Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Teplice chystají revoluci, zveřejní platy fotbalistů

Teplice - FK Teplice chtějí začít zveřejňovat příjmy svých fotbalistů. To by znamenalo nezvyklý krok, neboť v českém sportu se dosud o platech profesionálů spíš jen spekuluje. Ředitel klubu František Hrdlička se o svém plánu zmínil dnes v rozhovoru s novináři. Mimo jiné tím chce napomoci, aby hráči odváděli výkony, které po nich vedení chce. "Zveřejníme tarif, který mají jednotlivé kategorie hráčů. Myslím, že to bude už teď v zimě. A nebudeme mít problém ani s tím, kolik si ten který hráč za rok vydělal," řekl Hrdlička.

Teplická příprava
zdroj: ČT24

FK Teplice vlastní sklářský koncern AGC a s rozpočtem okolo 70 až 80 milionů korun je klub považován za velmi solidně zabezpečený tým. Letos ale Severočeši zažívají nejhorší začátek sezony v novodobé historii

Od zveřejnění platů si Hrdlička slibuje, že se zamezí spekulacím, kolik kdo vydělává, a zároveň donutí hráče zodpovědněji pracovat. "Každý z hráčů, a to nejen v Teplicích, by měl být rád, že i vzhledem ke stavu společnosti je královsky placený," řekl. Právě nezodpovědnost hráčů klub podle něj přivedla do současné situace, kdy je po devíti kolech druhý od konce. Všichni hráči dostali tento týden pokutu ve výši 20 procent platu. "To byl první kolektivní trest za dobu, co jsem v klubu. Doteď se dávaly jen individuální pokuty," uvedl Hrdlička.

Podle neoficiálních částek první fotbalová liga skýtá hráčům solidní zabezpečení s platem vysoko nad celostátním průměrem, i když výrazně zaostává za hokejovou extraligou. Hráči jsou vesměs vedeni jako osoby samostatně výdělečně činné a daní platy jinak než běžní zaměstnanci, navíc si mohou řadu věcí z daňového základu odečíst. U největších hvězd se platy podle médií pohybují v řádu milionů korun ročně.

Teplice se poprvé dotkly tématu mezd letos v létě, když od nich ve zlém odešel útočník Richard Veverka. Po nuceném odchodu v médiích kritizoval trenéra, což klub rozhněvalo. Manažer Pavel Verbíř uvedl, že Veverka bral skoro trojnásobek průměrné mzdy v Česku, a přitom s nimi nebyl schopný hospodařit tak, aby se dokázal alespoň pořádně najíst. Veverka, jenž v Teplicích patřil k náhradníkům, tedy mohl brát okolo 60 000 korun měsíčně.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy