Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de Ski Itálie

Plzeň se z tlaku nepodělá. Pro nás ale hraje nadšení, soudí Šilhavý

Praha – Nohama na zemi zůstávají před klíčovým zápasem sezony slávisté. Sešívaní, kteří po dlouhých osmi letech konečně znovu promlouvají do bitvy o titul, potřebují doma porazit Plzeň. Síly Viktorie ve velkých zápasech jsou si moc dobře vědomi, doufají ale, že rozhodne jejich hlad po mistrovském poháru.

Radující se Jaroslav Šilhavý
zdroj: ČTK autor: Ladislav Adámek

Zatímco Plzeň i Sparta vstoupili do nového roku nervózně a už údajně uvažují o změně trenérů, Slavia jako jediná z favoritů na titul zatím jarem prochází v dobré formě. Dostala se o bod do čela ligy, byť Viktoria má zápas k dobru, a nevyhnutelně je pasována do role favorita.

Této pozici se však trenér Slavie Jaroslav Šilhavý trochu vyvaruje. "Jestli jsme favorit? To nevím. Plzeň v posledních letech bojovala každý rok o titul, v pohárech hráli velmi dobře, takže z toho pohledu je zkušenost jednoznačně na straně Plzně. V tom je Plzeň dál. Hráči jako Kozáčik, Hubník, Limberský se nepodělají z tlaku, jsou na něj zvyklí," upozornil Šilhavý.

Plzeň velké domácí zápasy v posledních letech vždy zvládala, i když se jí herně tolik nedařilo a na evropské úrovni srovnání nedopadalo úplně ideálně. "Jestli to bude tak, jako když jsem byl v Plzni já, tak teď neřeší vůbec nic. Prostě trénují a soustředí se sami na sebe. Rozhodně si nemyslím, že by sem přijel ustrašený mančaft. Nemyslím, že bychom jim nahnali strach," říká s úsměvem dnešní slávista a bývalý útočník Plzně Stanislav Tecl.

Pouhý bod, který Viktoria uhrála na půdě Zlína, nakonec může vybičovat Plzeň k lepším výkonům, a ví to i Jaromír Zmrhal. "Trenéři nás drží po každém zápase nohama na zemi. Ukazujeme si chyby. Plzeň ať hraje, jak hraje, tak má velmi kvalitní mužstvo. Ztratila body, tak je možné, že bude vyhecovaná, protože je zase bude chtít získat. Nechceme ji podceňovat," uvedl Zmrhal.

Zápasu jara se věnuje i nabitý nový díl Fotbal fokus podcastu

Zmrhal: Možná si té dnešní pozice Slavie vážím víc než ostatní

Pro málokoho by zároveň titul znamenal víc než pro Jaromíra Zmrhala, který s klubem zažil poslední turbulentní léta, kdy Slavia hrála o záchranu. "Jsem tu pátým rokem v áčku a za tu dobu tu proběhlo hodně změn. Sami víte, kolik tu bylo trenérů. Skoro všichni se stihli vyměnit, ať už odshora, nebo odspodu. Možná, že si toho trošku vážím víc, kde teď Slavia je, než ti hráči, co třeba přišli. Ale určitě to chtějí všichni stejně jako já," prohlásil.

Hlad po úspěchu cítí ze svých svěřenců i Šilhavý. "Pro nás hraje takové to momentální rozpoložení, vstoupili jsme do jara velmi dobře. Někdo by třeba řekl, že to bylo s posledními dvěma týmy snadnější, ale s nikým to není snadné. Pro nás hraje nadšení, hlad po úspěchu, který tu dlouho nebyl, i fanoušci, kteří nás poženou dopředu. To vše by to mohlo trochu srovnat," míní pětapadesátiletý trenér.

A jako klíčový faktor, který by mohl rozhodnout proti Plzni, vidí motivaci po titulu také Tecl. "Doufám, že zvítězí náš hlad. Zkušenost je důležitá, ale není to taková výhoda, že bychom byli proti tomu bez šance. Naopak si myslím, že té zkušenosti někdy už takový ten hlad chybí. Doufám, že budeme v tom utkání odhodlanější," věří Tecl.

Pozor na přílišná očekávání, krotí euforii Šilhavý

Šilhavý se ale na druhou stranu snaží krotit možnou přemotivovanost. Domácí stadion v Edenu bude vyprodaný a kádr, který není natolik zkušený v souboji o titul, by mohl být netrpělivý.

"Určitě to mírníme. Spíš brzdíme tu euforii, aby očekávání hráčů nebylo už teď moc veliké a pak v neděli to třeba nevyprchalo před zápasem. Jinak v tomhle utkání není potřeba slov. Motivace je veliká, už jen tím, co se kolem toho zápasu děje. Zájem je obrovský, dlouho to tu nebylo," je si vědom Šilhavý.

Svému týmu se snaží vštěpit perspektivu. Tak zásadní útok na titul totiž po mizerném vstupu do sezony čekal málokdo. "Před půlrokem jsme měli pět bodů, dneska máme 41. Směřujeme někam do Evropy a takové zápasy, jako nás teď čeká, tam budou. Je to svátek a kdyby bylo víc takových zápasů, bylo by to super a všichni bychom se posouvali. Věřím, že to bude příprava na další velké zápasy, které nás čekají," uvedl Šilhavý.

Slávisté by zároveň neměli měnit styl hry, jakým se prezentují nejen na začátku jara, ale prakticky od začátku působení Jaroslava Šilhavého. "Musíme hrát důrazný a agresivní fotbal s rychlým přechodem. To bude platit na všechny, Plzeň není výjimkou," myslí si Tecl.

"Hlavně má mnohem víc zkušeností. Hraje nevím kolik let za sebou o titul, tyto zápasy musí zvládat každý rok. My ho teď budeme hrát poprvé, v tom bude mít Plzeň menší výhodu. Za tu dobu, co jsem tady, jsem takovýhle zápas, že to bude první s druhým, ještě nehrál," dodal Zmrhal, který hraje za A-tým od léta 2012 a zůstal posledním slávistickým odchovancem v sestavě.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy