Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mistrovství ČR Dolní Břežany

Padaly tresty za chybná rozhodnutí v zápase Jablonec - Bohemians

Chyby v zápase 3. kola fotbalové ligy v Jablonci byly hlavní náplní jednání komise rozhodčích. Podle ní byl tým Bohemians poškozen, protože Jablonec neměl kopat penaltu, z níž vyrovnal na 1:1. Za nesprávný zásah do hry má na jedno utkání omezenou delegaci videorozhodčí Ondřej Berka, příští kolo vynechá i hlavní sudí Tomáš Klíma za chybu, která předcházela následné penaltě proti Jablonci. Na dvě utkání má zastavenou činnost čtvrtý rozhodčí Karel Hanousek, který měl upozornit na nevhodné chování jabloneckého trenéra Petra Rady.

Ibrahim Keita v souboji s Davidem Houskou
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Jablonečtí kopali penaltu v 77. minutě, kdy prohrávali 0:1. Klíma po souboji brankáře Bohemians Huga Jana Bačkovského s domácím Václavem Pilařem ve vápně nechal hru pokračovat, následně ale zasáhl videorozhodčí. Hlavní sudí se šel podívat na situaci k monitoru a nařídil pokutový kop. Jako první ale fauloval Pilař.

"Když byla hra přerušená, VAR (videorozhodčí) mě upozornil, že podle jeho názoru se jedná o pokutový kop, že tam došlo k udeření od brankáře. Proto jsem se šel podívat na obrazovku. Bylo chybou, že jsme se při přezkumu obrazovky zaměřili primárně na souboj brankáře s útočícím hráčem. Tolik jsme nevěnovali pozornost tomu, co situaci předcházelo. Byla to chyba, ale jen proto, že jsme lidi," řekl novinářům Klíma.

Hlavní sudí pro změnu chyboval v nastaveném čase. Poté, co Jablonečtí otočili stav na 2:1, fauloval ve vápně domácí Tomáš Hübschman. Klíma však nařídil penaltu, z níž "Klokani" vyrovnali na konečných 2:2, až po zásahu videorozhodčího.

"U toho druhého pokutového kopu bychom chtěli VAR pochválit, protože pokutový kop byl nařízen správně. Čekali bychom, že ho nařídí sám rozhodčí," uvedl člen komise rozhodčích Libor Kovařík.

Při zápase chyboval i čtvrtý sudí Hanousek, který příliš toleroval nevhodné projevy domácího trenéra Rady. "Vyčítáme mu, že si měl zavolat rozhodčího a měli udělit druhou žlutou kartu a červenou kartu trenérovi domácích za opakované nesportovní chování," řekl Kovařík.

Při zápase vzbudila emoce i návštěva šéfa domácího klubu Miroslava Pelty v kabině rozhodčích během poločasové přestávky. Podle Klímy se bývalý předseda FAČR zdržel jen zhruba 15 sekund a pak na žádost sudích odešel. Tlak prý na rozhodčí nevytvářel, ale omlouval se za chování kouče Rady. Incidentem se zabývá disciplinární komise.

"Pokud vše proběhlo, jak nám to popisoval pan rozhodčí Klíma, tak postupovali správně. Rozhodčí by měli osobě, v tomto případě panu Peltovi sdělit, že nemají v kabině co pohledávat a požádat ho, aby tu kabinu opustil. To se také stalo," řekl na setkání s novináři  Kovařík. "Uvedli celý incident do zápisu a teď je to na disciplinární komisi, aby to vyřešila," dodal Kovařík.

Je přesvědčen, že incident Klímu neovlivnil do druhého poločasu při vedení zápasu. "Jsou to profesionálové, kteří by měli být schopní ustát tlak na hřišti i mimo něj," podotkl Kovařík.

Podle Klímy se Pelta zdržel během přestávky v kabině jen na pár sekund. Během nich se jim měl především omluvit za chování trenéra Jablonce Petra Rady. "Když přijde někdo formátu pana Pelty, není jednoduché mu říct: Prosím odejděte, nic nám neříkejte. Necítil jsem ale z toho, že by na nás vytvářel nějaký tlak, nebo že by po nás chtěl, abychom něco změnili, co se týče rozhodování. Spíš chtěl pravý opak, abychom se uklidnili a pískali dál, jak jsme zvyklí," řekl Klíma.

Komise rozhodčích pozastavila delegaci i dvěma sudím po sobotním utkání Hradce Králové s Libercem (1:1). Čtvrtý rozhodčí Vít Zaoral a první asistent Radim Dresler vynechají jedno kolo za to, že hlavnímu Zbyňkovi Proskemu poradili, aby za ostrý faul hostujícího Filipa Havelky na Adama Vlkanovu udělil jen žlutou kartu. K vyloučení došlo ve 34. minutě až po zásahu od videa.

"V tomhle případě bychom chtěli pochválit pana (Jiřího) Adama, který seděl u VARu. Zasáhl správně. Rozhodli jsme se ale potrestat asistenta číslo jedna a čtvrtého rozhodčího, protože k přestupku došlo v jejich blízkosti a oni měli reagovat a rozhodčímu pomoci. Rozhodčí se jich obou ptal. Oba řekli, že je to žlutá karta, pro nás je to jednoznačně červená," řekl Kovařík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články