Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Sport 1972

Etická komise FAČR zahájila disciplinární řízení s kvartetem sudích v kauze Vyšehrad

Etická komise Fotbalové asociace ČR zahájila disciplinární řízení s čtveřicí rozhodčích, kteří se v letech 2019 až 2020 pokusili ovlivnit utkání v té době druholigového Vyšehradu. Rozhodlo o tom zasedání komise, která se opět zabývala kauzou údajné korupce kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra a s ním spojených osob.

Rozhodčí Emanuel Marek
zdroj: ČTK autor: Peřina Luděk

Mezi pěticí rozhodčích jsou Emanuel Marek, Petr Hocek, Jakub Hrabovský a Zdeněk Vaňkát. První dva jmenovaní měli ovlivnit zápasy Vyšehradu z pozice hlavního sudího, zbylí dva pak jako asistenti. Celkem mělo jít o devět utkání pražského klubu, o osm ve druhé lize a jedno ve třetí nejvyšší soutěži. Všichni zmínění rozhodčí působili v minulosti i v první lize, Hocek s Hrabovským dokonce i v podzimní části aktuálního ročníku.

"Tyto osoby budou vypovídat na dalším zasedání etické komise. Následně etická komise rozhodne, zda disciplinární přečin byl, nebo nebyl těmito osobami spáchán," uvedl v prohlášení předseda komise Jan Eisenreich. Další zasedání se uskuteční v pátek 7. ledna.

Disciplinární řízení bylo původně zahájeno i s Jiřím Houdkem, který však už není členem FAČR, a proto komise ztratila pravomoc v jeho případě rozhodovat. Totéž se stalo i u bývalého rozhodčího Ondřeje Ginzela, který v nejvyšší soutěži pískal ještě tento podzim, po němž ukončil kariéru. Kvůli "narušení regulérnosti soutěže či utkání" s ním komise v úterý zahájila disciplinární řízení, ale Ginzel ještě týž den z FAČR vystoupil.

"Obecně se etická komise domnívá, že osoby, které se úmyslně chtějí vyhnout disciplinárnímu řízení tím, že vystoupí z Fotbalové asociace, by už nadále nikdy neměly mít možnost se do Fotbalové asociace vrátit," prohlásil Eisenreich. Tento názor sdílí i vedení FAČR.

Zákaz činnosti

Komise dále potrestala delegáta Miroslava Skálu šestiletým zákazem činnosti a pokutou 15 tisíc korun kvůli tomu, že v květnu 2019 přijal od rozhodčího Tomáše Grimma úplatek za ovlivnění třetiligového zápasu mezi Vyšehradem a Jiskrou Ústí nad Orlicí.

Tehdejší vedoucí Vyšehradu Milan Tandara má zakázanou činnost na 18 měsíců, a navíc musí zaplatit pokutu 5 tisíc korun za to, že ze stejného duelu nezajistil povinné on-line vysílání "s cílem zastřít ovlivnění utkání".

Komise už v minulém týdnu vynesla v kauze první verdikty. Vyšehradský klub potrestala vyloučením z třetí ligy a přeřazením do Pražského přeboru za to, že se s vědomím bývalého sportovního ředitele Romana Rogoze opakovaně dopustil disciplinárního prohřešku v podobě úplatkářství a narušení regulérnosti soutěže.

Rozhodčím Jiřímu Musilovi, Zdeňku Kovalovi a Miloši Vitnerovi komise zakázala osm let působit ve fotbale a zároveň jim uložila pokutu 25 tisíc korun. Miroslav Svoboda nesmí 18 měsíců zastávat funkci delegáta.

V aféře, která odstartovala loni říjnu, bylo policií obviněno 20 lidí. Více než polovina z nich včetně Berbra a Rogoze už ale z FAČR vystoupila a etická komise s nimi nemůže vést řízení.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z ČFL do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek. Asociace má v kauze jako poškozená strana přístup k policejnímu spisu, etická komise může rozhodovat bez ohledu na probíhající trestní řízení.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články