Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2004: Česko - Nizozemsko

Malíka trápí množství přehmatů rozhodčích v lize. Šéf komise Chovanec se však bát o místo nemusí

Předsedu Fotbalové asociace ČR Martina Malíka souží kvantum chyb sudích, které v poslední době poznamenalo první ligu. Šéf komise rozhodčích Jozef Chovanec má ovšem i nadále důvěru. Dle Malíka přispívá k napjaté atmosféře i fakt, že veřejnost není dostatečně informovaná o změnách výkladu protokolu pro VAR. Proto se bude na českých stadionech promítat videoklip od UEFA, jenž má fanouškům použití technologie lépe vysvětlit.

Předseda FAČR Martin Malík
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

"(Rozhodčí) je jedna ze zásadních věcí, která mě poměrně zaměstnává. Pravidelně docházím na zasedání ligového výboru, kde se tématu věnujeme. Samozřejmě se scházím i s předsedou Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušanem Svobodou a hledáme nějaká řešení. Jak okamžitá, tak dlouhodobá. Bavíme se o společném postupu v oblasti videorozhodčího (VAR), připravujeme memorandum mezi asociací a LFA o společném postupu v této věci," řekl Malík.

Změna v čele komise rozhodčích ale podle něj není aktuální. "Solidní fungování komise rozhodčích je nutností nejen pro fotbalovou asociaci, ale i pro ligové kluby a pro celý fotbal v Česku. Nechtěl bych nicméně říkat, zda se o něčem bavíme nebo ne. To není na pořadu dne. Jozef Chovanec má v tuto chvíli naši důvěru," vysvětlil Malík.

Chce se zasadit o řadu opatření, jak výkonnost arbitrů zlepšit. "Ten proces je velmi komplexní. Od doškolování, připravenosti sudích, přes jejich dostatek a celou řadu dalších věcí. V okamžiku, kdy se někdo dopustí chyby, nebo nedej bože chyb opakovaně, musíme být schopni vyvodit citelné tresty. A s tím množství rozhodčích souvisí. V tomhle ohledu došlo na naší straně k podcenění," připustil Malík.

Světelná tabule na Letné v utkání Sparta - České Budějovice
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

"Témat, kde je potřeba sáhnout k progresu, je celá řada. Patří k tomu i VAR, jeho využívání a nasazení do všech ligových zápasů. Nemáme recept, který situaci dokáže vyřešit zítra, ale musíme se shodnout na postupných krocích, aby se situace zlepšovala," dodal Malík. 

Chápe, že veřejnost v poslední době rozladilo nepříliš jasné používání videa, jež v lize asistuje u poloviny z osmi utkání kola.

"Protokol týkající se videorozhodčího se nějakým způsobem v čase vyvíjí a zde cítím určitý dluh vůči české veřejnosti. A to nejen vůči té nejširší, ale i vůči fotbalovým klubům. Mám pocit, že změny nejsou dobře komunikovány. Z toho pak vyplývá i to, že mnohdy i samotní zaměstnanci některých klubů mají pocit, že VAR nebyl použit v souladu s tím, jak by použit být měl. O této věci diskutujeme a budeme se jí zabývat," prohlásil Malík.

Pomůže k pochopení VARu videoklip UEFA?

Poukázal na videoklip, jímž UEFA fanouškům vysvětluje, kdy a za jakých okolností se VAR používá. "Už jsme UEFA požádali, abychom materiál dostali k dispozici. Samozřejmě ho počeštíme a chceme ho používat i na českých stadionech tak, abychom přinesli osvětu."

"Očekávání fanoušků při zavádění systému bylo pochopitelně takové, že zmizí veškeré přehmaty a omyly, protože technika se nemýlí. Ono to tak ale není, protože pravidla k používání systému jsou velmi striktní," upozornil Malík.

Podotkl, že podle aktuálního výkladu mezinárodních federací FIFA a UEFA a pravidlové komise IFAB má video do zápasů vstupovat méně než dříve. "Ten trend je zasahovat pouze v jasně daných a přesně specifikovaných a definovaných situacích. Je to s ohledem na to, aby rozhodčí nepřistupovali k rozhodování a řízení utkání s vědomím, že mají v zádech VAR, který je případně opraví," zakončil Malík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy