Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Kanada - Česko

Plzeň si stěžuje na rozhodčí, komise posvětila odvolání Chorého gólu

Plzeňská Viktoria podala protest proti výkonu rozhodčích v čele s hlavním sudím Dominikem Starým v nedělním utkání proti Karviné, v němž favorit doma prohrál 0:1. Západočeši se cítí poškozeni "nejednotným posuzováním situací v pokutových územích" a jsou přesvědčeni, že v úvodu druhého poločasu měli zahrávat penaltu. 

Tomáš Chorý v duelu s Karvinou
zdroj: ČTK / Chaloupka Miroslav

Komise rozhodčích FAČR uvedla, že se protestem bude zabývat. Situaci, na kterou si Viktoria stěžuje, na pondělním zasedání prý řešila. Veřejně jí ale nekomentovala proto, že nefigurovala mezi čtyřmi momenty vybranými médii, k nimž se podle manuálu od této sezony za jedno kolo vždy veřejně vyjadřuje. Komise posvětila verdikt z 45. minuty, kdy sudí odvolali gól domácího útočníka Tomáše Chorého kvůli jeho předešlému faulu.

Zápas v Plzni nabídl hned několik sporných situací. Na konci první půle po centru z přímého kopu dostal míč do sítě hlavou Chorý, ale předtím rukou trefil karvinského Alexe Ivána a Starý po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru gól na 1:0 odvolal.

Za stále bezbrankového stavu na přelomu 57. a 58. minuty se pak Západočeši marně dožadovali nařízení pokutového kopu. Po centru z rohového kopu nejprve hostující Jiří Fleišman viditelně zatáhl za dres Lukáše Hejdu a stejného prohřešku se pak podle opakovaných záběrů dopustil vzápětí také Sebastian Boháč v souboji s domácím Chorým.

Nejen sporné momenty v zápase Plzně s Karvinou řešil pondělní Fotbal fokus podcast:

"Zarážející je především dvojí metr při posuzování situací v pokutovém území na obou stranách hřiště. Zatímco v situaci ze 45. minuty utkání byl po intervenci VAR (videorozhodčího) odvolán gól Tomáše Chorého, na druhé straně hlavní rozhodčí ani VAR neintervenoval ve chvíli, kdy došlo ke zjevnému faulu hned na dva hráče Viktorie Plzeň," uvedla Plzeň.

Západočeši jsou přesvědčeni, že Fleišman zmařil zjevně brankovou příležitost bez možnosti hrát míč, a měl být kvůli tomu dokonce vyloučen. "Rozhodnutí hlavního rozhodčího Starého a nečinnost VAR Tomáše Kocourka v daný okamžik nás jednoznačně poškodily a měly vliv na průběh samotného utkání a stejně tak na jeho konečný výsledek," uvedl mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.

"V dnešní době, kdy je k dispozici VAR a na každý inkriminovaný moment je možno se podívat z několik kamer a z několika úhlů pohledu, jsou pro nás výše uvedená rozhodnutí všech rozhodčích a týmu VAR absolutně nepochopitelná," doplnil.

Je nám líto, video expirovalo.
Dohráno

"Komise rozhodčích zaznamenala oficiální protest Viktorie Plzeň a bude se jím zabývat. Na dnešním zasedání probírala všechny důležité situace z odehraných utkání uplynulého kola první i druhé ligy, přičemž obšírněji veřejně okomentovala situace dle výběru novinářů na základě komunikačního manuálu, který vznikl před startem ročníku. Ani jedna ze situací, proti kterým nyní Viktoria Plzeň protestuje, ve výběru novinářů nefigurovala," vysvětlila komise.

Novináři zařadili do výběru Chorého neuznaný gól a jiný sporný souboj ve vápně ze 17. minuty, kdy karvinský obránce Aboubacar Traoré při výskoku zasáhl domácího Jana Klimenta do oblasti hlavy či krku. Starý penaltu pro domácí ani v tomto případě nenařídil, podle komise rozhodčích správně.

"Ve výskoku došlo k souboji o míč mezi hráčem domácího družstva a hráčem hostujícího družstva, který míč odhlavičkoval. Bránící hráč měl ve výskoku ruce v přirozené poloze a dle našeho názoru nedošlo k přestupku," uvedla komise.

Stejně tak posvětila odvolání Chorého branky z 45. minuty. "Hráč domácího družstva před dosažením branky rukou zasáhl obličej hráče hostujícího družstva a VAR správně intervenoval," poznamenala komise.

Bez chyby i v Teplicích

Správně si podle ní počínali také rozhodčí v sobotním zápase Hradce Králové s Teplicemi (1:0), v němž na konci první půle za stavu 1:0 odvolali vyrovnávací gól Severočechů kvůli předchozímu ofsajdovému postavení Tadeáše Vachouška.

"Hráč hostujícího družstva, který se nacházel v ofsajdové pozici, udělal aktivní pohyb směrem k hráči domácího družstva (Františku Čechovi) a strčil do něj. Tím ho omezil v pohybu a možnosti hrát míčem. Pokud by se hráč hostů nezapojil aktivně do hry, branka by byla uznána," uvedla komise.

V utkání Ostravy s Jabloncem (0:1) dostal domácí Ewerton v 79. minutě za oplácení v podobě lehkého kopnutí směrem k protihráči od rozhodčího Tomáše Klímy správně jen žlutou kartu. "Hráč domácího družstva byl nejdříve podražen a následně levou nohou zasáhl soupeře do nohy. Kopnutí nebylo vedeno nepřiměřenou silou, VAR tedy správně neintervenoval," vysvětila komise.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články