Následuje
BBV po 25 letech

Navrhovatelé insolvenčního řízení se Slavií musejí zaplatit zálohu

Praha - Insolvenční řízení se Slavií Praha začne, až jeho navrhovatelé, společnosti Online Services a Gamma Enterprise, uhradí zálohu 30 tisíc korun na výdaje řízení. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Uhrazení částky má sloužit k tomu, aby případný insolvenční správce měl po nástupu do funkce k dispozici finanční prostředky. Podle ČTK však jde o běžnou praxi řízení a Slavii nepřibližuje k převzetí klubu insolvenčním správcem.

Zbyněk Kusý
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Podle právníků, které oslovila ČTK, tento krok automaticky neznamená to, že se přiblížilo převzetí klubu insolvenčním správcem. Zaplacení zálohy na náklady insolvenčního řízení je podle nich běžnou praxí a soud si tím zároveň také může testovat důvěryhodnost věřitelů a navrhovatelů řízení s klubem.

Také Slavia vnímá nařízení soudu navrhovatelům uhradit zálohy jako běžnou věc. "Je to standardní krok, nic nečekaného se neděje. Soud je povinen vyžádat si zálohu na náklady. Chtěl bych všechny fanoušky ujistit, že proti vznesenému insolvenčnímu návrhu postupujeme důsledně, profesionálně, ale současně s chladnou hlavou," uvedl generální ředitel David Trunda.

"Smyslem zálohy na náklady insolvenčního řízení je zajistit finanční prostředky, které může insolvenční správce použít bezprostředně po svém ustanovení do funkce," uvedla mimo jiné v odůvodnění v insolvenčním rejstříku vyšší soudní úřednice Draga Stránská.

"Nebude-li záloha na náklady insolvenčního řízení ve stanovené lhůtě zaplacena, může insolvenční soud před rozhodnutím o insolvenčním návrhu insolvenční řízení zastavit. Neučiní-li tak, může přikročit k jejímu vymáhání," dodává se v prohlášení.

Slavia se do insolvenčního řízení dostala kvůli vleklým sporům s bývalým generálním ředitelem klubu Zbyňkem Kusým. Návrh podala v červnu společnost z tichomořské Samoy, která uplatňuje pohledávku přesahující šest milionů korun po splatnosti. Tu odkoupila od Kusého. K insolvenčnímu návrhu se minulý týden přidala také společnost Gamma Enterprise.

Pražané ale považují insolvenční návrh za šikanózní a tvrdí, že po Kusém naopak zůstaly dluhy. Klub by prý mohl být obětí insolvenční mafie, protože za návrhy podle něj stojí několik kontroverzních osob, navíc vzájemně propojených.

"Na rozdíl od té první pohledávku druhého navrhovatele nesporujeme. Je ale tak nízká, že sama neodůvodňuje postup přes úpadkové řízení. Věřitel ji mohl vymáhat obvyklou cestou soudního řízení a exekuce. Postačilo by i bankovní spojení, to ale věřitel (zřejmě záměrně) neuvádí. Vzhledem k poměru pohledávky (150 tisíc Kč) k hodnotě majetku věříme, že soud nebude pro takto nízkou pohledávku prohlašovat úpadek," uvedl Trunda.

Slavia podala návrh, aby řízení bylo zastaveno, ale neuspěla. V polovině července musela zveřejnit své hospodaření, z něhož vyplynulo, že tehdy měla 11,5 milionu korun dluhů po splatnosti a dalších 157,6 milionu před splatností.

"V současné době dokončujeme finanční plán pro uspokojení všech oprávněných věřitelů. Současně však připravujeme žalobu o náhradu škody proti druhému navrhovateli. U insolvenčního soudu navíc budeme žádat, aby oběma navrhovatelům uložil zaplatit kauci na náhradu škody, kterou nám insolvenčním řízením působí," dodal Trunda.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy