Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Dráhová cyklistika

Sparta volá na Strahov. Komisi rozhodčích vyzýváme k zajištění regulérnosti soutěže, zní z Letné

Vedení pražské Sparty zpochybnilo kvůli výkonům sudích regulérnost fotbalové ligy a vybídlo komisi rozhodčích i FAČR, aby zjednaly okamžitou nápravu. Celek z hlavního města současně v prohlášení zdůraznil, že stížnost nemá být omluvou ani zastíráním špatných výsledků týmu v úvodu letošní sezony.

Hráči Liberce se radují z gólu v brance Sparty
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

"ACS vyzývá Komisi rozhodčích FAČR, aby okamžitě zjednala nápravu a zajistila regulérnost stávajícího ročníku ligové soutěže. ACS současně vyzývá Fotbalovou asociaci ČR, která určuje členy komise rozhodčích a která za činnost komise nese finální odpovědnost, aby této otázce věnovala nejvyšší prioritu," stojí v prohlášení.

Sparta se k reakci odhodlala poté, co v neděli prohrála v Liberci 1:3 a přispěly k tomu i dvě závažné chyby sudích. Severočeši totiž měli od konce první půle hrát bez Tarase Kačaraby, jenž měl za podražení Benjamina Tetteha dostat druhou žlutou kartu a být vyloučen.

Hlavní sudí Pavel Julínek však zákrok přešel bez karetního ohodnocení a další výraznou chybu udělal po přestávce. Po souboji domácího Tomáše Malinského s Matějem Hanouskem nejprve penaltu nenařídil, ale po zhlédnutí záběru, který mu odeslal videorozhodčí, verdikt přehodnotil a ukázal na "bílý bod". Podle komise rozhodčích ale fauloval liberecký záložník. 

"Způsob řízení utkání ze strany rozhodčích představuje zásadní problém. V dosavadním průběhu ligové sezony vytvářejí sudí vysoce nestandardní prostředí, ve kterém ovlivňují regulérnost průběhu celé nejvyšší soutěže a poškozují pověst fotbalu v očích veřejnosti," uvedl dále letenský celek.

"Konkrétně v případě ACS byl ze sedmi odehraných soutěžních střetnutí náš klub ve čtyřech opakovaně závažně poškozen v klíčových momentech. Ve všech případech šlo navíc o situaci, kdy byl na zápase přítomný VAR, což činí tato poškození o to méně omluvitelná a pochopitelná," přidala Sparta.

Pražané na webu poukázali na osm konkrétních případů, v nichž je sudí poškodili. "Celkový počet chybných rozhodnutí je samozřejmě vyšší a týká se i ostatních duelů. Ve výše uvedených případech šlo však o pochybení, která mají jasnou schopnost zásadně ovlivnit, nebo přímo určit celkový výsledek zápasu," uvedla Sparta.

Předseda FAČR Martin Malík připustil, že chyb rozhodčích je v poslední době neúměrně mnoho. "Samozřejmě je jasné, že videorozhodčí aktuálně nenaplňuje očekávání fanoušků. K chybám dochází, stejně jako k nim dochází v zahraničí. Samozřejmě je tristní množství těch chyb. Pochopitelně budu apelovat na komisi rozhodčích, abychom se touto situací zabývali," řekl Malík.

"Za mě jedno z řešení, která jsou nasnadě, je to, aby došlo k urychlenému zavedení VAR na všechna utkání, abychom pro VAR měli jednotnou technologii a dostatek vyškolených rozhodčích. V tuto chvíli máme pro VAR vyškoleno 14 rozhodčích," pokračoval Malík.

Velké množství chyb podle něj způsobuje i fakt, že rozhodčí spadají pod FAČR, zatímco technologicky má VAR na starosti Ligová fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže. Proto s LFA jedná o sjednocení použití VAR.

Sparta přitom uvedla, že z pochybení videotechnologii neviní. "V porovnání s minulou sezonou nedošlo k žádnému zhoršení podmínek pro činnost VAR. Naopak zkušenost první sezony měla logicky vést ke zlepšení využití této technologie v právě probíhající sezoně. Příčinou zhoršení je tedy nekvalitní nebo tendenční práce rozhodčích," napsal klub.

Změny v komisi rozhodčích podle Malíka nejsou na pořadu dne. "Nemohu samozřejmě mluvit za celý výkonný výbor, který bude příští týden a určitě se bude i touto problematikou zabývat. Spíš se chci zaobírat tím, jak zlepšit práci komise a podmínky pro rozhodčí tak, abychom eliminovali vznikající chyby. To je pro mě priorita," dodal Malík.

Martin Hašek ze Sparty v souboji s libereckým Tarasem Kačarabou
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Sparta má po sedmi odehraných kolech na kontě tři výhry, remízu a tři prohry a na sedmém místě ji od první Slavie dělí devět bodů. Vedení ale v prohlášení zdůraznilo, že stížností na rozhodčí nechce zakrývat špatné výkony v úvodu nové sezony.

"V žádném případě nechceme omlouvat a zastírat ani neuspokojivé výsledky našeho A-týmu, ani nedostatečnou sportovní výkonnost některých hráčů. Na řešení nápravy intenzivně pracuje sportovní úsek, zejména trenér Václav Jílek a jeho realizační tým. Samozřejmě ve spolupráci se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým," zakončil klub.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy