Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Kanga: Sparta může být lepší, ale záleží to na nás, ne fanoušcích a trenérech

Vyčnívá. Jedni na něj nedají dopustit, druzí ho nesnáší. Guélor Kanga si každopádně dva poslední zápasy Sparty poseděl na lavičce. A na to až dosud nebyl příliš zvyklý. Jenže s odchodem Václava Jílka a nástupem Václava Kotala ke kormidlu se ukazuje, že by to mohlo jít i bez gabonského extravaganta. Anebo ne?

Guélor Kanga se raduje ze vstřeleného gólu
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Měl to být velký zápas, který by leccos napověděl o pořadí tabulky nejvyšší soutěže. Kvůli šíření koronaviru ale byla liga, stejně jako řada jiných fotbalových soutěží v Evropě, přerušena.

Velmi očekávané utkání Sparta - Plzeň tak mohli v neděli vpodvečer sledovat pouze příznivci eSports, kdy se oba týmy střetly skrze aktuální ročník populární videoherní série FIFA.

Kdo ví, jak by to dopadlo na hřišti.

Na obrazovkách každopádně zvítězila Viktoria 5:3, přestože Sparta měla nakročeno k výhře při průběžném vedení 3:1.

A kdo ví, zda by u toho reálného zápasu na Letné byl Guélor Kanga.

Gabonský excentrický záložník totiž v posledních dvou zápasech Sparty - v poháru proti Baníku i v derby na Slavii - zůstal pouze na lavičce.

Je nám líto, video expirovalo.
Kanga: Musíme jako mužstvo držet pohromadě

Trenér Václav Kotal dal přednost kapitánu Bořku Dočkalovi, který si proti Ostravě připsal dvě asistence a Benjaminu Tettehovi následně přihrál i na gól v Edenu.

Kanga, s deseti góly jeden z nejlepších střelců ligy, budí od svého příchodu do Sparty v lednu 2018 stále velké emoce. I když asi už ne tolik co dříve.

V červenci 2017 vyřadil v dresu Crvené zvezdy fotbalisty Sparty z Evropské ligy. A natolik zaujal, že ho o půl sezony později přivedli na Letnou, aby Pražanům pomohl poháry vybojovat.

To se ale nepovedlo zatím ani jednou.

"Letos jsme se skutečně snažili do Evropské ligy dostat. Ale liga je ještě dlouhá a budeme se snažit umístit do druhého místa. Uděláme vše pro to, abychom se dostali do pohárů," říká Kanga v rozhovoru pro ČT sport.

Jaké bylo derby mezi Slavií a Spartou? POSLECHNĚTE SI Fotbal fokus podcast:

Otázkou ovšem je, zda k tomu za současné koronavirové pandemie vůbec dojde. O dalším osudu ligového ročníku zatím není známo nic. Pouze to, že jsou zatím po dobu nouzového stavu, který trvá třicet dní, odložena všechna ligová utkání.

Pohárové ambice Sparty každopádně zatím zůstávají nevyslyšeny. Kanga je nicméně hráč, který má v českém prostředí jednoznačně evropské parametry.

"Rozumím si se všemi, i když není nutné se se všemi přátelit nebo chodit společně do restaurace nebo na oběd. Ale jakmile jde o zápas a o naši práci, jsme povinni držet pohromadě jako mužstvo a ukázat se na hřišti," tvrdí.

Českou ligu chválí, úroveň má podle něj vynikající. "Nevím, jestli zrovna já ze své pozice mohu říci, zda českému fotbalu něco chybí. Podle mě je liga dobrá a má vynikající úroveň. Ale to, zda něco chybí, by měl říci předseda svazu nebo majitelé týmů," myslí si Kanga.

Záložník Sparty Guélor Kanga
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Tak či tak, Sparta je po odehrání 24 kol až devátá, tedy propastně daleko za očekáváním. Sezona je až na domácí pohár prakticky pryč.

"Úrovní mužstva do Evropy patříme, jsme schopní, máme dobré hráče - mladé i zkušené. Mohli bychom být lepší, záleží to na nás, ne na fanoušcích, trenérech. Ti za nás hrát nebudou," tvrdí Kanga.

"Během těch dvou let, co tu jsem, někteří hráči odešli, nějací noví zase přišli. Snažíme se s týmem zlepšovat. Snažíme se pracovat s těmi, kteří nejsou tak silní. A chceme vytvořit kabinu s pevným základem, abychom vyhrávali zápasy," doplňuje.

Devětadvacetiletému hráči, který málo lidí nechá chladnými, vyprší na Spartě smlouva koncem letošního června. A její prodloužení je zatím ve hvězdách.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy