Následuje
BO Ostrava Vítkovice Steel - HC Masaryk University

Rosický po 17 letech znovu v základu Sparty: Určitě mi to pomůže do derby

Praha – Psal se 1. prosinec 2000. Tehdy naposledy nastoupil v základní sestavě pražské Sparty Tomáš Rosický. To platilo až do utkání s Karvinou, v němž bývalý kapitán reprezentace vyběhl na letenský trávník od úvodní minuty. A obnovená premiéra to byla úspěšná, dokonce gólová.

Tomáš Rosický
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Téměř 17 let trvalo, než mohl Rosický vyběhnout v dresu Sparty od úvodních minut. Naposledy to bylo už v dávném derby se Slavií, kdy pomohl k výhře 3:1. Krátce na to zamířil do Dortmundu a později do Arsenalu. Na Letnou se sice vrátil už loni v srpnu, ale chatrné zdraví mu od té doby dovolilo odehrát jen čtyři ligové duely a jeden zápas v Evropské lize. A vždy jen jako náhradník, celkem na 116 minut.

Kdy naposledy skóroval sparťan Rosický?

Tentokráte vyběhl od začátku a byl klíčovou postavou utkání. Navíc v 17. minutě dostal přihrávku od Ondřeje Zahustela a otevřel skóre. Šlo o jeho první gól v dresu Sparty od listopadu 2000, kdy zařídil výhru nad Blšany. "Ani si nepamatuji, kdy jsem dal za Spartu naposledy gól. Měl jsem obrovskou radost. Hrál jsem po dlouhé době, tak jsem si to tam v koutku užil," popsal oslavy, při kterých si u rohového praporku užíval ovace publika.

"Dostal jsem se do dobré pozice, ale trefil jsem to více patou. Chtěl jsem to dát nahoru, ale ne žabičkou. Když se ta akce rozeběhla, tak jsem si naběhl do dobrého prostoru. Dobře jsem to přečetl a dostal jsem dobrý míč," řekl ke své trefě.

I přes nedávnou nemoc na hřišti vydržel do 86. minuty, kdy ho vyprovázel ke střídačkám potlesk ve stoje sparťanských fanoušků. "Ke konci jsem se tam motal a měl jsem toho plné zuby. Po braní antibiotik je to vždy složité. Ale že jsem zvládnul tolik minut, mi určitě jen pomůže a příště budu fyzicky ještě lépe připraven," věří.

Další zápas bude derby se Slavií, na kterou nyní Sparta ztrácí jediný bod. "Určitě nám dnešní výhra může pomoct. Velice povzbuzující je, že když vyhrajeme derby, tak jdeme před Slavii," těší Rosického.

Pořád se kupí chyby

Důležité ale bude do derby zlepšit defenzivu, která proti Karviné nefungovala podle představ. "Po gólu jsme byli hodně otevření a soupeř to mohl potrestat. Přispěl jsem k tomu i já, protože jsem chodil moc nahoru a otvíral jsem záložníka pode mnou, který nás přečísloval. Takže ve druhé půli jsem zůstával s ním a nechávali jsme rozehrávat stopery. Pak už Karviná tolik šancí neměla," poodkryl Rosický něco z taktických plánů.

"Ale pořád to vzadu nestačí. Aniž bych chtěl snižovat výkon Karviné, která hrála sympaticky a moc se mi líbilo, že s námi chtěla hrát fotbal, ale lepší tým by nás potrestal," dodal.

Emotivní zápas mu pokazili jen ultras Sparty, kteří po celé utkání nefandili, ale nadávali vedení letenského klubu a trenérovi Andreovi Stramaccionimu. "Ještě jsem neviděl, aby sparťanští fanoušci byli takto nejednotní. Pochopil bych, kdyby svou nespokojenost vyjádřili na začátku, ale pak tým podpořili. To mě mrzí. Rozumím jim, že jsou zklamaní, já také čekal, že naše výkony budou lepší, ale nic jiného nám nepomůže, než že se semkneme a potáhneme za jeden provaz," dodal Rosický.

Šestka šestkou, osmička osmičkou...

Jeho návrat do základní sestavy je velmi důležitý i pro trenéra Stramaccioniho, kterému se otevírají další varianty ve hře. "Vůbec poprvé jsme mohli využít hráče ve středu hřiště na postech, které jsou pro ně ideální. Šestka mohla hrát šestku, osmička osmičku a desítka desítku. Příkladem je Mandjeck, který je velmi dobrý v destrukci a teď konečně má vedle sebe kreativní hráče, kterým může míč jen odevzdat," popsal Stramaccioni, který navíc Rosického využívá jako svou prodlouženou ruku na hřišti a několikrát mu během hry předával instrukce.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy