Následuje
Běžkotoulky

Sparta řeší důvody lazaretu. Není to souhra okolností, upozorňuje šéf Kotalík

Praha - Rozsáhlá marodka, která na podzim postihla Spartu, vybídla vedení klubu k rozsáhlé analýze svého zázemí. Podle generálního ředitele Adama Kotalíka nejde o náhodu, podobný rozsah měla zranění už i loni. Sparťanský šéf ale obratem dodává, že nejde o jednu konkrétní příčinu.

Zraněný Costa
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Spartě na podzim vypadla kvůli zraněním řada opor včetně Tomáše Rosického, Lukáše Váchy, Costy, Josefa Šurala, Martina Frýdka nebo Davida Bičíka. Časté zdravotní absence už ale musela řešit i loni. "Větší počet zraněných hráčů nás postihl podruhé za sebou, takže to už nelze považovat úplně za souhru okolností," napsal ČTK Kotalík.

"Zabývali jsme se velmi detailně všemi možnými příčinami od vyhodnocení tréninkového procesu, přes zatížení a regeneraci hráčů, různé zdravotní testy, materiální vybavení, až po takové detaily, jako je třeba stav podloží tréninkového hřiště," dodal letenský funkcionář.

"Není možné říct, že by za to mohla jedna konkrétní příčina," prohlásil Kotalík. "Ale v každém zkoumaném segmentu jsme našli rezervy, které můžeme zlepšit. Takže od zimní přípravy začneme celou řadu věcí v této oblasti měnit a zdokonalovat," dodal.

Situaci ve Spartě se věnoval i Fotbal fokus podcast


Velká marodka však dala šanci sparťanským mladíkům a za áčko tak nastoupili například Václav Dudl (17 let), Filip Havelka (18), Zinedin Mustedanagič (18), Daniel Köstl (18) nebo Michal Sáček (20).

"Je to spíš otázka na trenéry, ale mladí hráči, kteří dostali svou šanci, jednoznačně prokázali, že mají velký potenciál a je třeba s nimi počítat," poznamenal Kotalík. "Určitě budeme chtít, aby s nimi trenéři nadále pracovali a systematicky je postupně zapracovávali do seniorského fotbalu," přidal letenský funkcionář.

Sparta už také dostala na nadějné mladíky několik nabídek. "To mohu potvrdit. O některé mladé hráče již projevily zájem prvoligové kluby a rády by je získaly na hostování," dodal. 

Navzdory velké marodce se Spartě podařilo v Evropské lize podruhé za sebou projít do jarního play-off, kde se v únoru utká s Rostovem. Na domácí scéně už se Letenským tolik nevedlo a po 16 kolech jim patří třetí příčka se ztrátou tří bodů na druhou Slavii a čtyř na první Plzeň, která má ještě zápas k dobru.

"Podzim samozřejmě hodnotíme trochu rozporuplně. V lize jsme určitě chtěli být výš, třetí místo není něco, s čím bychom mohli být spokojení, ale podzimní sezonu výrazně ovlivnila vlna zranění, která tým postihla," uvedl Kotalík. "S ohledem na tuhle skutečnost je zejména výsledek v Evropě malým zázrakem a hráči, kteří zůstali zdraví, i celý realizační tým zaslouží uznání a respekt," dodal.

Sparta také musí vyřešit složení trenérského týmu pro jarní část sezony. Od září tým dočasně vedl David Holoubek, který ale bude mít potřebnou licenci až v květnu, takže v závěru podzimu jako hlavní trenér vystupoval Zdeněk Svoboda. "O složení realizačního týmu na jaro máme víceméně jasno a budeme o tom informovat v nejbližších dnech," uvedl Kotalík.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy