Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
inCycle 2020

Poslední varování. Disciplinárka uzavřela Slavii "kotel" jen podmínečně

Za urážlivé pokřiky fanoušků na adresu karvinského trenéra Františka Straky byla Slavia potrestána podmínečným uzavřením severní tribuny na dvě soutěžní utkání se zkušební lhůtou na dva měsíce a pokutou 100 tisíc korun. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace nesáhla k nepodmíněnému trestu hlavně kvůli postoji vedení klubu, které se za vulgarity příznivců omluvilo a vyhlásilo také nulovou toleranci výtržnostem na stadionu.

Fanoušci SK Slavia Praha
zdroj: ČTK autor: Kolařík Stanislav

Karvinský trenér Straka, který v sezoně 2011/12 vedl v deseti ligových zápasech Slavii, přestože se předtím opakovaně označil za sparťanského srdcaře, se minulý týden při návratu do Edenu stal terčem řady nadávek. Domácí fanoušci ale vulgárně uráželi i jeho rodinu a v jednom pokřiku skandovali i o zabíjení trenérových dětí.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se kouči omluvil. Zároveň vyhlásil nulovou toleranci výtržnostem příznivců, kteří za chování pykají i v evropských pohárech. Kvůli vhazování předmětů na trávník, urážení představitelů UEFA a používání pyrotechniky je uzavřena část "kotle" při dnešním úvodním čtvrtfinále Evropské ligy s Chelsea.

"Na fotbalových tribunách v Česku by se neměla vzývat ničí smrt a příznivci by neměli, ani z hloupé legrace, skandovat nic o zabíjení dětí. Pokud se tak stane ještě jednou, nebude taková tribuna jedno či více utkání skandovat nic, protože bude zavřená. Nebudeme z toho mít radost, ale jiné cesty není," uvedl v komuniké předseda disciplinárky Richard Baček.

Je nám líto, video expirovalo.
Slavia dostala trest za chování fanoušků

Slávističtí fanoušci se nevhodně projevovali i v posledním ligovém utkání s Libercem, kdy naráželi na vietnamský původ hostujícího gólmana Filipa Nguyena. Zkušební doba podmínky platí až do konce této sezony. Červenobílí hned v neděli přivítají v tradičně vyhroceném utkání největšího rivala Spartu a derby je pak bude v Edenu ještě čekat v nadstavbě a také 24. dubna v semifinále domácího poháru.

Verdikt jako prevence

Disciplinárka uvažovala i o nepodmíněném uzavření sektoru. "K podmíněnému trestu jsme nakonec přistoupili proto, že u tribuny Sever se jedná o první podobný prohřešek po dlouhé době. V případě pyrotechniky (podzim 2017) a rvačky s pořadateli (podzim 2018) obdobné podmíněné tresty zafungovaly jako prevence. Chtěli bychom tímto vydat jasný signál, že pokud teď v průběhu dvou měsíců dojde k podobnému disciplinárnímu přečinu způsobenému tribunou Sever, bude trest proměněn na nepodmíněný a bude přidán trest další," uvedl Baček.

K podmíněnému trestu pomohl i vstřícný postoj vedení Slavie. "Opatření přijatá klubem, dohoda s fanouškovskými sdruženími a účast vedení klubu na disciplinárce vedly ke změně z nepodmíněného trestu na podmíněný. Teď je to již na tribuně Sever," uvedl Tvrdík.

"Fanoušci mohou poděkovat vedení klubu, že trest je jen takový, jaký je. Postoj vedení klubu ke kauze od samého počátku a jeho kroky směrem k prevenci takového jednání do budoucna pomohly tomu, že tribuna Sever není na další zápasy zatím zavřená," dodal Baček.

Disciplinární komise také potrestala Olomouc pokutou patnáct tisíc korun za to, že fanoušci při domácím zápase 26. ligového kola se Zlínem použili pyrotechniku.

Útočník Dukly Jan Holenda dostal dvouzápasový trest za červenou kartu, kterou dostal v sobotním utkání 27. ligového kola se Slavií za úder loktem Alexi Královi. Holenda byl na Julisce vyloučen až po intervenci videorozhodčího.

V nejvyšší soutěži si kvůli čtyřem žlutým kartám v ročníku jednou nezahrají zlínský Josef Hnaníček, teplický Alois Hyčka a Marek Havlík ze Slovácka.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy