Pardubice půjdou do baráže, Zbrojovka se propadla na poslední místo

Pardubice odvrátily po vítězství 2:0 nad Jabloncem hrozbu přímého sestupu z ligy a čeká je baráž o nejvyšší soutěž. Zlín urval duel s Baníkem 2:1, přeskočil Brno, které remízovalo v Teplicích 1:1, a přímo nesestoupí, pokud se Zbrojovkou v závěrečném utkání neprohraje.

Fotbalisté Pardubic
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Pardubice mají před nedělním závěrečným utkáním nadstavby v Ostravě náskok jednoho bodu na Zlín a dvou bodů na Brno. Nejhorší týmy tabulky čeká vzájemný souboj o druhé místo v baráži.

Svěřenci trenéra Radoslava Kováče rozhodli o vítězství už v úvodní půlhodině po brankách Vojtěcha Sychry a kapitána Pavla Černého. Jablonec, který už měl jisté setrvání mezi elitou, v nadstavbě poprvé prohrál. Na lídra skupiny o záchranu Ostravu dál ztrácí dva body.

Zbrojovka vedla od 17. minuty po gólu Jiřího Texla, v 58. minutě ale srovnal Daniel Fila. I čtvrtý vzájemný duel v sezoně skončil po 90 minutách remízou. Trenér Hašek překvapivě nenasadil brankářskou jedničku Berkovce a poprvé v ligové sezoně dal příležitost Hrubému.

Brno bodovalo v lize po čtyřech prohrách, přesto má před nedělním závěrečným kolem nejhorší výchozí pozici. Tepličtí ve třetím domácím utkání v nadstavbě poprvé ztratili, už před zápasem ale měli jistotu záchrany.

Už zachráněný Baník vyrukoval se sedmi změnami oproti poslednímu zápasu a vyjma prvních pěti minut musel čelit náporu "Ševců", kteří nastoupili s maximálním nasazením a úsilím. Hostující Ladislav Almási pak neproměnil penaltu.

Zlín poslal do vedení krátce po pauze Antonín Fantiš, o šest minut později srovnal Cadu, ale v 87. minutě rozhodl Jakub Janetzký.

"Vyplavali jsme na povrch, nejsme pod hladinou. Naše výchozí postavení je nyní lepší, než bylo před pár týdny. Hrát na remízu by bylo velké riziko. Budeme chtít v Brně vyhrát a navázat na tento duel, v němž tým ukázal svůj charakter," řekl zlínský trenér Pavel Vrba.

Výsledky 4. kola skupiny o záchranu

FK Pardubice – FK Jablonec 2:0 (2:0)

Branky: 8. Sychra, 26. Černý. Rozhodčí: Berka - Vlček, Šimáček - Orel (video). ŽK: Vacek - Štěpánek. Diváci: 4143.

Pardubice: Nita (46. Markovič) - Icha, Hranáč, Vlček, Chlumecký - Darmovzal - Sychra (74. Tischler), Hlavatý (46. Vacek), Janošek, Pikul (74. Helešic) - Černý (82. Krobot). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Král, Souček - Šulc, Hübschman (46. Kratochvíl), Považanec, Polidar - Černák (81. Patrák), Chramosta (46. Surzyn) - Sejk. Trenér: Horejš.

Trinity Zlín – Baník Ostrava 2:1 (0:0)

Branky: 47. Fantiš, 87. Janetzký - 53. Cadu. Rozhodčí: Szikszay - Vodrážka, Arnošt - Adámková (video). ŽK: Cedidla - Miškovič, Tijani. Diváci: 4944.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba, Reiter (86. Bartošák) - Janetzký, R. Hrubý - Vukadinovič (86. Čanturišvili), Slončík (66. Dramé), Fantiš (77. Kovinič) - Balaj. Trenér: Vrba.

Ostrava: M. Hrubý - Sanneh, Svozil, Pojezný, Šehič - Jaroň (85. Fleišman), Buchta (87. Kuzmanovič), Kaloč, Miškovič (78. Holaň), Cadu (77. Smékal) - Almási (46. Tijani). Trenér: Hapal.

FK Teplice – Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branky: 58. Fila - 17. Texl. Rozhodčí: Starý - Vyhnanovský, Kotalík - Hocek (video). ŽK: Mucha, T. Vachoušek (oba Teplice). Diváci: 3046.

Teplice: Mucha - Hora (55. Knapík), Chaloupek, Mičevič - Radosta (55. Jásir), Kučera, Trubač, Mareček (66. Jukl), Hybš - Gning (75. T. Vachoušek), Fila. Trenér: Frťala.

Brno: Hrubý - Hlavica, Hrabina, Souček - Falta, Texl (89. Nečas), Endl, Fousek (68. Ševčík), Hladík - Řezníček, Alli. Trenér: Hašek.