Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Dohráno

Tvrdík ocenil termín dohrání ligy a dodal: Dostali jsme příslib většího respektu a komunikace od LFA

Jako jedno z hlavních přání vyslovil termín dohrání soutěže. Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík je rád, že nadstavbová skupina o titul má skončit do 15. července. Kluby tak podle něj budou mít čas připravit se na evropské poháry, aby obhájily body v žebříčku národních koeficientů UEFA a nadále si udržely dosavadních pět zástupců v pohárech.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík před jednáním o restartu ligy
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"Přáli jsme si, aby liga nepokračovala za 15. červenec. Těch důvodů je víc. Ten nejpragmatičtější je ten, že na srpen plánuje UEFA zahájení dalšího kola evropských soutěží. Nevím, jestli je to realistické, ale přáli bychom si to," řekl Tvrdík po zasedání ligového grémia, které rozhodlo o prodloužení ročníku přes 30. června, kdy za běžných okolností oficiálně končí sezona.

V tomto ročníku se hraje o nasazení pro sezonu 2021/22, v sezoně 2020/21 už tuzemské kluby mají pět míst zaručených. České kluby jsou v žebříčku národních koeficientů na 15. místě, což znamená i v přespříští sezoně účast stávajících pěti mužstev v pohárech. Tuto příčku ale nemají jistou. Evropské pohárové soutěže byly v březnu přerušeny a není jisté, zda se dohrají.

"Český fotbal letos obhajuje v koeficientu víc než sedm bodů z pětadvaceti, to je myslím třicet procent. Jestli se nám to nepodaří, tak klesneme pod to pořadové číslo, na kterém České republice přináleží ještě pět míst v evropských soutěžích. To znamená, že nám reálně hrozí, že do budoucna budou nastupovat jenom čtyři zástupci českého fotbalu v Evropě," uvedl Tvrdík.

Je nám líto, video expirovalo.
Fotbalová liga se chystá na pokračování ročníku

"Vzhledem k tomu, že příjmy z Evropy jsou pro český fotbal klíčové, tak bych to považoval za dlouhodobou nebo tragickou škodu a myslím si, že bychom se potom léta nemuseli dostat zpátky. To, že se kluby, které budou český fotbal reprezentovat, budou moci připravit na srpen, považuju za docela důležité," konstatoval šéf Slavie.

"Sice jsme neschválili možnost hrát až do 2. srpna, jak si to přeje UEFA, ale ligový výbor na moji prosbu přislíbil, že v případě, že by se o tom rozhodovalo, nebo že by plánovalo posunutí po 15. červenci, znovu svolá všechny kluby grémia a bude se o tom znovu hlasovat. Podobný slib jsem dostal i pro situaci, že by některý klub vstoupil do úplné karantény," prohlásil Tvrdík.

"Jsem přesvědčen o tom, že v případě, že by se některý klub dostal do situace, že by nemohl hrát 14 kalendářních dnů a potom měl znovu naskakovat do soutěže a hrát proti klubům, které jsou zdravé, trénují a hrají, to by opravdu vážně ohrozilo regulérnost celé ligy. To znamená i pro situaci, že by na některý klub takováto karanténa uvalena byla, tak ligový výbor slíbil, že znovu svolá grémium," řekl Tvrdík.

Tvrdík upozornil na absenci komunikace LFA s kluby

Na grémiu žádal vedení Ligové fotbalové asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu, aby s kluby lépe komunikovalo. Minulý týden v rozhovoru pro Lidové noviny Tvrdík prohlásil, že předseda LFA Dušan Svoboda, který byl zvolen na další čtyři roky, koronavirovou krizi nezvládl. Tvrdík v rozhovoru rovněž LFA vyčetl, že za dva měsíce nesvolala jedinou videokonferenci s kluby.

"Žijeme v době elektronické a mobilní komunikace, řídí se takto vláda, řídí se takto firmy, takto komunikovaly všechny evropské fotbalové asociace. I tento příslib, to znamená, že začne ze strany vedení LFA větší respekt k členské základně, ke klubům, k voličům, jsem obdržel. Pan Svoboda řekl, že se pokusí udělat maximum pro to, aby se do situace, že bude takto kritizován, znovu nedostal. Za mě spokojenost z 90 procent," uvedl Tvrdík.

Restart ligy, která začne 23. května dohrávkou mezi Teplicemi a Libercem, ho těší. "Epidemiologická situace to umožňuje. Fotbalisti jsou normálně pracující lidi, ostatně lidé v České republice již také dneska pracují. Není důvod, aby nepracovali fotbalisti," konstatoval Tvrdík.

"Pro nás bylo podmínkou zajištění zdraví hráčů. Vystoupení ředitele odborů z ministerstva zdravotnictví pana Marounka, který nás seznámil s tím, jak si epidemiologové představují fungování českého fotbalu, mě osobně uspokojuje," dodal Tvrdík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články