Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Vedení Sparty: Jílkovi zlomil vaz zápas bez emocí, Kotal není dočasný trenér

Nový trenér Sparty Václav Kotal není podle vedení Letenských trenérem dočasným a byl prý jediným adeptem na místo po odvolaném Václavu Jílkovi. Tomu podle sportovního ředitele Tomáše Rosického nejvíce uškodilo, že během poslední porážky Letenských s Libercem nebyly na týmu vidět žádné emoce.

Nový sparťanský triumvirát
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

"Věřím, že trenér Kotal bude úspěšný a spolupráce s ním bude trvat co nejdéle. Nestanovili jsme si žádný termín, jen jsme si řekli, že po sezoně si oboustranně vyhodnotíme přínos spolupráce. Nicméně smlouva jako taková nám neukládá žádné ukončení, není to dočasný trenér. Je to trenér, kterého si vážíme a kterého bychom rádi viděli s námi co nejdéle," řekl generální ředitel Sparty František Čupr.

Letenští se rozhodli k trenérské změně po sobotní porážce 0:2 s Libercem v úvodním jarním kole první ligy, po které ztrácejí z pátého místa tabulky už osm bodů na druhou Plzeň. Sedmašedesátiletý Kotal, který loni v létě převzal sparťanskou rezervu, byl pro vedení jedinou volbou po Jílkově konci.

Je nám líto, video expirovalo.
Sparta představila trenéra Kotala

"V létě jsme měli nově nastavení A-týmu a B-týmu. Chtěli jsme mnohem víc propojit áčko s béčkem, chtěli jsme mít dva silné trenéry. V létě jsme byli nadšení, že tak velká osobnost a silný stratég jako pan Kotal vzal béčko. Má velkou historii, zkušenosti, práci s mladými hráči. Věděli jsme, že v něm máme eventuálně materiál pro první tým. Když teď padlo rozhodnutí ohledně Václava Jílka, bylo to pro nás jednoznačné," uvedl sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"Tím, že jsme věděli, že v panu Kotalovi máme silnou trenérskou osobnost, tak pro nás ani žádná jiná trenérská alternativa neexistovala," dodal Čupr.

Zápas bez emocí

Sparťanské vedení o Jílkově odvolání před nepovedeným zápasem s Libercem vůbec neuvažovalo, byť Pražané v zimní přípravě prohráli poslední tři utkání. "Neplánovali jsme odvolání Václava Jílka dlouhodobě. Bylo to velice rychlé a krátké rozhodnutí," uvedl Čupr.

"Odvolání už po podzimu? To jsme vůbec neřešili. Trenér před zápasem s Libercem neměl žádné ultimátum. Už na herním soustředění ve Španělsku tam ty signály nebyly dobré, ale v té době jsme o změně trenéra vůbec neuvažovali. Zápas s Libercem byl ale pro nás šokem. Chceme především vidět organizovaný tým, který se bude prát za rudý dres. Nic z toho zde vidět nebylo. Tým prohrál čtyřikrát po sobě. Na podzim si tým vytvářel šance a dával góly, ale to tam teď vidět už nebylo," dodal Rosický.

Trenérskou změnu podpořil i majitel klubu Daniel Křetínský. "Panu Křetínskému jsme trenérskou změnu oznámili, kvitoval to pozitivně. Nijak zásadním způsobem do toho nezasahoval," podotkl Čupr.

Jílek vydržel v roli hlavního trenéra Sparty jen devět měsíců. "Jednoznačně cítím zodpovědnost za to, jak to dopadlo, to jde na moje bedra. Příčin je samozřejmě více. Pro mě je Sparta o rozvoji, růstu a o vítězstvích. Bohužel po devíti měsících tu teď není ani jedno. Václav Jílek je velmi dobrý trenér, ale tato mise úspěšná nebyla," uvedl Rosický.

"Trenérská práce je vždy o tom, jak dokážete daný tým ty své ideje naučit. Není to jen o trenérství, je zde i spousta dalších věcí. Je to i o sebevědomí hráčů a emocích. Když se podíváte na zápas s Libercem, tak ten byl z naší strany bez emocí. To pro mě byl největší alarm konat. Jakmile v týmu nejsou emoce, není to dobře," dodal.

Sparta od posledního titulu v roce 2014 bude mít už desátého hlavního trenéra. "Je to na velkou debatu. Na klub jsou oprávněně obrovské nároky z hlediska fanoušků i médií. Jednoduše řečeno - Sparta není pro každého," mínil Rosický.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy