Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Kuchta si od ligového fotbalu odpočine. Za šlápnutí na Vliegena dostal stopku na pět zápasů

Od příchodu do Sparty stihl v první lize zatím jediný zápas a další nějaký čas nepřidá. Útočník Jan Kuchta dostal od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace trest na pět soutěžních utkání za vyloučení po surové hře v nedělním utkání proti Liberci, v jehož závěru šlápl na hlavu brankáři hostů Olivieru Vliegenovi. Letenští zvažují, že se proti rozhodnutí odvolají.

Jan Kuchta
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Kuchta, který přišel do Sparty jako největší letní posila na hostování z Lokomotivu Moskva, si v nastavení ve vápně předkopl míč a podél obránce Filipa Prebsla se již k balonu nedostal. Český reprezentant situaci dohrál a trefil kopačkou Vliegena do hlavy. Od sudího Ladislava Szikszaye dostal nejprve jen žlutou kartu, po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru byl ale vyloučen.

Pětizápasový trest znamená, že si Kuchta nezahraje ve 2. až 6. ligovém kole. Na trávníky se vrátí až na začátku září. Poprvé bude Spartě chybět ve víkendovém venkovním utkání v Českých Budějovicích, kde se Letenští pokusí odčinit překvapivou úvodní porážku 1:2 s Libercem.

Jelikož Szikszay vyhodnotil Kuchtův zákrok v zápise o utkání jako surovou hru, mohl reprezentační útočník podle disciplinární řádu za tento druh prohřešku dostat trest v rozmezí do jednoho do šesti duelů, a navíc pokutu až do 50 tisíc korun. Pokud by faulovaný Vliegen zápas z důvodu zranění nedohrál, mohl by sparťan obdržet distanc na dvě až deset utkání a pokutu až 100 tisíc korun. To se však nestalo a belgický gólman duel dochytal.

Kuchta se úvodního zasedání disciplinární komise v nové sezoně osobně zúčastnil. "Přestože se několikrát vyjádřil, že nešlo o úmysl, komise se shodla, že mohl střetu své nohy s hlavou brankáře Vliegena zabránit, žádným způsobem se o to však dle dostupných záběrů ani nepokusil. Nechceme Kuchtovi předestírat, že měl v úmyslu brankáře Slovanu zranit, nicméně dle dostupných záběrů měl gólman v dané chvíli míč již plně pod kontrolou. I za této situace noha Kuchty mířila přímo proti hlavě soupeře," uvedl předseda disciplinárky Richard Baček.

"Komise tak po zhlédnutí dostupných videozáběrů konstatovala, že šlo o nedovolený zákrok, který byl veden krajně bezohledným způsobem s vysokou mírou rizika vážného zranění protihráče," doplnil Baček.

Tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík řekl, že letenský klub zvažuje, že se proti trestu odvolá. S ohledem na argumentaci při dnešním zasedání disciplinárky i výši trestů, které komise v minulosti za nedovolené zákroky udělovala, očekávali Pražané nižší distanc. Kuchta s Kasíkem na jednání disciplinárky argumentovali, že útočník rozhodně neměl v úmyslu Vliegena zranit, že neměnil dráhu svého pohybu a z podobných situací dává góly.

Hráč se může odvolat do pěti dnů od uveřejnění rozhodnutí na úřední desce k odvolací komisi FAČR. Zároveň může po uplynutí poloviny trestu požádat disciplinárku o podmíněné prominutí jeho zbytku.

Dosud nejvyšší trest za faul – 12 zápasů – dostal od disciplinárky v samostatné české historii kamerunský útočník Sparty Léonard Kweuke, který v roce 2013 zlomil nohu obránci Mladé Boleslavi Radku Dosoudilovi v semifinále domácího poháru. Na osm soutěžních utkání měli zastavenou činnost Milan Matula a Nikolaj Komličenko, postih byl oběma později zmírněn na šest zápasů.

Kuchta byl vyloučen v druhém duelu české ligy po sobě. Červenou kartu dostal i v prosinci v posledním utkání za Slavii v Ostravě (3:3), kde v závěru zastavil rukou míč směřující do branky. Disciplinárka mu zastavila činnost klasicky na jedno utkání.

Kuchta si trest přenesl do nového moskevského působiště, nakonec si jej ale neodpykal. Navzdory postihu nastoupil za Lokomotiv v Ruském poháru, ale protože jeho tým prohrál vysoko 0:4 a soupeř nepodal námitku, český útočník byl již dále disciplinárně "čistý". V létě Kuchta zamířil na hostování do týmu vršovického rivala Sparty.

V úvodním kole ligové sezony byl vyloučen i plzeňský kapitán Lukáš Hejda, který dostal za červenou kartu při remíze 2:2 v Teplicích trest klasicky na jedno soutěžní utkání.

Výběr nejvyšších trestů za nedovolené zákroky v první lize:

12 zápasů:

Léonard Kweuke (Sparta, květen 2013) - hrubý faul

Osm zápasů:

Milan Matula (Teplice, srpen 2009) - úder loktem (později zmírněn na šest zápasů)

Nikolaj Komličenko (Mladá Boleslav, září 2017) - úder loktem (později zmírněn na šest zápasů)

Šest zápasů:

Petr Lukáš (Teplice, srpen 2008) - úder loktem (později zmírněn na čtyři zápasy)

Petr Švancara (Slovácko, září 2009) - úder loktem

Václav Ondřejka (Slovácko, únor 2012) - hrubý faul

Pět zápasů:

Milan Baroš (Ostrava, říjen 2018) - úder loktem a vulgární reakce k rozhodčím

Jan Kuchta (Sparta, srpen 2022) - surová hra

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články