Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Absa Cape Epic

Fotbalová Slavia pláče, zemřel legendární trenér Cipro

Ve věku 75 let zemřel po dlouhém boji s rakovinou tlustého střeva bývalý fotbalista a trenér František Cipro. Informoval o tom jeho někdejší klub Slavia Praha. Sešívané v roce 1996 dovedl k mistrovskému titulu a postoupili s ním do semifinále tehdejšího Poháru UEFA.

Trenér František Cipro
zdroj: ČTK autor: Pancer Václav

Slavii trénoval ve třech různých obdobích, v nejvyšší soutěži vedl třikrát i České Budějovice a jednou Teplice a Plzeň. V zahraničí působil jako kouč v Rakousku (Innsbruck, Linec, Freistadt) a na Kypru v Limassolu. Trenérskou kariéru Cipro uzavřel v roce 2015 v tehdy druholigových Českých Budějovicích. V tuzemské nejvyšší soutěži celkem odkoučoval 254 utkání.

Většinu hráčské kariéry strávil jihlavský rodák ve Slavii, za kterou v letech 1971 až 1980 odehrál 501 soutěžních zápasů a vstřelil 41 gólů. Byl velkým univerzálem, začínal v útoku se slavným Františkem Veselým, poté se přesunul do zálohy a následně do obrany. Tři roky byl kapitánem a s červenobílými slavil triumf v domácím poháru. Předtím vyhrál ve zlínském dresu Československý pohár.

Semifinále Poháru UEFA, kde slávisté podlehli Bordeaux, zůstává nejlepším výsledkem českých týmů v pohárové Evropě. "Já jsem vždy tvrdil, že je potřeba domácí výhry potvrzovat v Evropě. Nic víc. To platilo už tehdy. Vážil jsem si toho, že jsme to dotáhli až mezi čtyři nejlepší ve své pohárové soutěži," citoval Cipra web Slavie.

Vystudovaný právník žil v Hluboké nad Vltavou, kde také několik sezon vedl místní mužstvo v krajském přeboru. V roce 2016 se stal laureátem Ceny Václava Jíry, kterou Fotbalová asociace ČR (FAČR) vyznamenává osobnosti za to, jak celoživotně přispěly k rozvoji českého fotbalu.

Klub z Edenu připravil před svým muzeem pietní místo, kde se fanoušci mohou s Ciprem rozloučit. "Odchod Františka Cipra je nenahraditelnou ztrátou a rád bych touto cestou vyjádřil za celou asociaci a český fotbal hlubokou soustrast jeho rodině a všem nejbližším," řekl předseda FAČR Petr Fousek.

"Vždycky jsem na něm obdivoval lidskost, s jakou ke svému okolí přistupoval, a všechna společná setkání byla moc příjemná. Moc mě ta zpráva mrzí a chtěl bych nejbližším vyjádřit upřímnou soustrast," uvedl kouč české reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články