Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Priske na Letné končí, Sparta potvrdila jeho odchod do Feyenoordu i nástupce

Sága okolo odchodu trenéra Sparty Briana Priskeho je u konce. Pražský klub potvrdil, že úspěšný dánský kouč po dvou letech na Letné pokračovat nebude a odejde do nizozemského celku Feyenoord Rotterdam. Priske dosáhl se Spartou na dva tituly a letos také na domácí pohár. Sparťany převezme dosavadní asistent Lars Friis, dánský trenér podepsal víceletou smlouvu.

Brian Priske
zdroj: Reuters autor: Lisi Niesner

K dohodě mezi českým mistrem a nizozemským vicemistrem, který má jistý start v Lize mistrů, mělo dojít již v pátek večer. Sparta by měla za uvolnění kouče získat odstupné ve výši 2,5 milionu eur, což je v přepočtu něco přes šedesát milionů korun. Druhý tým uplynulé sezony nizozemské ligy si vyhlédl Priskeho jako náhradu za Arneho Slota, který od nového ročníku převezme Liverpool po odchodu Jürgena Kloppa.

"Brian dal Spartě dva krásné roky, ve kterých jsme byli opravdu úspěšní. Získali jsme tři trofeje a v druhé sezoně jsme se úspěšně prezentovali i v Evropě. Máme za sebou období, které nás všechny obohatilo, posílilo a přineslo spoustu radosti," uvedl sportovní ředitel Tomáš Rosický.

Okolnosti odchodu Priskeho ze Sparty do Feyenoordu probíral Fotbal fokus podcast:

"Měli jsme jasnou představu, jak se v této situaci zachovat, protože zájem o Briana jsme vnímali už v minulosti. Klíčem je kontinuita v našem jasně nastaveném systému, a to jak v dodržování standardů dennodenní práce všech složek A týmu, tak i v dalším budování na základě jasných herních principů," dodal.

Sedmačtyřicetiletý rodák z Horsensu Priske natočil rozlučkové video, které sdílel na sociálních sítích. "Velké díky, kluci! Všichni z vás jste absolutně nejlepší. I vy, fanoušci. Byli jste úžasní, jak jste mě a můj realizační tým vzali mezi sebe. Bylo to skvělé a je to něco, za co budu navždy vděčný. Naneštěstí, tohle je mé sbohem," řekl dojatý Priske. Loni v říjnu prodloužil na Letné smlouvu do roku 2026, nyní se ale dohodl s Feyenoordem.

Feyenoord oznámil, že se s Priskem dohodl na tříleté smlouvě do léta 2027. "Brian už v několika klubech ukázal, že dělá hráče lepšími. Hraje útočný fotbal, který lidé na De Kuip rádi uvidí, a také dosahuje výsledků. Příjemným bonusem navíc je, že mluví holandsky," uvedl na klubovém webu generální ředitel Dennis te Kloese.

Reportér ČT David Kalous:

"Pro Briana Priskeho opravdu velká výzva. Je mu 47 let, dnes trenéři odcházejí v mladším věku, jsou čtyřicetiletí trenéři, kteří koučují velké týmy. Tahle příležitost už by se třeba nemusela za rok za dva naskytnout. Nedivím se Brianu Priskemu, že kývl na nabídku Feyenoordu Rotterdam."

Spartu povede Friis

Jeho nástupcem byl podle očekávání potvrzen Friis. "Nejdůležitější pro nás bylo pokračovat v práci podle jasně nastaveného klubového systému. Proto jsme zvolili Larse. Je to právě on, kdo má všechny předpoklady, aby se stal úspěšným koučem Sparty. Mluvím o jeho vnímání tréninkového procesu, způsobu koučinku, představě o obrazu hry a jeho taktické vybavenosti," vysvětlil Rosický.

"Zároveň už víme, že má přesah i směrem k práci v dalších našich kategoriích. Je to velmi pracovitý člověk, který měl na našem herním projevu v posledních osmnácti měsících velký podíl," dodal ředitel. "Lars velmi dobře zná naše prostředí, hráče, herní schéma, prakticky ihned po svém příchodu se plynule začlenil do našeho systému. Budeme pokračovat v nastavené cestě. Od této chvíle s Larsem v čele," zdůraznil Rosický.

"Fakt, že znám prostředí a všechny kolem, celý přesun do pozice hlavního kouče výrazně usnadňuje. Vím, jak jsou nastavené interní procesy, jaké tu jsou cíle a očekávání. Když navíc dostanete takovouto nabídku od klubu, jako je Sparta, není nad čím přemýšlet," řekl Friis.

"Na první dobrou se mi hlavou honí tři věci. Samozřejmě velké nadšení, pocit hrdosti, že jsem vůbec dostal příležitost, a v neposlední řadě přesvědčení, že jsem ready," popsal své pocity.

"Naše filozofie je jasně nastavena. Nejen co se týče dlouhodobých cílů, ale i malých detailů, které řešíme na každodenní bázi. Pevný základ, z kterého vycházíme, je velmi důležitý, jen díky němu můžeme totiž naši dosavadní práci ještě pozvednout. Přestože to budu nyní já, kdo stojí v čele, pořád je nejzásadnější kolektivní výkon celého realizačního týmu," uvedl Friis.

Osmačtyřicetiletý Dán doplnil Priskeho tým v prosinci 2022, kdy nahradil Thomase Nörgaarda. Jako hlavní kouč v minulosti působil v rezervě anglického Brentfordu a v dánských týmech Viborgu a naposledy před dvěma lety Aalborgu.

Sparta detailní složení nového realizačního týmu upřesní až příští týden na startu letní přípravy. Pokračovat by měl také klíčový muž Christian Clarup, vedoucí fyzické přípravy, který v průběhu předchozích dvou sezon výrazně pozvedl kondici mužstva.

Zdroj
ČT sport, ČTK, AC Sparta Praha

Hlavní zprávy

Nejčtenější články