Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
55. Rallye Šumava Klatovy

Hackeři napadli klubové weby. Můžou žádat až milionové výkupné, varuje expert

Nejen soupeřům, ale i hackerům se musejí bránit tuzemské fotbalové a hokejové kluby. Ti minulý týden napadli jejich webové stránky. Kluby na svých facebookových profilech informovaly, že se potýkají s útoky typu DDoS, které jim zahltily servery. Mimo provoz byly například stránky fotbalové Slavie nebo hokejové Sparty. Vyplývá to z vyjádření klubů a zjištění ČTK.

Hacker
zdroj: Thinkstock

Prvním cílem útoků se minulý týden ve středu večer stal web fotbalistů Slavie. Ve čtvrtek pak výpadek oznámily stránky hokejové Sparty, Škody Plzeň a Bílí Tygři Liberec. Všechny tyto servery provozuje společnost eSport, která podle jednatele Davida Schlegla intenzivně pracuje na nápravě.

Podle expertů jsou podobné útoky běžné i v zahraničí a často slouží k odvedení pozornosti oběti od jiného typu útoku, který pak dotčený klub připraví i o miliony korun.

"DDoS útoky dokážou napadené servery vyřadit z provozu až na několik dní. Napadené firmě nebo sportovnímu klubu pak nezbývá než čekat, až útok odezní. Často tento typ útoku slouží jako zástěrka pro jiné souběžné útoky, jako například nelegální získání dat ze serverů či jiné formy kybernetických útoků. Stále častějším a mezi hackery velmi populárním je ransomware, který zašifruje na napadeném serveru data a za jejich zpřístupnění požadují útočníci výkupné v řádu až desítek milionů korun," uvedl expert na kyberbezpečnost BDO Martin Hořický.

Podle zprávy britského Národního centra kybernetické bezpečnosti se s útoky potýkají i anglické fotbalové kluby. Průměrné výkupné se loni pohybovalo kolem 10 000 liber, tedy asi 300 000 korun, výjimkou ale nejsou incidenty i s daleko vyššími částkami, které hackeři požadují za odblokování serverů či zpřístupnění dat. Při největším útoku na anglický fotbalový klub chtěli útočníci výkupné v bitcoinech v hodnotě čtyř milionů liber.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy