Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól měsíce

Straku ve Slovanu nahradí Chovanec

Praha - Františka Straku na postu kouče Slovanu Bratislava vystřídá další bývalý trenér Sparty a české reprezentace Jozef Chovanec. Ten mužstvo povede již v neděli v lize proti Trnavě a následně v utkání Evropské ligy, kdy se Slovan střetne se Spartou. Chovancovým asistentem bude další výrazná sparťanská osobnost Horst Siegl.

František Straka a Jozef Chovanec
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Informaci o Chovancově novém angažmá potvrdil viceprezident Slovanu Petr Kašpar. "Je to velká osobnost československého fotbalu. Zná slovenskou ligu a to všechno přispělo k tomu, že by měl k dnešnímu dni začít u nás působit," řekl Kašpar. "Od nového kouče si slibujeme nějaký restart mužstva. Jeho úlohou bude dát tým dokupy po neúspěšných výsledcích. Pokusíme se získat co nejvíce bodů v lize a důstojně obstát v pohárové Evropě," dodal.

Se Slovanem byl prý Chovanec v kontaktu delší dobu. "Jednání nebylo krátkodobé, ale probíhalo v delším časovém horizontu. Velmi dobře jsem si vše promyslel a rozhodl se nabídku přijmout," řekl Chovanec.

Už se zdálo, že zápasy mezi Spartou a Slovanem přijdou o velký náboj, když byl 6. října odvolán Straka po prohře 0:4 v Trenčíně. Slovan tím prodloužil sérii bez vítězství na sedm soutěžních zápasů, během nichž získal jediný bod při hrozivém skóre 1:18. Straku však na lavičce nahradí další z velkých osobností sparťanské historie. Navíc asistenta bude Chovancovi dělat nejlepší střelec v historii Sparty a majitel 11 sparťanských titulů Siegl. Dalšími asistenty budou Ondrej Krištofík, Jozef Kontír a Peter Boďo.

"Fotbalový život někdy přináší zajímavé okamžiky, jako že sparťan střídá sparťana. Ale ještě se nechci zaobírat Spartou, protože nyní je prvořadý zápas s Trnavou," prohlásil nový kouč Slovanu. Chovance nečeká příští týden premiérový duel proti Spartě. Svému bývalému klubu už se totiž postavil v roli příbramského trenéra v letech 2002 a 2003 a ve třech zápasech s Letenskými uhrál pokaždé remízu.

Čtyřiapadesátiletý Chovanec je sice rodákem ze Slovenska, ale většinu profesionální kariéry strávil na Letné. Spartě pomohl k osmi titulům jako hráč a k dalším třem jako trenér. Koučoval i český národní tým, Příbram, ruský Krasnodar, Bani Jas ve Spojených arabských emirátech a naposledy působil právě na Slovensku. Nejprve jako sportovní manažer Ružomberku, který později převzal i jako trenér.

Nyní se pokusí pozvednout slovenského mistra. Slovan pod Strakou bojoval v závěrečném předkole Ligy mistrů, kde sice neuspěl, ale postoupil do hlavní fáze Evropské ligy. V náročném programu na něj však dolehla velká krize. S ní by měl Chovancovi pomoci i nový generální manažer Dušan Tittel, který byl původně hlavním kandidátem na trenérské místo, ale s vedením klubu se dohodl na jiné funkci.

"Odpovědí na otázku, proč je Slovan dole, je víc. Způsobila to asi enormní zátěž a nahuštěný program. Já měl vždy rád výzvy a toto je velká výzva. Už mám nějaké informace a těším se na práci s týmem. Začneme pohovory a budeme se snažit co nejlépe připravit na nedělní zápas," řekl Chovanec.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy