Následuje
BasketManie

15. listopad – osudový den trenéra Bílka

Podgorica - Před dvaadvaceti lety prožíval Michal Bílek momenty, na které nikdy nezapomene. Národní tým s ním v sestavě uhrál 15. listopadu 1989 bezbrankovou remízu v Portugalsku, která mu vynesla postup na mistrovství světa. O dva dny později pak vypukla sametová revoluce, která změnila osudy fotbalistů i celé země. Nyní může prožít Bílek nejlepší den své trenérské kariéry v Černé Hoře, pokud jeho svěřenci v úterý večer potvrdí účast na Euru.

Michal Bílek
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Že by 15. listopad byl fatálním datem Bílkova života, o tom přesvědčen není. "Ani jsem si až do dneška souvislosti neuvědomoval. Připomněl mi to mluvčí týmu. Ale je fakt, že mám na ty okamžiky výborné vzpomínky a vůbec bych se nezlobil, pokud bych si je mohl zopakovat," řekl trenér a v jeho obličeji se pod přerostlým strništěm objevil úsměv.

Nezpůsobil ho prý ale pouze výsledek 2:0 z Prahy. "Nejsem více uvolněný než jindy, ale cítím jednoduše obrovskou šanci. Ty dva roky práce nebyly vždy jednoduché, ale teď jsme v situaci, kterou jsme si moc přáli. Jsme v baráži, máme ji dobře rozehranou a bylo by chybou nechat si to všechno ještě utéct," řekl reprezentační kouč před podvečerním tréninkem v Podgorici.

Radost má i z toho, že má o dvě taktické varianty pro složení sestavy více než před pražským zápasem. Útočník Milan Baroš je už v plné přípravě, dohnal tréninkové manko a může být platný jako naposledy v Litvě. Možnosti v defenzivě zase Bílkovi rozšířil návrat Romana Hubníka po vypršení karetního trestu.

"Ale o tom, zda do sestavy sáhnu nebo na jakých postech udělám změnu, o tom ještě nejsem sám dokonale přesvědčen," řekl trenér české reprezentace, který předvídá, že odvetný zápas bude ještě pořádná fuška. "Máme dost zkušeností a dost kvalitních hráčů, aby se nám to podařilo, ale soupeř bude nebezpečnější než doma," varoval před Černohorci.

Reakce Michala Bílka
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy