ČEZ Extraliga 2023/2024

Sparta zažehnala ztrátu. Opavu zdolala díky trefě Kangy a vlastnímu gólu Svozila

Do nové prvoligové sezony vstoupil po Plzni vítězně i další aspirant na titul Sparta. V domácí Generali Areně přehrála 2:0 nepříjemného nováčka z Opavy, který si zahrál prvoligový duel po třinácti letech. Favorit se dlouho hledal, než ho do vedení poslal Guélor Kanga ranou ze střední vzdálenosti. Na konečných 2:0 zvýšil Benjamin Tetteh s pomocí teče obránce Jaroslava Svozila a branka mu byla připsaná jako vlastní.

Guélor Kanga slaví rozhodující gól proti Zlínu
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

On-line textový přenos

-::-

Ve druhé půli už Opava nebyla tak aktivní, buď ji došly síly, nebo se zaměřila na bránění výsledku. Spartě pomohla rána Guélora Kangy a náročný první test zvládla. Ovšem má ještě na čem pracovat. Její útočný projev byl místy neefektivní. Ale svěřenci Pavla Hapala berou tři body.

90.+3.

Rozhodčí Královec naposledy pískl a Sparta si připisuje důležité tři body, které ji vystřelil Kanga a Tetteh.

90.+3.

Kuzmanovič alespoň vyzkoušel pozornost Nity, ale pouze mu míč naservíroval do náruče slabou střelou.

90.+3.

Opava se nemůže dostat do tlaku, její kombinace je pomalá.

90.+2.

Po standardce Stanciua fauloval Tetteh.

90.+1.

Nastavují se tři minuty.

90.+1.

Sparta se zase dostala k míči a drží jej, přenáší ho ze strany na stranu a Šural si vykoledoval faul.

90.

Opava se konečně posunula na útočnou polovinu, ale čas se jí krátí.

88.

Kanga zůstává na zemi, když mu soupeř přišlápl ruku.

85.

Připomněl se opět Stanciu, ale jeho střela mířila nad branku.

84.

Sparta přidává druhý gól!

Branka se připíše střídajícímu Tettehovi, ovšem brankáři Šromovi vůbec nepomohl stoper Svozil. Šel do skluzu proti střele sparťanského útočníka a ztečoval ji mimo dosah svého gólmana k levé tyči. Sparta může být klidnější.

83.

Teď zase nemusí pospíchat Sparta. Po faulu na Kangu se nemůže Opava dostat do tlaku.

82.

Ze hry odchází Zavadil, na plochu sprintuje Václav Jurečka.

81.

Utkání sleduje 12 186 diváků.

80.

Míč propadl ve vápně k Šuralovi, který ale přestřelil.

78.

Žlutou kartu si vysloužil Schaffartzik.

78.

Opět dvojitá změna. Ze hřiště odešel Václav Juřena, přichází Tomáš Smola. Na straně Sparty přijde Vukadin Vukadinovič místo Tala Ben Chaima.

74.

Hned za chvíli nabuzený Stanciu trefil povedenou střelou břevno.

73.

Sparta právě vstřelila branku!

Domácí se dočkali. Guélor Kanga využil mokrého povrchu a z dálky překvapil brankáře Šroma střelou k tyči, kdy míč odskočil před brankářem.

72.

Dvojitá změna. Ze hry jde Srdjan Plavšič, kterého nahradil na straně Sparty Josef Šural. Na hřiště vběhl i Tomáš Jursa místo Davida Puškáče.

71.

Čas se krátí a Sparta by měla být ve větším tlaku. Chipciu se teď pokusil o další náznak, ale opět jen přihrávka do prostoru brankáře Šroma.

70.

Na lavičce Opavy se připravuje Tomáš Jursa.

68.

Opava v ojedinělé akci. Na Chipciua zatlačil se spoluhráčem Zapalač a vytvořil zajímavou možnost standardky.

67.

Stanciu zkusil obstřel, ale trefil jen boční síť. Přesto to v ochozech zahučelo.

66.

Stanciu faulovaný na hranici vápna v nebezpečné pozici pro opavskou defenzivu.

65.

Což o to, Sparta měla k dispozici už sedmý rohový kop, ale opět z něj nic nevytěžila.

64.

Opava ve druhé půli není zdaleka tak aktivní jako v té první. Zřejmě převládlo heslo: "Bod je dobrý."

63.

Kulhánek na přední tyči hlavičkoval jen do boční sítě.

62.

Plavšič poprvé rozběhl Tetteha, který se neobešel bez protihráče, ale je z toho rohový kop.

60.

Plavšič dosáhl na přetažený centr pouze patičkou, ale byla to lehká práce pro Šroma.

59.

Chipciuovi sice přišlápl hostující obránce nohu, ale Královce to pro pokutový kop nepřesvědčilo.

58.

Poprvé v akci video. Rozhodčí Královec jde přezkoumat zákrok ve vápně Opavy na Chipciua.

57.

A to byla poslední akce Pulkraba. Nahrazuje ho na hřišti Benjamin Tetteh. Kouč Hapal reaguje na výkon v ofenzivě, ale i lehké zranění sparťanského forvarda.

55.

Ben Chaim vyzval hned Pulkraba, ale ten se k míči nedostal a jen se svezl po noze Svozila. Hráčům to pořádně klouže, protože trávník skrápí déšť.

55.

Zatímco Sparta v poklidu kombinuje na vlastní půli, Pulkrab opět vběhl na hřiště a ještě to zkusí.

53.

Ošetřovaný je za postranní čarou Pulkrab, který si v souboji přisedl kotník. Rozcvičuje se Tetteh.

53.

Kanga se pokusil vybočit ze stereotypu, ale jeho střela zpoza vápna mířila hodně mimo branku.

52.

Ve druhé půli je zatím k vidění plno nepřesností na obou stranách, pomalý rozjezd.

50.

Puskáč přihrával míč před branku Nity, ale žádný z jeho spoluhráčů se do zakončení nedostal. Šlo ovšem o slibný náznak.

49.

Pulkrab zatím není v pohodě. Costa na něj hodil aut, ale pražský útočník se proti Svozilovi neprosadil a za autovou čárou jej atakoval. Opavský bek se pořádně obořil.

47.

Frýdek nacentroval míč do vápna, ale jeho spoluhráči se neprosadili.

46.

Sudí Královec právě zahájil druhou půli.

-::-

Nováček se zatím na Spartě prezentuje sympaticky, ve střelách na branku vede 3:2. Hraje jednoduše, míč rozdá Zavadil, útočníci sklepnou a opavští hráči jdou do zakončení. Zapalač či Kayamba. Na straně Sparty se zatím nejvíc prosazuje Ben Chaim, který měl největší šanci první půle. Kdežto Pulkrab není tolik využitý.

45.

Rozhodčí Královec ukončil první poločas bez nastavení.

45.

Opava se opět po jednoduché akci dostal do šance. Zapalač z levé strany prověřil Nitu, který musel na zem a zkrotil míč.

44.

Po nákopu Šroma z akce nic nebude. Puškáč v souboji fauloval.

43.

Brankář Opavy Šrom zatím často slýchá pískot. Domácím fanouškům se zdá, že se s rozehrávkou loudá.

42.

Stanciu připravil míč Kangovi, který vystřelil osamocený na hranici vápna v dobré pozici, ovšem mimo branku.

42.

Opět nákop na přední tyč, kde si situaci Opava pohlídala.

41.

Ben Chaim byl přidržený. Rychle rozehrál Kanga a následuje rohový kop.

40.

Držení míče zatím 54 % : 46 % pro Spartu.

38.

Žlutou kartu si vyloužil i Costa, který naběhl do forvarda Juřeny.

38.

Dlouhý aut Frýdka zavařil obraně Opavy. Už se do šance dral rychlý Plavšič, ale Šrom mu sebral míč.

37.

Chipciu nacentroval míč do vápna, Pulkrab se k němu dral, ale místo toho skončil na zádech.

35.

Costa však fauloval a Šrom v poklidu rozehraje z místa přestupku.

35.

Rychlík Plavšič na druhé straně poprvé výrazněji v akci. Jeho střela zblokována na roh.

34.

Největší šance dosavadního průběhu duelu. Opět plách Ben Chaim po straně, ale tváří v tvář jen napálil balon do vyběhnuvšího brankáře Šroma.

33.

Je cítit lehká nervozita sparťanských fanoušků. Rozehrávka se domácím zatím místy nedaří.

32.

Znovu se připomněl Zapalač, ovšem zamířil jen do rukavic Nity.

31.

Kanga musel zatáhnout za dres Kuzmanoviče, který jej obral o míč těsně za půlkou. Druhý napomínaný hráč v utkání.

30.

Poprvé dostal tvrdě pocítit Stanciu. Simerský jej atakoval a také trefil míč. Sudí Královec emoce uklidnil a odpískal faul.

28.

V akci znovu africký záložník Kayamba. Vyměnil si se Zavadilem míč a vystřelil. Jeho zblokovaná střela mířila obloučkem k tyči. Nita ji však ukryl do rukavic.

27.

První hříšník utkání je Kayamba. Po tvrdém zákroku na Frýdka vidí žlutou kartu.

26.

Jestliže na pravé straně Sparty je aktivní Ben Chaim, na druhé straně pak Zapalač. Zásobuje spoluhráče jedním balonem za druhým. Zatím však domácí míče sbírají.

25.

Opava se uhnízdila na polovině Sparty. Z kombinace vzešla Kayambova rána, kterou však sparťanská obrana zblokovala.

23.

Opavští fanoušci neúnavně povzbuzují svůj tým a jsou ve svém zcela žlutém sektoru pořádně slyšet.

22.

Zavadil už se chystal na odražený míč, ale v nápřahu jen trefil Kangu do nohy.

21.

Kanga se pokusil vysunout Ben Chaima, tentokrát to ale s důrazem kopu přehnal. Opava rozehraje od branky.

20.

Puskáč si vyměnil míč se Zapalačem, ale přihrávka na velké vápno nevyšla. Sebral ji Stanciu.

19.

Zase Ben Chaim. Z pravé strany si navedl míč do středu, ale jeho pokus ztečoval bek Hrabina a nešťastně i Pulkrab. Odkop od branky Opavy.

18.

Chipciu nacentroval na způsob Rosického či Limberského vnějším nártem na Pulkraba. Ovšem přihrávka byla složitá na zpracování. Míč má v držení Šrom.

17.

Kayamba se pokusil prosadit jeden na jednoho, ale narazil na pozorného Frýdka.

16.

Zavadil posunul na Zapalače, ten se s míčem vůbec nerozpakoval a z velké vzdálenosti jej poslal víc než metr na branku Nity.

14.

Opavští na polovině Sparty v sedmi lidech, Štětina si však se skluzujícím protihráčem poradil.

12.

Po faulu na Kangu Sparta poprvé zahrozila ze standardky. Na míč Stanciua si naskočil Štětina, ale hlavu neseřídil přesně a balon zamířil mimo.

11.

Z rohu Sparta nic nevytěžila. Poté se Chipchiu podruhé v utkání odhodlal ke střele po přihrávce Plavšiče. Ale ani následný rohový kop se domácím nepodařil.

9.

Mohl to být kuriózní gól. Aktivní Ben Chaim vyhrál souboj, opět nacpal míč před branku a Šromovi nedůrazný pokus nepochopitelně proskotačil mezi nohami na roh.

8.

Opava se nebojí aktivně presovat i s více muži na polovině Sparty a znesnadňuje jí rozehrávku.

6.

Ben Chaim se poprvé připomněl na pravé straně hřiště. Jeho centr však pohodlně sebral do náruče brankář Šrom.

5.

Po faulu Štětiny dostala Opava příležitost standardní situace. Poprvé se k ní postavil špílmachr Zavadil. Simerský však míč jen lízl špičkou kopačky do autu.

3.

I na druhé straně přišla navštívenka brankáři Šromovi. Chipciu však opavskou branku přestřelil.

1.

Hned v první minutě zahrozili hosté. Po rychlém kontru a zpětné přihrávce se dostal ke střele z dobré pozice ve vápně Nemanja Kuzmanovič, ale vysoko přestřelil.

1.

Sudí Pavel Královec zahájil utkání.

-::-

Vše je připraveno na výkop, oba týmy jsou na hrací ploše.

-::-

Opava žije návratem po třinácti letech do nejvyšší soutěže. Do Prahy přicestovalo přes tisíc fanoušků, kteří od svého týmu očekávají i na Spartě typickou ofenzivní hru. Svěřenci Romana Skuhravého nastupují v rozestavení 3-4-1-2.

-::-

Sparta potřebuje napravit dojem z přípravné fáze. Zdolala pouze Trenčín a Samaru, přičemž čtyřikrát prohrála. Jak generálku s polským Lubinem, tak třeba i s druholigovými Českými Budějovicemi. Kouč Pavel Hapal neměl lehké vybírání základní sestavy. Nakonec v ní figuruje na hrotu Matěj Pulkrab místo kapitána Josefa Šurala či Benjamina Tetteha, nastupuje třeba Tal Ben Chaim.

-::-

Základní sestavy:

Sparta Praha: Nita – Chipciu, Štetina, Costa, M. Frýdek – Kulhánek, Kanga – Plavšič, Stanciu, Ben Chaim – Pulkrab.

Opava: Šrom – Simerský, Svozil, Hrabina – Kayamba, Zavadil, Schaffartzik, Zapalač – Kuzmanovič - Puškáč, Juřena.

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek

-::-

Hezký fotbalový podvečer,

vítejte u on-line přenosu závěrečného utkání sobotního programu 1. kola nového ročníku fotbalové ligy. Jeden z aspirantů na titul Sparta Praha v něm přivítá v Generali Areně nováčka z Opavy, kterého přijelo podpořit přes tisíc fanoušků.

Opava nepřijela na Letnou, kde v minulých pěti ligových zápasech inkasovala hrozivých 21 gólů, jen bránit a hned v úvodní minutě zahrozila po brejku. Kuzmanovič však pálil v dobré pozici vysoko nad. Ve zbytku první půle už měla výraznější šance téměř výhradně Sparta.

V deváté minutě Ben Chaimův slabý přízemní centr propadl gólmanu Šromovi mezi nohama těsně vedle, Plavšičovu střelu srazila obrana a Štetina po rohu hlavičkoval mimo.

V domácím dresu byl aktivní hlavně Ben Chaim. V 19. minutě jeho střelu tečoval těsně mimo Pulkrab, který dostal na hrotu útoku přednost před Tettehem. Ve 34. minutě postupoval Ben Chaim ze strany sám na branku, ale trefil jen Šroma. Chvíli před pauzou pak po Stanciuově přihrávce mířil vedle Kanga.

"Opava si zaslouží respekt, hrála velice odvážně hlavně v úvodu a dařila se jí kombinace. Ale nám v první půlce chyběl klid, rozvaha na míči a mohli jsme si vypracovat daleko víc šancí," řekl sparťanský kouč Pavel Hapal, který v úvodu trenérské kariéry vedl Opavu.

Po necelé hodině hry šel sudí Královec zkontrolovat na videu Hrabinův zákrok na Chipciua, ale penaltu nenařídil. V 66. minutě Stanciu z přímého kopu těsně za vápnem trefil jen boční síť.

Spartě se po přestávce dlouho příliš nedařilo a navázala na nepřesvědčivé výkony z letní přípravy, v níž ze sedmi utkání jen dvakrát vyhrála. Vysvobodil ji až gól ze 73. minuty. Po Tettehově přiťuknutí napřáhl Kanga z 30 metrů a přízemní skákavou střelou zaskočil brankáře Šroma. "Výkon Kangy hodnotím dobře jako celého mužstva, ale samozřejmě jsme teprve po prvním utkání. Nervozitu jsem cítil, ale spíše z okolí, ne přímo v kabině," povídal Hapal.

Letenští se po úvodní brance  uklidnili a vzápětí mohli zvýšit, Stanciu však pálil jen do břevna. Pojistku tak nejlepší domácí tým minulé ligové sezony dal až v 84. minutě, kdy Tettehovu ránu Svozil nešťastně srazil mimo Šromův dosah. "Je to skvělý start do nového angažmá. Hrál jsem první zápas, zařídil jsem jeden gól, navíc ještě asistence. Určitě je to vzpruha pro moje sebevědomí," uvedl Tetteh.

Sparta se vítězně naladila na čtvrteční úvodní zápas 2. předkola Evropské ligy proti Spartaku Subotica. Opava na překvapivé body z prvního utkání po třinácti letech v lize nedosáhla. "Sparta vyhrála zaslouženě z jednoho prostého důvodu, protože má daleko víc zkušeností než my. Zápas byl důležitý, abychom zjistili, o čem první liga je. Dostali jsme to z jedné vody načisto. Dělali jsme, co jsme mohli. Na body to nestačilo, ale jedeme dál," dodal Skuhravý.

1. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - SFC Opava 2:0 (0:0)

Branky: 73. Kanga, 84. vlastní Svozil. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek. ŽK: Costa, Kanga - Kayamba, Schaffartzik. Diváci: 12.186.

Sparta: Nita - Chipciu, Štetina, Costa, Frýdek - Kulhánek - Ben Chaim (78. Vukadinovič), Stanciu, Kanga, Plavšič (72. Šural) - Pulkrab (57. Tetteh). Trenér: Hapal.

Opava: Šrom - Simerský, Svozil, Hrabina - Zavadil (82. Jurečka), Schaffartzik - Kayamba, Kuzmanovič, Zapalač - Puškáč (73. Jursa), Juřena (78. Smola). Trenér: Skuhravý.

Pavel Hapal (trenér Sparty): "Opava si zaslouží respekt, hrála velice odvážně hlavně v úvodu utkání a dařila se jí kombinace. Ale na druhou stranu nám v první půlce chyběl klid, rozvaha na míči a mohli jsme si vypracovat daleko víc šancí. Jednu stoprocentní jsme zahodili. Do druhé půle jsme šli trpělivěji, čekali jsme na svoji příležitost a přišla. Nakonec nás výsledek dotlačil k tomu jít na dva útočníky, protože čas utíkal a samozřejmě jsme chtěli vyhrát. Věřil jsem až do konce utkání, že to zvládneme a vyhrajeme. Myslím si, že všechna střídání nám vyšla a oživila hru. Po vedoucím gólu jsem si byl vnitřně tak nějak jistý, že zápas zvládneme do vítězného konce. Nakonec myslím, že jsme ani Opavu nepustili do nějaké gólovky."

Roman Skuhravý (trenér Opavy): "Sparta vyhrála zaslouženě z jednoho prostého důvodu, protože má daleko víc zkušeností než my. Co se týče nasazení a organizace hry, do nějaké 70. minuty to bylo v pořádku. Problém byl v tom, že jsme si nedokázali při takové atmosféře na stadionu odpočinout v naší silné kombinaci, kterou máme. V tomhle jsem viděl nováčkovskou daň. Neměli jsme dopředu takový drajv, jaký většinou máme. Když jsem myslel, že už nás ani Sparta nemá čím extrémně překvapit, dostali jsme takový gól... První věc je na středu hřiště nevystoupit, nevytlačit prostor. Je to složité, ale na hráče se nezlobím. Jestli to šlo, nebo nešlo chytit, nevím, nikdy jsem v bráně nestál. Na Spartě v takovémhle kondičním rozpoložení, v kterém jsme už byli, to už pro nás bylo neřešitelné. Druhý gól, druholigová chyba, která v druhé lize potrestaná není, tady ji soupeř potrestá, i když se štěstím."