Následuje
HC VERVA Litvínov - Mountfield HK

V Budějovicích už přemýšlí o posilách na ligu. Rádi bychom přivedli Sivoka, přiznal Vozábal

Po zajištění návratu mezi elitu si užili bouřlivé oslavy, během nichž nechyběla ani tradiční koupel v kašně. Zároveň už se ale v Českých Budějovicích začíná řešit, jak a o koho posílit kádr pro první ligu. Generální manažer Dynama Martin Vozábal přiznal, že několik jmen v hledáčku má. A tím největším je bývalý reprezentant Tomáš Sivok.

Generální manažer Martin Vozábal
zdroj: ČTK autor: Pancer Václav

Na poslední působení Českých Budějovic v nejvyšší soutěži nemá nejlepší vzpomínky. Jako asistent trenéra a poté už generální manažer musel sledovat, jak se po solidním podzimu na jaře Jihočeši totálně sesypali. Ze 14 zápasů uhráli pouze 4 body za jednu výhru a remízu a místo záchrany mezi elitou následoval sešup o patro dolů.

Pro generálního manažera Martina Vozábala to tehdy byla lekce, z níž se Budějovičtí vzpamatovávali čtyři sezony, než se jim konečně podařilo zase vybojovat návrat mezi elitu.

"Tehdy jsme měli po podzimu 18 bodů a vše vypadalo nadějně. Pak se udělaly určité kroky, vypadl jeden z partnerů a snížili jsme rozpočet. Zcela upřímně ale říkám, že jsem nečekal takový dopad. Pramálo se s tím už pak dalo udělat. Byla to ostuda," vzpomíná.

To letošek mu dělal větší radost. Budějovičtí už od startu sezony mířili na baráž, ale když po podzimu druhou ligu vedli, nebáli se vyhlásit: jdeme na první místo, které znamená přímý postup. To se nakonec i povedlo, když minulou středu po triumfu nad Chrudimí a remíze Jihlavy odstartovali velké oslavy, během nichž nechyběla ani studená koupel v centru Budějovic.

"Oslavy odpovídaly spanilé jízdě, zejména jarní, a myslím, že si to všichni užili. Ještě nás čeká sobotní domácí utkání, kdy se chceme rozloučit s fanoušky. Už jsem taky dostal smsku s pozváním na dokopnou, takže tuším, že si to hráči užijí znovu. Kašna k tomu taky patří, ale doufám, že z ní nebude tradice typu sestup, postup, sestup, postup," prozradil Vozábal. 

Generálnímu manažerovi se v této sezoně podařilo ideálně vyladit tým. V roli kapitána měl v kabině hlavní slovo bývalý hráč Sparty a odchovanec jihočeského klubu Jiří Kladrubský, důležité branky střílel Ivo Táborský, dobře fungovala defenzivní práce i záloha a fantastickou sezonu prožil David Ledecký.

Pětadvacetiletý útočník od příchodu z Polska nasázel 17 branek a je nejlepším střelcem druhé ligy. "To byla trefa do černého. Naskytla se možnost ho získat a my do toho investovali jisté prostředky. Ty se nám vrátily. Věděli jsme, že přivádíme kvalitního útočníka v rámci druhé ligy, ale netušili jsme, že to bude taková trefa," pochvaloval si Vozábal.

Velkou chválu bývalý dlouholetý hráč Budějovic směřoval také na trenéra Davida Horejše, pod jehož vedením tým šlapal. "V Davidovi jsem našel osobu, kterou znám dlouhá léta. Vím, jak pracuje, a studoval jsem s ním obě licence. I z profesního hlediska vím, jak přemýšlí. Jsme ve věcech zajedno. Přemýšlíme stejně a v určitých fázích to bylo rozhodující, že nadále působí v Budějovicích," řekl Vozábal. "On je maximalista, takže by nejradši už večer po postupu řešil následující kroky a posily."

Sivok se rozhodne podle ciziny, brankáře kupovat nebudeme

Právě posilování kádru je jedním z hlavních témat, jež Vozábal v dalších dnech a týdnech bude muset řešit. Sám cítí, že Budějovice pro nejvyšší soutěž potřebují získat nové hráče, kteří nejenom sestavu doplní, ale hlavně ji posílí.

"Nejde ale jenom o kádr. Řešíme celý klub, ať už marketing a obchod, tak rozpočet. Víme, že kádr musíme posílit. Nemůžeme si myslet, že ten součený ho zvládne. První liga je o něčem jiném. Je tam více zápasů, kvalita je jinde a jiní soupeři. Přijdou krize, jiné situace. Musíme být na to připraveni sportovně, hráči zase mentálně a na to skutečně musíme posílit zásadními hráči," myslí si Vozábal.

Fotbalisté Českých Budějovic slaví postup do první ligy
zdroj: ČTK autor: Skřivánek Petr

Místo, kde Budějovice nikoho hledat nebudou, je tak s jistotou jen pozice brankáře, kde dvojice Jindřich Staněk, Zdeněk Křížek předváděla stabilní výkony, a vedení Dynama věří, že oba jsou dostatečně dobří i na nejvyšší soutěž. Jinak však mají v merku vícero jmen.

"Máme okruh hráčů, které bychom rádi získali. Každopádně pokud bych měl říct jedno jméno, tak se netajíme tím, že bychom chtěli získat Tomáše Sivoka. Z hlediska sportu i marketingu je to jméno strašně zajímavé. On bydlí v Hluboké nad Vltavou, kde si postavil dům. Jsem s ním ve spojení, ale nyní je v cizině, a pokud bude šance, tak tam zůstane. Což respektujeme. Pokud se ale objeví skulinka ho dostat do Českých Budějovic, tak o to budeme bojovat," řekl o odchovanci jihočeského týmu.

Na vyhlašování cílů je i z těchto důvodů zatím brzy, Vozábal má ale v jednom jasno. "Chceme hrát důstojnou roli," dodal.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy