Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Viděno třemi

Vrátí se fotbalisté do společného tréninku? Rozhodne ministerstvo zdravotnictví

Individuální režim možná profesionálním fotbalistům v českých klubech brzy skončí. Ligová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu, totiž připravila metodický tréninkový materiál pro přípravu ve skupinách. Aktuálně čeká na schválení od ministerstva zdravotnictví.

Vladimír Coufal ze Slavie oslavuje gól
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Tuzemské profesionální kluby od 12. března, kdy vláda kvůli pandemii koronaviru vyhlásila nouzový stav, nemohou hrát soutěže a hráči trénují individuálně. Na začátku týdne však došlo vzhledem k příznivému vývoji nemoci COVID-19 v Česku k uvolnění některých omezení pro sportování a vznikl tím prostor k tomu, aby se fotbalisté vrátili k přípravě na hřiště.

Vedení LFA metodický materiál konzultovalo s Klinickou skupinou COVID-19 ministerstva zdravotnictví, která jej s kladným stanoviskem předložila ke schválení ministrovi Adamu Vojtěchovi. Pokud návrh projde, LFA rozešle do všech 32 profesionálních klubů potřebné informace.

"Předně bych rád poděkoval panu profesorovi Chlíbkovi z Klinické skupiny COVID-19 a následně i samotnému ministerstvu za vstřícnou spolupráci. Profesionální fotbalisté jsou pro kluby hlavní aktivum. Proto je důležité a podstatné, aby si udržovali svou výkonnost, což v předchozích týdnech nebylo příliš možné," uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

"Považujeme za stěžejní, abychom profesionálním fotbalistům zajistili maximální možné podmínky pro trénink. Především z důvodu, aby nebyli v případě ztráty výkonnosti diskvalifikováni na přestupovém trhu. Fotbal je jejich zaměstnáním a v současné situaci jsou omezeni v jeho výkonu," dodal Svoboda.

Bez limitu, ale raději ve skupinách

Tréninková jednotka na hřišti by neměla být limitovaná počtem osob, LFA přesto ve svém návrhu doporučuje rozdělit kádr mužstva na více menších skupin po šesti až osmi hráčích plus realizační tým. Skupiny by se měly prostřídat. Trénink budou muset týmy přizpůsobit povinnosti dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy, a budou se tak muset vyvarovat například soubojových cvičení.

Adam Hložek
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Všichni zároveň budou muset dodržovat hygienická opatření, omezit kontakty na minimum a v areálu se zdržovat co nejkratší dobu. "Nebude možnost využívat společné šatny a sprchy. Hráči se dostaví na tréninkovou jednotku již převlečení a po ní se osprchují až doma. Cesty na tréninkovou jednotku i z ní mohou hráči řešit pouze individuálně," vysvětlila LFA.

"Rovněž bude nutné zajistit, aby u hrací plochy, kde se koná tréninková jednotka, byla umístěna nádoba s dezinfekčním roztokem na očistění rukou a aby byla prováděna pravidelná dezinfekce míčů a tréninkových pomůcek," dodala LFA.

Česká nejvyšší soutěž byla přerušena po 24. kole, zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavba a baráž o nejvyšší soutěž. Tabulku vede obhájce Slavia o osm bodů před druhou Plzní. LFA respektuje pokyny UEFA a chce první i druhou ligu dohrát.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy