Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Pět střídání v lize už od příštího týdne. V dohrávce Teplic s Libercem ještě ne

Už od příštího týdne začne platit dočasná novinka v podobě pěti střídání v zápasech první a druhé ligy. Schválil to Ligový výbor Ligové fotbalové asociace, která soutěže řídí. A Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR per rollam také schválil tuto revoluční úpravu pravidel, která má týmům pomoci v hektickém období po koronavirové přestávce.

Utkání Liberec - Teplice
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Sobotní dohrávka 23. ligového kola mezi Teplicemi a Libercem, která otevře obnovenou sezonu profesionálních soutěží, se bude hrát ještě v běžném režimu maximálně tří střídání na každé straně. Úprava pravidla vstoupí v Česku v platnost od příštího týdne, kdy se restartovaný ročník první a druhé ligy naplno rozběhne.

Světová federace FIFA spolu s mezinárodní pravidlovou komisí IFAB před necelými dvěma týdny umožnily zavést revoluční změnu vzhledem k nabitému kalendáři, který celky čeká po uvolnění koronavirových opatření a opětovném rozehrání soutěží. 

Týmy budou moci využít pět střídání a šesté v případném prodloužení. Novinku je zatím možno zavést v soutěžích, které skončí do 31. prosince.

Aby změna pravidla příliš nezdržovala a nenatahovala zápasy, budou mít mužstva na pět střídání k dispozici stále pouze tři "okna" a pauzu mezi oběma poločasy.

První a druhá liga v Česku se stejně jako drtivá většina soutěží po celém světě zastavily před polovinou března. Většina zemí plánuje dokončit stávající sezonu, což přinese zhuštěný zápasový program a možné zvýšené riziko zranění.

Ligový výbor také na základě rozhodnutí ligového grémia z minulého týdne schválil změnu rozpisu soutěží, která obsahuje upravená pravidla pro určení pořadí v případě mimořádných okolností.

Mistr například nemůže být vyhlášen, pokud nebude kompletně dohrána celá nadstavbová skupina o titul. V případě nedohrání soutěže se pro výběr klubů do evropských pohárů určí pořadí na 1. až 6. místě, další konečné pořadí se vyhlašovat nebude.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy