské kluby - Lazio a AS - se o stadion dělí.

Hlava římské židovské komunity Ruth Dureghellová vyvěsila fotografii nálepek na Twitter s komentářem: "Tohle není fotbal, tohle není sport. Antisemitismus pryč ze stadionů!" Čin odsoudil mimo jiné i italský předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Stačí věnec?

Předseda Lazia Claudio Lotito položil květinový věnec u římské synagogy a slíbil, že každý rok vezme 200 fanoušků klubu na prohlídku bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde v průběhu druhé světové války zemřel více než milion lidí.

"Přišel jsem, abych vyjádřil nesouhlas s xenofobií, rasismem a antisemitismem," citoval Lotita, který se od "ultras" distancoval, list La Repubblica. Šéf Lazia rozhodl, že při rozcvičování před středečním zápasem s Boloňou budou mít hráči na sobě triko s podobiznou Anny Frankové.

Vrchní římský rabín Riccardo Di Segni řekl, že "(židovská) komunita není splachovací a úlitba květinovým věncem nic neřeší". "Přece nevěříte tomu, že se záležitost urovná tím, když se někdo objeví před davem novinářů. Je třeba konkrétních kroků, včetně těch represivních," uvedl vrchní rabín. 

Ministr sportu Luca Lotti uvedl, že lidé za čin zodpovědní budou "identifikováni a potrestáni". "Neexistuje pro to žádné ospravedlnění. Takové činy se musí bez výhrady odsoudit," dodal.

Mezi pachateli i nezletilí

Policie už 15 pachatelů identifikovala pomocí záběrů z bezpečnostních kamer. Všichni jsou fanoušci Lazia. Dva z nich ještě nedosáhli zletilosti, nejmladšímu je 13 let. Někteří patří k tvrdému jádru, které za sebou má dlouhou historii rasismu a antisemitismu. Před dvaceti lety na zápase s AS Řím svým protivníkům adresovali nápis na transparentu "Osvětim je váš domov a pec je váš dům." 

"Ultras" v prohlášení uvedli, že "si zkrátka nějací chlápci dělali legraci a vysmívali se (fanouškům AS Řím)" a že soud v únoru rozhodl, že není zločin, když někdo "zesměšňuje fanoušky jiného klubu příslušností k odlišnému náboženství". Reakce označili za "mediální a institucionální humbuk... kvůli pár samolepkám". 

Italská fotbalové federace v reakci na antisemitismus příznivců římského klubu rozhodla, že před každým zápasem v tomto týdnu se bude číst výňatek z deníku Anny Frankové.

Tato kniha se stala jedním ze symbolů tehdejšího osudu milionů lidí židovského původu, pronásledovaných a zavražděných nacisty za druhé světové války. Židovská dívka původem z Německa jej začala psát ve 13 letech v úkrytu v Amsterdamu. Úkryt byl posléze pravděpodobně prozrazen a ani ne šestnáctiletá Anne zahynula v březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy