Následuje
MS 2020 Itálie

Osamostatnění ligy se přiblížilo, valná hromada FAČR změnila stanovy

Praha - Valná hromada Fotbalové asociace ČR dnes jednomyslně schválila novou úpravu stanov, která pootevírá cestu k osamostatnění první a druhé ligy. Pouze tři ze 199 delegátů se zdrželi. Stanovy nyní dávají výkonnému výboru právo rozhodnout o podepsání rámcové smlouvy s Ligovou fotbalovou asociací. Pokud se tak stane do konce června, mohly by se profesionální soutěže osamostatnit už pro příští sezonu. Pravděpodobnější je však varianta až se sezonou 2016/17.

Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: David Šváb

"Stanovy to nyní umožňují, teď bude tvořena rámcová smlouva, což bude náročné, protože je tam dost věcí na vyladění jak směrem k výkonnostnímu fotbalu, tak profi fotbalu," řekl místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal. "Podle mě je osamostatnění reálné až od roku 2016," dodal.

Aby mohla rámcová smlouva mezi FAČR a LFA vejít v platnost, musí ji podle stanov podepsat předseda, místopředseda za Čechy a místopředseda za Moravu. Tito tři nejvyšší představitelé FAČR musí být i pro osamostatnění ligy během hlasování výkonného výboru, přičemž místopředseda za Čechy Roman Berbr v minulosti vystupoval proti osamostatnění.

"Je tam ta pojistka, jelikož oba místopředsedové to musejí projednat na české a moravské komoře, které jim mohou dát zelené světlo. Nepředpokládáme, že to bude jen na osobách místopředsedů," řekl generální sekretář Rudolf Řepka.

Valná hromada FAČR přijala nové stanovy

Novým členem výkonného výboru za ligu místo zesnulého Františka Hrdličky byl zvolen generální manažer Dukly Praha Michal Prokeš. Ten v hlasování zástupců profesionálních soutěží dostal 18 z 31 hlasů a porazil tak generálního ředitele Hradce Králové Richarda Jukla, pro něhož bylo 13 delegátů.

Michal Prokeš: "Já jsem zvolen za profesionální fotbal, ale paradoxně moje úloha by měla být hlavně o činnosti mládeže a jejího propojování do profesionálního fotbalu. V politikaření se necítím silný. Já bych chtěl, aby kluby více spolupracovaly s reprezentacemi, aby vznikly akademie. Každá vláda by měla být složena ze specialistů na určité sféry a moje síla je v mládeži."

Na starosti má zejména projekt fotbalových akademií. Sám s aktivním fotbalem skončil kvůli zdravotním problémům ve 28 letech a dal se na trénování. Mimo jiné byl šéftrenérem mládeže ve Slavii. Momentálně se jako ředitel a člen představenstva klubu podílí na úspěšném působení Dukly v první lize.

Nové stanovy jsou rovněž důležité pro spuštění projektu (R)evoluce, což je elektronizace dokumentů včetně zápisů z utkání i na úrovni regionálních soutěží. "Je to pro nás jeden ze zásadních projektů. Ačkoli sám nejsem technologicky příliš zručný, vnímám to jako důležitý krok zjednodušující práci nás všech," řekl předseda Miroslav Pelta.

Valná hromada odsouhlasila také finanční zprávu, ze které vyplývá, že v roce 2014 FAČR pracoval s příjmy téměř 551 milionů korun, což je téměř o 50 milionů více než před rokem. Z toho 336,5 milionů byly dotace, u nichž došlo k navýšení zejména kvůli mimořádné dotaci vzhledem k pořadatelství mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

K navýšení vlastních zdrojů pak přispělo především 89 milionů z prostředků darovaných Českým olympijským výborem ze strany loterijních společností. Dalších 50 milionů asociace vybrala na členských příspěvcích, které vrací zpět do hnutí. V současnosti má FAČR v držení majetek v hodnotě 556 milionů korun. Pro aktuální rok 2015 počítá FAČR s rozpočtem 656 milionů korun.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy