Následuje
MS 2020 Německo

Video není všelék, ale tady selhal lidský faktor, říká Wilczek

Chyboval člověk, ne video. To řekl místopředseda komise rozhodčích FAČR Martin Wilczek ke špatnému rozhodnutí videorozhodčího Pavla Fraňka, jenž v pražském derby přiměl hlavního sudího Karla Hrubeše odvolat penaltu proti Spartě. Wilczek věří, že podobné selhání už se nebude opakovat. Funkcionář svazu také odmítl jakýkoliv Fraňkův úmysl a doufá, že brzy budou mít sudí u videa k dispozici kalibrovanou ofsajdovou čáru. Od příští ligové sezony také bude videotechnologie k dispozici u čtyř z osmi utkání kola.

Penaltový zákrok Florina Nity na Josefa Hušbauera
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Hlavní sudí Karel Hrubeš v nedělním derby nejprve nařídil penaltu za zákrok sparťanského brankáře Florina Nity na Josefa Hušbauera. Po zhlédnutí záběrů u monitoru ale verdikt zrušil a udělil slávistickému záložníkovi žlutou kartu za simulování. Franěk po utkání přiznal, že se podíval jen na tři záběry a ty, které dokazovaly nedovolený zákrok, viděl až po znovuzahájení hry.    

"Videorozhodčí Pavel Franěk se spokojil pouze se třemi záběry. Měl přitom 11 záběrů okamžitě k dispozici, stačí ukázat: Chci tenhle a tenhle. Nenapadlo ho vyžádat si další. Třeba z úhlu pohledu rozhodčího, který okamžitě nařídil pokutový kop. Kdyby si minimálně tenhle záběr vybral, věřím, že by pokutový kop byl nařízen," řekl Wilczek novinářům při semináři, kde se sudí z 90 procent věnovali hlavně videu.    

Jakýkoliv Fraňkův úmysl odmítá. "Myslím, že je to pochybení. Bohužel došlo k selhání lidského faktoru, ani s tou nejdokonalejší technikou se tomu nevyhneme. Podívejte, k jakým omylům občas dochází v zahraničí. O nějaké pohodlnosti nemůže být řeč, každý tam chtěl odevzdat maximální výkon. Přijde mi mimo realitu někoho z něčeho podezírat. To striktně odmítám," uvedl Wilczek.    

"Vše je jednou poprvé a já věřím, že je to pro všechny poučení. Že nebudou hledět na čas, jak dlouho ty záběry budou prozkoumávat v přenosovém voze. Vyžádají si osm záběrů a pak pošlou rozhodčímu ty nejlepší. Takhle lidský faktor v tomhle měřítku selhal poprvé a věřím, že naposledy," dodal. 

Sudí chybovali i v 28. minutě. Hrubeš po zákroku Ondřeje Zahustela na domácího Tomáše Součka chybně nenařídil penaltu i po zhlédnutí záběrů od videorozhodčího. Slavia nakonec se Spartou remizovala 1:1.    

Benjamin Tetteh a Simon Deli
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Hlavní rozhodčí celou situaci viděl. Nejprve viděl držení obou hráčů a poté nepovažoval držení (Součka) za tak intenzivní, aby nařídil pokutový kop. Videorozhodčí v tomhle případě neměl záběry posílat a už hledat lepší řešení. To už není práce VAR, byť komise konstatovala, že to pokutový kop pro nás je. Video není všelék, nemá hledat lepší řešení," řekl Wilczek.    

Hrubeš i Franěk zřejmě o víkendu nebudou nasazeni v lize. "Oba teď potřebují spíš klid. Jsou jedni z nejzkušenějších rozhodčích, celou sezonu Pavel odpískal naprosto bez problémů. Určitě je v nadstavbě nasadíme, teď si chviličku odpočinou," sdělil Wilczek.    

České videorozhodčí limituje horší technika než v zahraničí. Nemají kalibrové ofsajdové lajny, technologii hlídající brankovou čáru a zatím je video jen na třech zápasech kola. "Všechno je samozřejmě otázka financí. Od příští sezony bude video na čtyřech zápasech. Doufám, že v reálné době budeme mít video na všech osmi. To je otázka několika milionů ročního provozu," dodal Wilczek.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy