Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín UEFA

Transparentnost, video i mikrofony pro sudí. Ligový sponzor nastínil plány

Praha – Nový generální partner první fotbalové ligy vyslovil hlavní cíle, jak vylepšit obraz fotbalu u nás. Společnost ePojisteni.cz chce zprůhlednit financování a hospodaření Ligové fotbalové asociace (LFA) i jednotlivých klubů, nabádá k boji s korupcí, má v úmyslu vytvořit roli ambasadora fanoušků a zavést video nebo mikrofony pro rozhodčí, čímž touží vylepšit komunikaci ve sporných momentech.

Fotbalový rozhodčí
zdroj: ČTK/AP

"Pro podporu nejvyšší fotbalové ligy jsme se rozhodli také proto, že chceme aktivně přispět k větší transparentnosti a profesionalizaci českého fotbalu. Cítíme zodpovědnost za fotbal v ČR, a proto jsme připravili konkrétní návrhy, které podle nás výrazně pomohou," uvedl v prohlášení ředitel ePojisteni.cz Dušan Šenkypl.

Průhledné financování a boj s korupcí

LFA má mít svůj transparentní účet. Generální sponzor apeluje na zveřejnění hospodaření asociace i jednotlivých klubů. Mělo by tak být jasno, kolik peněz dostávají kluby od marketingové společnosti STES, jaké jsou příjmy z marketingu, merchandisingu a vstupenek. Zveřejněny by měly být i náklady na platy hráčů, provize agentům či na provoz stadionů.

"Kluby tak budou moci srovnat efektivitu svého fungování a fanoušci uvidí reálné toky peněz ve fotbale. V neposlední řadě tento krok odstraní současné velmi neobjektivní poměřování rozpočtů jednotlivých klubů, kdy se srovnávají často úplně neporovnatelné položky," stojí v prohlášení.

LFA již na tomto bodu pracuje. "V tuto chvíli připravujeme konkrétní formy a způsob reportingu jednotlivých klubů, které následně budou projednány na Ligovém výboru. Rádi bychom ucelený výstup představili veřejnosti v průběhu této sezony," řekl předseda LFA Dušan Svoboda.

Prostředník fanoušků a klubů

Šenkypl rovněž nabádá ke zřízení funkce ambasadora fanoušků, který by komunikoval s jednotlivými tábory příznivců a přispíval tak k omezení konfliktů na stadionech, zatraktivnění fotbalového prostředí a zvýšení návštěvnosti.

Video a průhledné soudcování

Firma chce podporovat i zavedení videa pro rozhodčí. "Jsme připraveni spolupracovat při hledání finančně únosného technologického řešení," uvedl ředitel s tím, že je i pro zavedení mikrofonů pro rozhodčí a následné zveřejňování jejich komunikace.

"Zavedení videa do českého fotbalu je jeden z našich základních strategických cílů, který chceme realizovat co nejdříve. Rádi bychom on-line režim v přátelských zápasech a off-line režim v ligových utkáních otestovali už v průběhu této sezony," řekl Svoboda, který se přiklání i k mikrofonům. "To je v gesci Komise rozhodčích FAČR. My tento bod podporujeme a myslíme si, že je to krok správným směrem," dodal.

"Cíle fotbalových fanoušků, klubů i sponzorů jsou stejné. Všichni chceme mít co nejkvalitnější a nejférovější soutěž. Proto body, které navrhujeme, jsou v souladu s cíli LFA. Bez jejich plnění by nebylo možné fotbal dlouhodobě podporovat a my věříme, že brzy uvidíme výsledky této naší společné snahy," dodal Šenkypl.

Internetová společnost ePojisteni.cz je generálním partnerem od konce července. Smlouva platí na dva roky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články