Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Když se řekne Závod míru

Karvinští fotbalisté jdou do ligy s novým stadionem a bez hlavního sponzora

Karviná - Fotbalisté Karviné jako by si postup do první ligy načasovali. Klub totiž finišuje s rekonstrukcí městského stadionu za 205 milionů korun a své soupeře bude od příští sezony již vítat na jednom z nejmodernějších stánků v soutěži, který pojme téměř pět tisíc diváků. Špatnou zprávou pro klub ovšem je, že bude muset shánět nového hlavního sponzora.

Radost karvinských fotbalistů v zápase s Pardubicemi
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

"Vypadá to skoro, že jsme si ten postup takhle naplánovali. Stadion. Sestup Baníku Ostrava. Ale to se teprve uvidí, jestli je to opravdu ideální čas na postup," prohlásil trenér Karviné Jozef Weber.

S rekonstrukcí stadionu Karviná začala v roce 2014. Vznikl nový vstupní objekt, renovací prošla hlavní tribuna a dobudovány byly vedlejší ochozy a vyhřívání trávníku. Na renovaci město získalo evropskou dotaci 82 milionů korun. Náklady pokryly také státní dotace z meziresortní komise určené pro poddolovaná území, část město financovalo z vlastních prostředků.

Aktuálně zbývá dokončit terénní úpravy kolem stadionu, parkoviště a trávník. Plocha pro něj už je po instalaci vyhřívání pomalu připravená a brzy se začne s pokládáním travních pásů. Předseda dozorčí rady klubu Jan Volf věří, že se vše stihne do začátku sezony.

"Firmy nám termín už několikrát posunuly, když využívají nedostatků v zákoně o státních zakázkách. Ale věřím, že už to do konce června dokončí a v červenci se budou řešit jen reklamace a do konce července bude vše hotové," prohlásil Volf po výhře nad Pardubicemi, která stvrdila vysněný postup.

Karvinské oslavy postupu do první fotbalové ligy
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

"Doufali jsme, že bychom si na novém stadionu mohli zahrát už tento zápas o postup, ale bohužel se to nestihlo. Stadion tak otevřeme až v lize, o to hezčí to bude," uvedl útočník Zbyněk Pospěch.

Nováček bude muset vyřešit také financování. Po postupu bude potřebovat navýšit rozpočet, a to v době, kdy přichází o hlavního partnera. Důlní společnost OKD se dostala do insolvence, což zasáhlo celý region.

"Musíme hledat jiné partnery a uvidíme, jak se nám to bude dařit. Hledáme hlavně místní nadšence," uvedl Volf, které odmítl prozradit, jakou částku společnost OKD klubu poskytovala. "Částka byla skládaná z různých bonusů, byla tam i podpora mládeže, která se díky OKD výrazně zvedla. I v tomto směru budeme muset hledat jiné financování. Věřím, že si poradíme a přežijeme," dodal.

Na chodu klubu se podílí i město, které v této sezoně přispělo 4,5 miliony korun. "Je otázka, jak vedení města uvítá, že se postupem oživí sportovní život ve městě. Bude tu nový stadion, komfort pro diváky se zvedne. Každopádně po radostech z postupu bude muset vedení klubu řešit, jak sehnat peníze na ligu," řekl Volf.

Chce, aby byl klub zajištěn na celou sezonu a nedostal se do dluhů. "Když jsem v roce 2003 přišel do klubu, už tehdy jsem říkal, že do toho půjdu, jen když nebudu muset chodit kanály. Nikdy se nám nestalo, že bychom někomu něco nezaplatili, a stejně chceme fungovat i v lize," uvedl.

"Rozhodně nechci hráčům něco naslibovat a pak se před nimi čtyři měsíce schovávat a vyhýbat stadionu, aby mě náhodou neviděli. Když to nepůjde a peníze se neseženou, tak si sedneme, zabalíme to a půjdeme zpátky do druhé ligy. Takový je život," dodal Volf. 

Hlavní zprávy