Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Slavia - Zlín

Vrba: Daridu sledují evropští skauti. S odchodem se ale vyrovnáme

Plzeň - Trenéra Pavla Vrbu neopouští dobrá nálada. Jeho Plzeň potřetí za sebou nasbírala během podzimu přes třicet bodů a podruhé za tři roky přezimuje v pozici lídra prvoligové tabulky. "Pokud mužstvo zůstane pohromadě, tak na titul určitě myslet budeme," řekl. Připustil však možnost změn. Vladimíra Daridu jezdí sledovat skauti z Anglie a Německa a Vrba připouští, že na opravdu dobrou nabídku by kývnul. A vlastní nákupy? "Chtěl bych Zlatana Ibrahimoviče. Uvidíme, jestli se domluvíme a jestli na to budeme mít. Ale postoupili jsme do jarní fáze Evropské ligy, tak by ho to mohlo zajímat," vtipkuje.

Pavel Vrba
zdroj: ČTK autor: Eret Petr

Na titul podle něj může ale pomýšlet hned pětice týmů. "Kromě Sparty, která bere jen titul, a Jablonce je to určitě ještě Olomouc. Ta si teď sice situaci zkomplikovala, ale kvalita je tam obrovská. A i Mladá Boleslav měla závěr podzimu dobrý, a pokud udrží kádr pohromadě, tak se na jaře může do boje o poháry zapojit," dodal.

Právě s tehdejším lídrem ligy Sigmou podle něho Plzeň sehrála asi nejvydařenější podzimní duel v lize. "A to hlavně proto, jak jsme to těžké utkání zvládli," řekl k výhře 3:0. "Jinak se mi samozřejmě líbilo více zápasů. S Jabloncem či s Jihlavou to byly zápasy, které měly tempo, jaké se v české lize tak často nevidí, měly obrovskou kvalitu a nebyl to žádný opatrný fotbal ani z jedné strany. Byly to zápasy, které snesly měřítko," hodnotil Vrba.

Na druhou stranu ho ale některé výkony zklamaly. "Nebyl jsem spokojený v Příbrami a doma s Brnem, tyto zápasy mě nejvíc mrzí. V nich byly ztráty bodů zbytečné. Na druhou stranu zas byly zápasy, ve kterých jsme body vydřeli horko těžko. Takže celkově byl podzim z naší strany úspěšný," dodal.

Největším zklamáním podzimu je pro něj celkově nízká návštěvnost v české lize. "Až na fanoušky v Plzni je to zklamání. Na některé zápasy je to až šílené," řekl Vrba s tím, že průměrná návštěva na ligové utkání 4 640 fandů neodpovídá kvalitě nabízené hry. "A to mám dojem, že to číslo ani neodpovídá realitě, protože někdy kluby musejí svou návštěvu asi nadhodnocovat. Nevěřím některým číslům, která se u návštěvnosti uvádějí, když vidím, kolik lidí skutečně přišlo," dodal.

Malá návštěvnost ho mrzí o to více, že kvalita fotbalu v české lize jde podle něj nahoru. "Jsou tu mužstva jako Jihlava, která postoupila z druhé ligy, ale svou kvalitou a hráčským materiálem ukazuje, že u nás stále rostou kvalitní hráči. Věřím, že příchodem dalších talentovaných a zajímavých hráčů jde liga výš a výš. Bude záležet na klubech, zda se jim podaří hráče udržet, a na manažerech, jestli budou trpěliví a nechají je v lize vykopat dva tři roky a nebudou je dávat pryč v 18 a 19 letech. Potom může být liga kvalitou výše," míní.

Právě agenti hráčů mu leží v žaludku při jednáních o možných posilách pro Plzeň. "Přijde mi, že dnes je nejdůležitější manažer, který rozhoduje o tom, kam hráč půjde. Až když se dohodneme s ním, můžeme začít jednat s klubem a hráčem," řekl Vrba. "Samozřejmě chceme posílit, zejména v ofenzivě, ale nevím, jestli se budeme schopni u konkrétních hráčů domluvit," dodal.

Také ale připustil, že může dojít i na odchody. Zejména v případě reprezentačního záložníka Vladimíra Daridy. "Vím, že se na něj jezdí dívat skauti klubů z Bundesligy a anglické ligy. Možnost Vláďova odchodu tu je, ale jen v případě opravdu dobré nabídky. U ostatních hráčů, kteří jsou u nás už delší dobu, se můžeme o odchodu bavit, když dostanou dobrou nabídku. Bude záležet na podmínkách," dodal.

Věří však, že by si tým poradil i v případě odchodu některé z opor, jako se mu to podařilo v minulosti už několikrát. "Pořád se snažíme hrát stejným stylem a je jedno, jestli někdo odejde nebo se zraní. Někdy to jde s větším úspěchem, někdy s menším. Ta souhra není taková jako před dvěma sezonami, kdy mužstvo hrálo dva tři roky pohromadě. Teď máme pět šest změn oproti minulé sezoně. Pak ta souhra a jistota nemůže být taková a to nám teď asi nejvíce chybí. Musím ale pochválit zkušené hráče, kteří to táhnou. K nim se pak přidávají mladí dravci jako Darida či Štípek, kteří to oživí. To je ta cesta, kterou chceme jít," dodal Vrba.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy