Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Jílkův konec. Spartu přebírá Kotal

Trenér Václav Jílek končí ve Spartě. Spolu s ním mají od A-týmu pryč namířeno i jeho asistenti Jiří Saňák a Michal Horňák. V současnosti pátý celek nejvyšší soutěže přebere dosavadní kouč třetiligového béčka Václav Kotal. Asistovat mu bude Michal Šmarda, který přispěchá ze Slovácka. Premiéra čeká nové vedení v neděli v Olomouci.

Trenér Sparty Václav Jílek
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

"Václav Jílek už není hlavním trenérem Sparty. Kvůli neuspokojivým výsledkům i hernímu projevu byl spolu se svým realizačním týmem odvolán," potvrdila Sparta. Horňák spolu s Lubošem Loučkou převezmou sparťanské béčko.

"Nebylo to pro nás jednoduché rozhodnutí. Vašek Jílek je dobrý trenér, ale předvedená hra i výsledky pro nás byly zklamáním a nenaplňovaly očekávání, která máme," uvedl sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický pro klubový web.

Je nám líto, video expirovalo.
Jílek Spartu dotrénoval, nahradí ho Kotal

Jílek na Letné působil jen osm měsíců, ač měl smlouvu až do léta 2022. Poslední kapkou byla domácí porážka 0:2 s Libercem na úvod jarní sezony, po které Letenští figurují až na pátém místě tabulky. Pražanům se ale nepovedla ani zimní příprava. Doma sice třikrát zvítězili, ale na soustředění ve Španělsku prohráli všechny tři zápasy.

"V průběhu přípravného období vedení klubu nezvažovalo odvolání trenéra Václav Jílka z jeho funkce. Jedná se o reakci na silně nevydařený vstup do jarní části ligové soutěže," uvedl ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík.

Náhrada za Jílka se s kádrem nemusí seznamovat dlouho. "Trenér Kotal má osobní historii spojenou se Spartou, zná prostředí, působil tady jako hráč, asistent u A-týmu a několikrát jako kouč béčka. Tým momentálně potřebuje trenéra s takovými zkušenostmi," uvedl Rosický.

Situaci ve Spartě se věnoval také Fotbal fokus podcast:

"Václav Kotal v první části této sezony odváděl velmi dobrou práci u B-týmu, v minulosti i u mládežnické reprezentace prokázal, že umí výborně pracovat s talentovanými hráči," vysvětlil radikální krok ředitel klubu.

Že je situace nelehká a vážná, si uvědomuje i sám Kotal. "Chci přesvědčit hráče, že to, co po nich budeme požadovat, by mělo být k jejich prospěchu. A k prospěchu Sparty," řekl zkušený kouč, který v nejvyšší soutěži trénoval Hradec Králové, Jablonec a Brno.

První úkol: zlepšit obranu

Zaměřit se chce primárně na zlepšení defenzivy. Sparta inkasovala v lize doposud osmadvacetkrát, a to často po velkých chybách. "Tolik gólů, kolik jsme dostali za podzimní část i na jaře, je strašně moc. Prvním úkolem bude zapracovat na obrané fázi," uvedl Kotal v rozhovoru pro klubový web.

"Bylo by mnohem lepší, kdybych to přebíral v jiné situaci nebo na začátku soutěže. Vzhledem k tomu, že jsem dlouhodobý sparťan, chtěl bych vrátit Spartu tam, kam patří. Není na to moc času, potřebovali bychom, aby změna nastala co nejdřív," dodal.

Václav Kotal

Výrazněji na sebe upozornil během angažmá v Hradci Králové, s kterým v roce 2010 postoupil do první ligy a v následujícím ročníku jej dovedl k osmému místu. Během tříletého angažmá v Brně vytáhl Zbrojovku ze sestupového pásma až na šesté místo, týmu vtiskl kromě dobré organizace hry i účinný styl. S reprezentací do 17 let loni postoupil na mistrovství Evropy, kde Češi vypadli ve čtvrtfinále. Poté se potřetí vrátil na lavičku sparťanské rezervy.

Hráčská kariéra: Náchod (do 1972), Sparta Praha (1973-82), Hradec Králové (1983-87), Omonia Aradippu/Kypr (1987-88), Vitis/Rakousko (1988-93).

Trenérská kariéra: Kolín (1998-00), Jablonec (2000-01 asistent), Sparta Praha B (2001-03), Dynamo Moskva (2003-04 asistent), Sparta Praha B (2005-06), Kladno (2007-08 asistent), Plzeň (2008 asistent), Hradec Králové (2009-12), Jablonec (2012-13), Brno (2013-16), reprezentace ČR do 17 let (2017-18), Sparta Praha B (2019-20).

Trenérská bilance v české lize: 169 zápasů, 62 výher, 40 remíz, 67 proher.

Zdroj
ČTK, isport.cz, AC Sparta Praha, ČT sport

Hlavní zprávy