Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2020

Matějek si za chyby v duelu Plzně a Sparty pět kol nepískne

Praha - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR omezila Radku Matějkovi delegaci na pět kol za dvě chyby v duelu 7. kola první ligy mezi Plzní a pražskou Spartou. Hlavní sudí nesprávně nařídil pokutový kop pro Viktorii po přifilmovaném pádu Davida Limberského a na opačné straně chybně neodpískal penaltu po zákroku na hostujícího Ladislava Krejčího. Na pět kol má zastavenou činnost také delegát utkání Jaroslav Kubíček za špatné hodnocení.

David Limberský
zdroj: ČTK autor: Petr Eret

"Na pěti kolech jsme se shodli víceméně jednomyslně. Padl ještě jeden návrh na vyšší trest. Pětizápasový distanc odpovídá tomu, jak máme daný sazebník. Zohlednili jsme i to, že jde o mezinárodního rozhodčího," řekla předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Po Limberského nafilmovaném pádu v závěru první půle padl jediný gól ligového šlágru, plzeňský kapitán Pavel Horváth z penalty rozhodl o výhře Viktorie 1:0. "I veřejnost se shodla, že to nebyla jednoduchá situace. Například Ivan Hašek nebo Vláďa Šmicer říkali, že takových penalt bylo a ještě bude. V reálu to bylo těžké. Kdyby to neukázala kamera, nikdo by asi nepochyboval, že to je penalta," uvedla Damková.

Dagmar Damková o výkonu sudího Matějka:

"Všichni do jednoho jsme se shodli, že tendenční to v žádném případě nebylo. Řekla jsem to hned na začátku po zápase a pořád si za tím stojím."

Komise usoudila, že Matějek chyboval i předtím, když za stavu 0:0 neposoudil zákrok na sparťana Krejčího v pokutovém území jako penaltový. "Zřejmě došlo k tomu, že míč na Krejčího až tak přímo neletěl a pozornost rozhodčího byla upřena trochu jinam. Sám rozhodčí říkal, že se soustředil na míč a pak viděl hráče, jak už leží na zemi," uvedla Damková.

Komise rozhodčích tak sparťanský protest uznala jako částečně oprávněný. Letenskému klubu nedala za pravdu v dalším souboji v pokutovém území v prvním poločase; zákrok na Josefa Hušbauera, po kterém Pražané rovněž požadovali penaltu, za faul komise nepovažuje.

Dagmar Damková
zdroj: ČT24

Sparta ke komisi podala protest s dvanácti situacemi, při kterých je prý Matějek poškodil. V přestávce zápasu dokonce zvažovala, že nepošle tým do druhé půle. A výkon sudího označila za tendenční, což ovšem komise rezolutně odmítla. Sporné situace na dnešním zasedání hodnotila i s předsedou pravidlové komise Jiřím Kurešem.

"Všichni do jednoho jsme se shodli, že tendenční to v žádném případě nebylo. Řekla jsem to hned na začátku po zápase a pořád si za tím stojím," uvedla Damková. Na zbylé z dvanácti situací, které se Spartě nelíbily, komise letenskému klubu odpoví. "Hodnotili jsme opravdu ty nejpodstatnější situace. Na druhé straně mohla být druhá žlutá karta pro Pamiče, ale to už potom zabíháme do detailů," podotkla Damková.

Za výkony v osmém kole zastavila komise činnost hlavnímu sudímu Zbyňku Proskemu, který chybně neodpískal penaltu pro Příbram v zápase s Českými Budějovicemi (1:1). Sudí má stejně jako delegát zápasu Jiří Trčka omezenou delegaci na příští dvě kola.

Asistent Zdeněk Dobrovolný zase v zápase mezi Mladou Boleslaví a Hradcem Králové (1:0) kvůli domnělému ofsajdu chybně neuznal branku domácího týmu a rovněž ho čeká dvouzápasová pauza. V druhé lize má zastavenou činnost na dva duely Martin Nenadál za chybu v souboji Zlína s Vlašimí (1:2).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy