Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

Rozhodčí Nenadál a Matějček poškodili v baráži Jihlavu a ligu pískat nebudou

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR uznala, že sudí v obou zápasech baráže o účast v první lize proti Karviné výrazně poškodili Jihlavu. Hlavní rozhodčí obou utkání Martin Nenadál a Milan Matějček proto nebudou v příští sezoně řídit profesionální soutěže. "Je nám líto, k čemu došlo," řekl šéf komise rozhodčích Jozef Chovanec.

Jihlavský Lukáš Vaculík se pustil do rozhodčího Martina Nenadála
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

"Byli jsme stoprocentně přesvědčeni, že delegace, kterou jsme zvolili na baráž, je správná, že se rozhodčí nedopustí takových chyb, kterých se dopustili," dodal Chovanec.

Sudí z odvety druhého barážového dvojzápasu mezi Příbramí a Brnem Petr Ardeleanu nebude v úvodu podzimní části nasazován na zápasy první ligy a další hlavní rozhodčí Pavel Orel bude muset kvůli chybám z uplynulé sezony vynechat v nejvyšší soutěži celý nadcházející podzim.

Je nám líto, video expirovalo.
Filípek: Nechci být neuctivý, ale Chovanec je jen nastrčená figura

Na listinu pro profesionální soutěže nebude zařazen ani asistent Miroslav Fišer kvůli chybám ze závěru ročníku, další pomezní sudí Michal Myška nebude delegován na podzimní část první ligy.

"Shodli jsme se, že sudí se dopustili takových chyb, které zřejmě měly za následek, že Jihlava nepostoupila do první ligy. Chtěli jsme, aby to bylo citelné i pro rozhodčí," řekl místopředseda komise rozhodčích Martin Wilczek.

Fotbal fokus podcast: Zařízli Brno i Jihlavu sudí? POSLECHNĚTE SI:

Druholigová Jihlava nepostoupila v baráži přes Karvinou po prohře 1:2 venku a remíze 1:1 doma. Klub se cítil poškozen a vedle stížnosti vydal i prohlášení, v němž ostře kritizoval komisi rozhodčích i poměry v českém fotbale.

V baráži, při které nebyl k dispozici systém videorozhodčího, neuspěl ani další druholigový tým Brno proti Příbrami po remízách 3:3 doma a bez branek venku. I tento dvojzápas měl kontroverzní průběh, především pak v závěru odvety, kdy Ardeleanu nastavil jen tři minuty navzdory dlouhému přerušení a v koncovce proti hostům otočil faul.

Jihlavský Lukáš Zoubele (vpravo) v souboji s Lukášem Budínským z Karviné
zdroj: ČTK autor: Sznapka Petr

V úvodním duelu před týdnem v Karviné Matějček poškodil podle komise Jihlavu tím, že v 61. minutě nenařídil v její prospěch penaltu. Zároveň se spolu se čtvrtým sudím Jakubem Vojkovským po zápase dopustili chyby, když do zápisu o utkání neuvedli žlutou kartu pro domácího Vojtěcha Smrže. V odvetě pak měl Nenadál podle komise kvůli zmaření brankové možnosti vyloučit karvinského Jana Kriváka, který dostal jen žlutou kartu.

"Je nám to strašně líto, chápeme rozhořčení Jihlavy. Víme, že Jihlava přišla o spoustu peněz, co se týče i návaznosti na sponzory. Proto jsou tresty exemplární, je to varování pro ostatní," řekl Wilczek. Pro Nenadála s Matějčkem trest znamená, že budou v příští sezoně moci pískat nejvýš třetiligové zápasy.

Sudímu odvety v Příbrami Ardeleanuovi komise žádnou fatální chybu nevytkla, před dvěma týdny ve finále domácího poháru ale chybně nařídil penaltu pro Slavii, z níž Tomáš Souček otevřel skóre a nasměroval Pražany k výhře 2:0 nad Ostravou. Na utkání přitom dohlížel videorozhodčí. V úvodním duelu v Brně naopak Zbrojovce podle komise pomohl Ondřej Berka, když uznal branku Šimona Šumbery ze 40. minuty, které předcházela ruka.

Výběr fotbalových rozhodčích, kteří byli z různých důvodů vyřazeni z listiny sudích pro nejvyšší soutěže:

Petr Wencl (květen 1997) - hrubé ovlivnění výsledku utkání Drnovice - Hradec Králové.

Oldřich Racek (únor 2008) - nezodpovědná příprava na utkání a porušení základních kritérií.

Jaroslav Moudrý (březen 2011) - hrubé chyby v utkání Slovácko - Plzeň.

Drahoslav Drábek (duben 2013) - hrubé ovlivnění výsledku utkání České Budějovice - Příbram, nesprávné verdikty v průběhu celé sezony.

Marek Pilný a Jiří Jech (květen 2016) - řízení zápasu Příbram - Slavia pod vlivem alkoholu.

Tomáš Kocourek, Michal Paták a Ondřej Lerch (červenec 2016) - Paták měl za sebou několik kontroverzních zápasů, Lerchovi se stal osudným zápas Plzeň - Olomouc, Kocourek nezvládl zápas mezi Duklou a Spartou.

Pavel Julínek a Zbyněk Proske (březen 2019) - chyby v zápasech Zlín - Dukla a Dukla - Karviná.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy