Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Slončík šéfuje akademii Baníku a věří, že Drozda budou v áčku následovat další talentovaní hráči

Fotbalisty Baníku Ostrava by v příštích letech měl posunout blíž k elitě mimo jiné i Radek Slončík. Někdejší záložník totiž šéfuje ostravské mládeži a vedle toho trénuje hráče do sedmnácti let. A jak sám říká, i když je to práce náročná, velice ho baví.

Fotbalová akademie Baníku Ostrava
zdroj: ČT sport

"Nejen, že jsem šéf baníkovské akademie, ale ještě potom trénuju, tak je práce hodně. A když potom vidím třeba vidím ročník 2004, jak máme šikovné kluky, tak to mě potom naplňuje," říká sportovní ředitel akademie Baníku Ostrava.

Sedmačtyřicetiletý bývalý reprezentant chtěl zůstat po konci aktivní kariéry u fotbalu.

"Napřed jsem dělal dva nebo tři roky manažera, ale chtěl jsem být více na hřišti. Tak jsem chvilku trénoval a minulý rok v létě mě Marek Jankulovski s Michalem Bělákem požádali, jestli bych jim nepomohl i v manažerské pozici. Nabídku jsem přijal a jsem tady," popisuje muž, který drtivou část kariéry strávil právě v Ostravě.

"Věk šestnácti, sedmnácti let je myslím pro ty kluky velmi náročný. Jsou tam nástrahy, jaké jsou. A jenom málo z nich to zatím dává. Fotbal je stále baví, ale někteří z té cesty třeba uhnou a už se nedostanou na tu nejvyšší úroveň," vysvětluje Slončík, v jakém období se podle něj láme chleba.

Je nám líto, video expirovalo.
Můj fotbal

Fotbalové akademie ovšem nejsou čistě jen o hře. "Dbáme na to, aby kluci udělali školu. Máme svoji střední, aby si udělali maturitu, a potom mají základ do života. Pokud to nebudou mít, budou mít v budoucnu problém. Fotbal je jejich zábava a jsem rád, že někteří to zvládají tak dobře a už nám dorůstají kluci."

Slončík poukazuje například na Jakuba Drozda, který se dostal jako ročník 2003 do sestavy v Liberci. "To je takové naše štěstí," říká k talentovanému záložníkovi, jehož potenciálu si všiml trenér áčka Luboš Kozel.

Právě Drozd z Baníku, ale i Hložek s Karabcem ze Sparty jsou důkazem, že mládí už se dokáže v dospělém fotbale jednoznačně prosadit. A to je pro všechny trenéry mládeže velkou odměnou. 

Ostravští fotbalisté slaví gól
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

"Šel jsem do této pozice, když jsem se bavil s majitelem panem Brabcem, abych propojil mládež s áčkem Baníku. Baníkovská mládež byla vždy chloubou celého českého fotbalu," tvrdí Slončík.

Věřím, že ve spojení s trenérem Kozlem to bude fungovat. "Už máme několik mladých šikovných fotbalistů, kteří to mohou v budoucnu dokázat," je přesvědčen Slončík.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy