Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Sníh postupně likviduje fotbalový víkend. Odloženy jsou i zápasy hokejové první ligy

Přívaly sněhu zrušily už v pátek zápas fotbalové ligy Českých Budějovic s Hradcem Králové a v sobotu byla přeložena všechna utkání kromě duelu Slovácka v Olomouci. Nedělní zápasy 17. kola by se měly odehrát, až na duel mezi Ostravou a Plzní. Odloženy musely být i zápasy hokejových soutěží.

Je nám líto, video expirovalo.
Přívaly sněhu znemožnily fotbalová utkání

V neděli jsou v plánu utkání Pardubic se Spartou a Zlína se Slavií. Červenobílí podle předsedy představenstva Jaroslava Tvrdíka neuspěli se žádostí o odklad duelu. LFA ale uvedla, že oficiálně žádnou žádost neobdržela.

Jablonečtí odehrají zápas s Teplicemi ve středu od 17:00, další náhradní termíny zatím asociace neoznámila. Bohemians už na svém webu informovali, že Liberec přivítají ve středu 13. prosince.

Fotbalovou ligu zasáhla vinou nepřízně počasí vlna odkladů, jakou soutěž léta nepamatuje. Podle LFA se všechny domácí kluby snažily udělat maximum pro to, aby se zápasy mohly odehrát. "Na všech stadionech byly dle regulí již několik dní spuštěny systémy vytápění a zaměstnanci domácích celků se pro realizaci zápasů snažili udělat vše, co bylo v jejich silách. Extrémní podmínky posledních dní ale neumožní utkání odehrát," uvedla LFA. "Po kontrole delegovaných osob bylo nutné střetnutí odložit. Na hracích plochách se drží i nadále sněhová pokrývka, která stále přibývá, a zároveň jsou trávníky silně podmáčené," doplnila asociace.

Jablonečtí spustili vyhřívání trávníku už ve středu 22. listopadu, neboť sníh zasypal stadion na Střelnici již v minulém týdnu před domácím zápasem s Pardubicemi. Tentokrát však byly přívaly výrazně větší. "Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," uvedl na webu mluvčí jabloneckého klubu Martin Bergman.

Také činovníci Bohemians dělali vše pro to, aby se zápas s Libercem navzdory kalamitě mohl odehrát. Pracovníci od brzkého rána odstraňovali sníh z trávníku. "Hrací plocha v Ďolíčku byla i přes odklizení sněhu prohlášena za nezpůsobilou," uvedl vršovický klub, který krátce před verdiktem na sociální síti X umístil fotografie z aktuální situace na hřišti.

Přívaly sněhu se nevyhnuly ani mladoboleslavskému stadionu. Středočeši si místo zápasu zatrénovali na vedlejším hřišti s umělou trávou. "V noci z pátku na dnešek spadlo hodně sněhu. Protože sněžení má pokračovat i celý den, odklízecí technika nemůže vjet na hrací plochu, aniž by ji poškodila. O náhradním termínu se rozhodne nejdříve v pondělí," uvedl pro klubový web mladoboleslavský mluvčí Jiří Koros.

Středočeský celek má ve středu hostit do tohoto kola jediný odložený zápas ligové sezony proti Plzni. Viktoria v létě vzhledem k účasti v závěrečném 4. předkole Evropské konferenční ligy využila možnost nesehrát srpnový duel 6. kola v Mladé Boleslavi. Pokud to počasí dovolí, týmy se ve středu utkají od 17:00.

Plzeňští se do Ostravy přesunuli v pátek rovnou z Tirany, kde ve čtvrtek zvítězili v Evropské konferenční lize nad Ballkani 1:0, a ve slezské metropoli dokonce trénovali. Sněžení a podmáčený terén ale nedělní utkání zhatily. Podle Baníku se zřejmě zápas odehraje až v jarní části sezony. "Naše výprava se ihned vydává domů do Plzně a začínáme se chystat na středeční dohrávku v Mladé Boleslavi," uvedl mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.

Olomoučtí činovníci dokázali upravit trávník do té podoby, kterou rozhodčí Michael Kvítek schválil za způsobilou. Před výkopem začalo na Hané znovu sněžit a terén byl na hranici regulérnosti. Hrát se muselo se žlutým míčem.

LFA zatím počítá s tím, že v neděli se až na zápas v Ostravě uskuteční oba zbylé duely ve Zlíně a v Pardubicích. "Slavia požádala LFA z důvodu nebezpečné cesty pro autobus a vozidla klubu a našich fans, z důvodu obavy o zdraví hráčů i regulérnost soutěže o odložení zápasu ve Zlíně. Naše žádost byla zamítnuta. Takže v 16:00 vyrážíme," uvedl Tvrdík na sociální síti X.

Asociace Tvrdíkovo tvrzení odmítla. "LFA žádnou oficiální žádost ze strany Slavie neobdržela. Zároveň je potřeba jasně říct, že LFA v posledních dnech kvůli počasí detailně a pečlivě sleduje dění na všech stadionech a Zlín není výjimkou," uvedla LFA v prohlášení. "Současný stav hrací plochy je na Letné vyhovující k odehrání zápasu se Slavií a dle předpovědi počasí by se na tom nic měnit nemělo ani v neděli. Do startu utkání navíc zůstává více než den," upozornila LFA.

Program 17. kola první fotbalové ligy

Sobota:

15:00 Olomouc – Slovácko

Neděle:

15:00 Pardubice – Sparta
18:00 Zlín – Slavia

V Pardubicích se činovníkům během dne povedlo odstranit veškerý sníh z hrací plochy. Do přípravy terénu na utkání s obhájcem titulu Spartou se zapojilo i nejužší vedení klubu. "Děláme vše pro to, aby se zápas uskutečnil. Od osmi hodin od rána tu pracujeme ve velkém počtu lidí. Dnes bude zelená tráva a hřiště bude způsobilé. Je otázka, co se odehraje večer a přes noc, co se týče počasí. Jsme ve spojení s LFA, ráno si budeme znovu volat. Případně sem bude poslán delegát LFA nebo rozhodčí, aby posoudil stav hrací plochy," řekl klubové televizi pardubický sportovní ředitel Vít Zavřel.

Odložení velké části programu kola kvůli nepříznivému počasí zažila fotbalová liga naposledy v éře před nástupem vyhřívaných trávníků. V březnu 2005 se neuskutečnilo dokonce šest z osmi zápasů 18. kola a hrálo se jen na stadionech, které měly vyhřívané terény. Sparta tehdy přivítala Blšany a Jablonec hostil Slovácko.

Nehrají také hokejisté

Nepříznivé počasí a sněhová kalamita v Česku zasáhly i sobotní program první a druhé hokejové ligy. Oproti původnímu plánu se neuskuteční zápas Jihlavy a Znojma v první lize, ve třetí nejvyšší soutěži nedojde na souboje Havlíčkova Brodu s Novým Jičínem a brněnské Techniky s Opavou. 

Zápas Jihlavy se Znojmem se měl uskutečnit v Pelhřimově, neboť Dukla nemá k dispozici vlastní stadion. "Po dohodě obou týmů se neodehraje. Důvodem je sněhová kalamita a s ní související výstraha ČHMÚ, která na cestě Znojmo – Pelhřimov vyhlásila extrémní stupeň nebezpečí, doporučuje se vůbec nevyjíždět na silnice," uvedli zástupci Jihlavy.

V Havlíčkově Brodu i v Brně se nebude hrát taktéž kvůli sněhové kalamitě. "Hosté se kvůli nehodám na dálnicích nemohou do Havlíčkova Brodu dostat," napsali představitelé Havlíčkova Brodu, a na velký příval sněhu se odkázala i Technika.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články