BBV po 25 letech

Sparta porazila Olomouc 4:0 a stále drží prvenství v tabulce

Praha - Fotbalisté Sparty vyhráli na Letné nad nováčkem Sigmou Olomouc jasně 4:0 a uhájili tak své vedení v tabulce a tříbodový náskok na největšího rivala Plzeň. Spartu poslal už po čtvrthodině hry do vedení povedenou střelou z dálky Josef Hušbauer, ještě do poločasu zvýšili David Lafata a z penalty Bořek Dočkal, který po změně stran přidal další gól po parádním sólu.

On-line textový přenos

90:00

Sudí Nenadál končí zápas. Sparta na domácí půdě poráží Olomouc 4:0.

89.

Na druhé straně dostal žlutou kartu Costa, který proti pravidlům atakoval Petra.

88.

Olomoucký Cana vidí od sudího žlutou kartu za zákrok na Fataie.

84.

Sparťané mají hru pod kontrolou, olomoucká obrana dovolí hráčům v rudých dresech vytvářet si další šance.

81.

Mareček z první pálil, brankář Buchta gólovou šanci vyráží.

75.

Další střídání na sparťanské straně. Odchází David Lafata, do hry nastupuje Marco Paixão.

74.

Gól! Dočkal bez problémů prošel olomouckou obranou a přeloboval brankáře Buchtu.

74.

Petr si nabíhá ve vápně, Holek však jeho cestu k bráně zastavuje.

72.

Sparta znovu střídá. Ze hřiště odchází Marek Matějovský, místo něj nastupuje Lukáš Mareček.

66.

Hosté se dostávají k první střele v zápasu. Petr však vysoko přestřeluje bránu.

65.

Krejčí atakuje prudkým skluzem Navrátila, za zákrok vyfasoval od sudího žlutou kartu.

60.

Trenéři obou týmů se rozhodli pro střídání. Ze hry odchází olomoucký Tomáš Malec, kterého nahradí Václav Vašíček. Za hlasitého potlesku odchází ze hřiště autor prvního gólu Josef Hušbauer, místo něj přichází Kehinde Fatai.

56.

V olomoucké bráně je po střetu s Lafatou ošetřován Martin Hála.

56.

Lafata je před olomouckou bránou opět úplně sám v gólové šanci, kterou neproměňuje a trefuje pouze golmama Buchtu.

52.

Dočkalův přesný roh našel osamoceného Lafatu, ten však hlavičkuje těsně vedle brány.

49.

Krejčí kope roh, dobře mířenou střelou našel Costu, ten však hlavičkuje nepřesně.

46.

V sestavě Olomouce proběhlo střídání. Místo Juraje Halenára přichází do hry David Houska.

46.

Začíná druhý poločas.

--:--

Sparťané jsou už na trávníku, čeká se na příchod olomouckých hráčů.

45.

První poločas je u konce. Sparta má utkání pod kontrolou a i díky proměněné penaltě vede na Letné nad Olomoucí 3:0.

44.

Rozeběhnutý Krejčí nahrává do šestnáctky, nevšiml si však osamoceného Lafaty, který jen bezmocně rozhazuje rukama.

39.

Olomoucký golman Buchta si nerozuměl s obranou a Sparta byla blízko k další brance.

36.

Dočkal penaltu bez problémů proměňuje a Sparta po 35 minutách hry vede 3:0.

35.

Po faulu na Krejčího bude Sparta kopat pokutový kop. Sudí Nenadál odpískal penaltu po kontaktu Krejčího s Vepřkem.

28.

Hála odkopává míč, střela ale nenachází žádného z olomouckých hráčů. Olomouc se stále marně snaží založit útočnou akci.

27.

Lafata svou střelou z dálky těsně netrefil branku.

25.

Gól! Dočkal centrem výborně našel před bránou Lafatu. Sparta vede 2:0.

25.

Sparta si vytváří množství šancí, Olomouci se nedaří přesunout hru na druhou polovinu hřiště.

22.

Krejčí centruje před olomouckou bránu, ale Frýdek nedotlačil hlavou míč do sítě.

20.

Sparťané se stále drží na útočné polovině hřiště, nevymysleli však efektivní útočnou akci, po několika přihrávkách ztrácí balón.

19.

Olomouci se stále nedaří aktivně držet míč ani založit nadějnou útočnou akci.

18.

Hybš nahrává nabíhajícímu Krejčímu, ten přestřelil.

13.

Gól! Hušbauer se trefuje krásnou střelou od velkého vápna a poprvé v sezoně skóruje.

8.

Dobře si nabíhal Krejčí, olomouckého brankáře ale zastoupil Hála a míč odkopl do bezpečí.

8.

Krejčí nahrává Lafatovi, ten je však v ofsajdu.

7.

Frýdek nešťastně nahrál olomouckému Plškovi, Olomouc však šanci nevyužila, míč má v držení opět Sparta.

6.

Navrátil v rohu bojuje s Frýdkem a tento osobní souboj vyhrál.

4.

Sparta se snaží rozehrát, nedaří se jí dostat za polovinu hřiště.

3.

Costa nahrává Hybšovi, Sparta snaží se rozehrát.

1.

Utkání právě začalo.

0.

Vítejte u online textového přenosu zápasu 7. kola Sparta - Olomouc.

V brance Sparty se poprvé od začátku srpna a utkání s Ostravou objevil Štěch, který nahradil jedničku Bičíka, ale příliš práce neměl. Sigma nebyla schopná déle udržet míč, zaútočit a za celý zápas nevystřelila na branku. Hrálo se tak převážně na útočné polovině Sparty.

Ta navíc udeřila hned z první vážnější střely. Hušbauer trefil skákavý míč z 25 metrů tak ideálně, že i když trefil střed branky, tak míč přeplachtil povylezlého gólmana Buchtu a zapadl přesně pod břevno. Hušbauer potvrdil, že se mu proti Olomouci střelecky daří, když jí dal v posledních třech zápasech čtvrtý gól.

Gólman Sigmy neměl svůj den. Ve 25. minutě Sparta zakombinovala, Dočkal poslal na zadní tyč centr, který Buchta podskočil a Lafata hlavou zamířil do prázdné branky. Trefil se tak už v devátém ligovém utkání za sebou a vylepšil vlastní rekord.

Po souboji Vepřka s Krejčím odpískal sudí penaltu

Deset minut před půlí pak Krejčí pronikl do vápna a po jeho souboji s Vepřekem sudí Nenadál odpískal přísný pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Dočkal. Sigma se neprobrala ani po poločase. V 55. minutě naopak mohl zvýšit znovu Lafata, který se ocitl sám před Buchtou. Ten ale napravil předchozí zaváhání a střelu vyrazil. Míč sice plachtil do branky, ale Hála ho vyhlavičkoval i za cenu zranění. Chvíli na to hlavičkoval volný Costa, ale Buchta znovu zasáhl.

Hosté se k první vážnější střele dostali v 66. minutě, ale Petr místo branky trefil kotel fanoušků na horní tribuně. Sigmě to ale pomohlo se alespoň trochu chytit a začala být nebezpečnější směrem dopředu. Otevřenější obrany ale využil Dočkal, který předvedl fotbalovou parádu. Po sólu prostrkával na Lafatu, který ale byl v ofsajdu a nezapojil se do hry. Míč si tak doběhl sám Dočkal, šel sám na gólmana a zakončil efektním obloučkem.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 4:0 (3:0)

Branky: 36. z pen. a 74. Dočkal, 14. Hušbauer, 25. Lafata. Rozhodčí: Nenadál - Mokrusch, Dobrovolný. ŽK: Krejčí, Costa - Cana. Diváci: 7722.

Sparta: Štěch - Frýdek, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Matějovský (72. Mareček), Hušbauer (59. Fatai), Jiráček, L. Krejčí - Lafata (77. Paixao). Trenér: Ščasný.
Olomouc: M. Buchta - Hála, Rajnoch, Radakovič, Vepřek - Petr, Cana, Plšek, Navrátil (80. Štěpán) - Halenár (46. Houska) - Malec (60. Vašíček). Trenér: Kalvoda.

Zdeněk Ščasný (trenér Sparty): "Věděli jsme, že si to můžeme zkomplikovat jen sami. Chvilku trvalo, než jsme se rozběhali, ale první gól nám pomohl. Utkání jsme měli od první do poslední minuty pod kontrolou, hráli jsme velmi dobře, kompaktně, měli jsme dost šancí a výsledek mohl být i vyšší. Takže maximální spokojenost. David Lafata dal 50. gól za dva a půl roku ve Spartě, což jen potvrzuje, jak mimořádný útočník to je. Je dobře, že se trefil i Pepík Hušbauer, kterému branka pomůže. Potřeboval čas a dohnat zápasové manko. Dnes zahrál velmi dobře, a že dal gól, je jen plus. A to, co předvedl Bořek Dočkal, to bylo nádherné. Udělal to skvěle, to zrychlení směrem ze středu přihrávkou nebo pohybem má úžasné."
Leoš Kalvoda (trenér Olomouce): "Věděli jsme, že když na Spartě zalezeme a budeme hrát podělaně, tak na to doplatíme. A to se potvrdilo. Já už tu pár zápasů odehrál a takhle ustrašeně tu ještě žádný můj tým nehrál. Sparta ukázala, že není náhodou na prvním místě a v Evropské lize a my na ni dnes vůbec neměli. Sparta nás přehrála ve všem, fotbalově jsou hráči Sparty někde jinde než naši kluci. Jsem naštvaný proto, že Jihlava ztratila, Bohemka prohrála a my tady neměli co ztratit, mohli jsme jen získat, jenže ten výkon byl strašný. Asi jsem udělal chybu, že jsem kluky provezl tunelem Blanka a asi tam zůstali. Jinak nevím, čím si to vysvětlit. Gólmanovi to nevyčítám. První gól se těžko chytal a u druhého sice gólman míč podběhl, ale tam byla hlavně chyba Navrátila. Nemůže takhle ztratit míč. Já jim říkal, na Spartě to raději kopněte na tribunu, ale nedají si říct. Nevím, jestli v hledišti neseděli skauti Barcelony, nebo proč kluci pořád chtěli hrát fotbal. No a pak dostaneme čtyřku."