Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Běžkotoulky

Třicet hráčů na soupisce i testování u stejné laboratoře. LFA schválila nová koronavirová pravidla

Před pátečním startem jarní části nejvyšší soutěže schválila Ligová fotbalová asociace (LFA) několik dalších koronavirových pravidel. Všechna mužstva musí nově nahlásit soupisku 30 hráčů, podle níž bude LFA posuzovat případné odložení zápasu. Tento počet nesmí klesnout pod 13 hráčů a jednoho brankáře. Minimálně pro poslední tři kola se kluby budou testovat na covid-19 povinně u jedné laboratoře.

PCR test – ilustrační foto
zdroj: ČTK autor: Švancara Petr

Zmíněné inovace mají zamezit situacím, k nimiž došlo v závěru podzimní části. Zatímco Opava navzdory vysokému počtu pozitivních případů odehrála zápas v Liberci, duel Slavie ve Zlíně byl odložen, přestože červenobílí měli méně nakažených než Slezané. Přetestování u jiné laboratoře poté navíc nečekaně odhalilo, že původní odběry Pražanů byly vyhodnoceny chybně.

Podle seznamu 30 hráčů bude řídicí úsek soutěže posuzovat počty nakažených při případné žádosti o odložení utkání. LFA požadavku vyhoví, pokud z nahlášené soupisky nebude negativně testovaných alespoň 13 hráčů do pole a jeden brankář.

"Odložit zápas bude samozřejmě i nadále nutné za předpokladu, že se v izolaci a karanténě ocitne celý klub z rozhodnutí státních orgánů ochrany veřejného zdraví, jako tomu bylo v několika případech již na podzim," uvedla LFA v prohlášení.

"Je to apel na všechny kluby, aby také udělaly vše pro zdárné odehrání celého programu. Věřím, že zájmem všech bude sezonu dokončit sportovní cestou," poznamenal předseda LFA Dušan Svoboda.

K úpravě koronavirových pravidel došlo i pro závěr sezony. "Myslíme dopředu a chceme zamezit možným spekulacím. Proto jsme mimo jiné rozhodli, že v průběhu přinejmenším posledních tří ligových kol budou všechny kluby testovány u jedné laboratoře a toto testování bude zastřešovat přímo LFA," upozornil Svoboda. Týmy se nadále budou testovat před každým utkáním a používat budou povinně metodu PCR.

Jarní část ligové sezony odstartuje poprvé v historii už v polovině ledna. Důvodem je neplánovaná měsíční koronavirová přestávka v průběhu podzimu i letní mistrovství Evropy.

"Je to jeden z důvodů, proč začínáme již takhle brzy. Termínová listina musí respektovat mezinárodní rámce. Zároveň nás bohužel stále neopouští ani komplikace s covidem. Máme zkušenosti z konce minulé sezony i z podzimní části této a jsem si jistý, že to zvládneme. Jsem optimista a věřím, že se podaří celý ročník dohrát," dodal Svoboda.

Po podzimu je odehráno nekompletních 14 kol, několik dohrávek má termín na konci ledna. Na jaře je na programu ještě 20 kol.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy