Je nám líto, video expirovalo.

Sparta vyráží do boje. Matějkovi navrhuje exemplární trest

Praha - Matějek řídil utkání s Plzní tendenčně a Spartu rovnou dvanáctkrát poškodil, stěžuje si vedení Letenských. Podalo proto oficiální protest fotbalovému svazu a požaduje pro arbitra exemplární trest. Šéfka FAČR Dagmar Damková přitom včera uvedla, že sparťanské nářky jsou neopodstatněné.

David Limberský
zdroj: ČTK autor: Petr Eret

Podle Sparty měli hosté v první půlhodině zápasu kopat dvě penalty, naopak pokutový kop proti nim byl poté nařízen nesprávně. "Ke kontaktu, který by byl v rozporu s pravidly, ze strany Josefa Hušbauera směrem k plzeňskému Davidu Limberskému nedošlo. Naopak hráč soupeře měl být potrestán žlutou kartou za nesportovní chování. Vedení klubu očekává vzhledem k míře a rozsahu provinění hlavního sudího exemplární trest," uvedla Sparta na svém webu.

Šlágrem 7. ligového kola se na svém čtvrtečním zasedání bude zabývat také disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. Sparta podala podnět k zahájení disciplinárního řízení s Limberským, jehož obvinila nejen ze simulování, ale také z hrubé urážky klubu a jeho fanoušků.

"Té se hráč FC Viktoria Plzeň dopustil následujícím výrokem, uveřejněným v médiích: "Sparta získala dvacet titulů tím, že jí pomáhali rozhodčí. Myslím si, že by neměli brečet." AC Sparta Praha zároveň vyzývá Davida Limberského k veřejné omluvě adresované našemu klubu a jeho fanouškům," uvádí se ve sparťanském prohlášení.

Plzeň se naopak po opakovaném zhlédnutí záznamu domnívá, že o tendenční rozhodování nešlo. "Hodnocení jednotlivých bodů protestu Sparty je zcela v kompetenci komise rozhodčích a Plzeň se k nim nebude dále vyjadřovat," uvedla Viktoria v prohlášení.

Proti sparťanskému požadavku, aby se Limberský omluvil, se Plzeň ohradila. "Jeho výpověď proběhla ve velkých emocích brzy po utkání, dle slov samotného hráče byla velkou měrou vyprovokována vzájemnými verbálními útoky hráčů obou týmů během duelu i po jeho skončení," stojí v prohlášení.

Podle Plzně je požadavek sparťanů neadekvátní. "Především vzhledem k faktu, že oficiální výroky Sparty směrem k možnému nedohrání utkání pro tendenční řízení ze strany rozhodčího poškodily v očích široké sportovní veřejnosti pověst ligy a zároveň znehodnotily zasloužené vítězství Viktorie v daném utkání," uvedlo vedení Plzně.

"Tímto považujeme záležitost za uzavřenou a pozornost klubu se upíná na blížící se Evropskou ligu. Přes rozdílné názory v této záležitosti přejeme Spartě úspěšné vykročení do soutěže v Lyonu," dodává se v plzeňském prohlášení.

Disciplinární komise bude řešit také výtržnosti sparťanských fanoušků. Kvůli nim hrozí trest nejen Spartě, ale i Plzni za nezvládnutí pořadatelské služby. "Ve čtvrtek máme pravidelné zasedání a budeme se tam zabývat zápasy 7. kola, tedy i duelem Plzně a Sparty," řekl  předseda disciplinární komise Jiří Golda.

V případě Limberského se nebude čekat na posouzení komise rozhodčích, zda šlo o simulování či nikoli, jelikož se případem budou sudí pravděpodobně zabývat až na pravidelném zasedání 27. září. "Můžeme si vyžádat posudek komise rozhodčích, ale budeme se tím zabývat už ve čtvrtek. Simulování se hodně věnujeme a tentokráte tomu nebude jinak," dodal Golda.

Komise v minulosti za simulování zastavila činnost pouze Janu Chramostovi, který navíc musel zaplatit pokutu 20 tisíc korun. V dalších případech udělovala hlavně pokuty, a to například Janu Štohanzlovi (10 tisíc), Davidu Lafatovi (30 tisíc), Ladislavu Volešákovi (30 tisíc), Václavu Pilařovi (30 tisíc) či Tomáši Vondráškovi (20 tisíc).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy