Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Touchdown

Při negativních testech by Slavia mohla dál trénovat. Hnilička jedná o kratší karanténě

Co bude se Slavií a jaké opatření bude muset tým přijmout po jednom pozitivním nálezu covidu-19 v kádru, rozhodnou další testy, které úřadující mistr podstoupí v pátek. Řekla to ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Podle ní je reálné, že ostatní hráči s negativním výsledkem budou moci dál trénovat.

zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Slavia kvůli pozitivnímu koronavirovému testu u jednoho z fotbalistů v úterý předčasně ukončila soustředění v Rakousku a vrátila se do Česka. Hráči i další členové vršovického týmu jsou v domácí izolaci.

"V pátek budou testovaní a podle toho, jak testy dopadnou, se rozhodne, co bude dál," uvedla Jágrová. Zásadní pro rozhodování hygieniků bude, kolik dalších lidí bude pozitivně testovaných. Podle toho budou pravidla pro klub buď mírnější, nebo přísnější.

"Další testy nás čekají v pátek, následně v úterý a výstupní 24. srpna," řekl tiskový mluvčí Slavie Michal Býček. "Většina hráčů, kteří můžou být sami doma, jsou doma. Některým jsme zajišťovali ubytování," přidal Býček.

Jsou nová koronavirová pravidla správná? Poslechněte si Fotbal fokus podcast (buď v odkazu na YouTube, nebo na Spotify, iTunes apod.)

Jágrová potvrdila, že se z Rakouska se Slavií vrátil i nakažený hráč, který už týden nepřišel do styku s ostatními. "Kontakt byl už od minulého týdne omezený. Byl izolován od doby, co měl projevy nemoci," uvedla ředitelka hygienické stanice.

Obecně se podle Jágrové dá říct, že pokud trénují společně stále stejné menší skupinky, tak by se mohly v tomto seskupení připravovat i nadále a nebyla by nutná úplná izolace týmu na 14 dnů.

Plošná karanténa pro celý tým nebývá v zahraničí běžnou praxí. Například Atlético Madrid v neděli oznámilo, že má dva hráče nakažené covidem-19. Další testy u zbývajících členů španělského týmu ale vyšly negativně, takže Atlético mohlo odcestovat do Lisabonu ke čtvrtečnímu zápasu čtvrtfinále Ligy mistrů proti Lipsku. V izolaci zůstali pouze dva fotbalisté s pozitivními nálezy.

Je nám líto, video expirovalo.
Fotbalistům Slavie hrozí karanténa

Karanténa ze 14 dnů na 10?

V Česku o změně aktuálních pravidel jednají s hygieniky předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička a další představitelé této organizace. Je pravděpodobné, že by karanténa nemusela trvat tak dlouho. "Je všeobecná shoda na zkrácení karantény ze čtrnácti na deset dnů pro celý tým. Existuje k tomu ze zahraničí veliké množství dat, které potvrzuje, že je to správná cesta," uvedla agentura.

Hnilička se kvůli tomu již několikrát sešel s epidemiologem a nyní vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romanem Prymulou. Agentura bude jednat i s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Kdy by mohly být změny schváleny, není zatím jasné.

"Pevně daný termín, kdy bude výsledek, v tuto chvíli nedokážu odhadnout. Ale vzhledem k blízkému začátku sportovních soutěží jednají všechny strany intenzivně tak, aby byl výsledek znám co nejdříve," uvedl mluvčí agentury Jakub Večerka. Nastavené podmínky pak budou stejné pro profesionální i amatérské týmy.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy