Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Boj o ligu začíná. Pardubice se Zlínem jsou v baráži favority, druholigoví aspiranti se ale nevzdávají

O mistrovi, pohárových příčkách a jednom sestupujícím už je v rámci nejvyšší soutěže rozhodnuto, teď je potřeba vyřešit i poslední otázku. Udrží si fotbalisté Pardubic a Zlína i nadále příslušnost mezi elitou, nebo je v baráži překvapí druholigoví vyzyvatelé Příbram, resp. Vyškov. Přímý přenos úvodního střetnutí Příbram – Pardubice sledujte na ČT sport nebo ČT sport Plus od 17:20, zápas Zlín – Vyškov živě pouze na ČT sport Plus.

Fotbalisté Pardubic
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Baráž se v samostatné historii uskuteční teprve potřetí a zatím v ní byly stoprocentně úspěšné celky z nejvyšší soutěže. Loni si Bohemians 1905 poradili s Opavou a Teplice s Vlašimí. V roce 2019 zase uhájily prvoligovou příslušnost Karviná a Příbram, zatímco Jihlava tehdy zůstala s Brnem ve druhé lize.

Zlín bude odvracet hrozbu prvního sestupu od roku 2009. Svěřenci trenéra Pavla Vrby v neděli na závěr nadstavby v Brně uhráli bezbrankový výsledek, který poslal do druhé ligy poslední Zbrojovku.

"V Brně jsme udělali první krok k záchraně, ale definitivně si oddechneme, až zvládneme baráž. S Vyškovem to bude otevřená záležitost, neboť tým ve druhé lize potvrzoval svoji kvalitu, čeká nás těžký dvojzápas," řekl Vrba.

Vyškov, jenž vlastní kamerunský podnikatel Kingsley Pungong, hraje domácí utkání v pět kilometrů vzdálených Drnovicích. V případě postupu by ale klub musel jako azyl využít jiný vyhovující stadion. Jednou z možných variant je Znojmo.

"Jdeme do baráže jako outsideři, bude to pro nás těžká zkouška, ale začíná se od nuly a chceme být Zlínu důstojným soupeřem," uvedl kouč Jan Kameník, jenž v dubnu na lavičce Vyškova nahradil Jana Trousila a v závěrečných šesti duelech sezony s týmem neprohrál.

V minulosti trénoval Zlín. "Dobře ho znám, je tam ještě pár hráčů, které jsem tehdy vedl, jako Fantiš či Janetzký. Chceme ve čtvrtek uhrát takový výsledek, který nám do odvety uchová naději na úspěch," poznamenal Kameník.

Zlín se v posledních dvou letech potkal s Vyškovem v domácím poháru. V tomto ročníku s ním vypadl v osmifinále po domácí prohře 0:1, v minulé sezoně "ševci" ve třetím kole zvítězili na soupeřově hřišti 2:1 po prodloužení.

"Vyškov v poslední době udělal obrovský skok, je hodně poskládán ze zahraničních hráčů. Zlín s ním na podzim vypadl z českého poháru, hráli jsme s nimi v zimě přátelák. Víme o jejich přednostech, ale i slabinách. Mají v kádru rychlé, technické a šikovné hráče," konstatoval Vrba.

Pardubice zvítězily ve třech z posledních čtyř kol nadstavby. Východočeši oba dosavadní vzájemné prvoligové souboje v sezoně 2020/21 vyhráli 1:0, Pardubičtí porazili Příbram i v lednové přípravě (3:0).

"Nečeká nás nic lehkého. Chceme se dívat hlavně sami na sebe. Víme, že to nebude jen o nás, protože Příbram má ve svém kádru sedmnáctigólového Wágnera. Hlavně díky němu jsou tam, kde jsou. Pozor si ale musíme dát i na další spoustu, hlavně mladých hráčů," upozornil pardubický trenér Radoslav Kováč.

Příbram cílí na návrat do první ligy po sestupu v roce 2021. Středočeši po podzimu vedli druholigovou tabulku, ale na jaře se dlouho trápili i po nástupu kouče Karla Krejčího, jenž v dubnu vystřídal Dušana Uhrina mladšího. Nakonec ale mužstvo od Litavky v závěrečných pěti kolech neprohrálo a skončilo třetí za Vyškovem a přímo postupující Karvinou.

"Pardubice hrají kombinační fotbal a jsou herní tým, záloha je jedna z jejich nejsilnějších stránek. Jsou zodpovědní v defenzivě, v bráně mají zkušeného Nitu, který se jim ale zranil, tak je možné, že proti nám chytat nebude, to by mohla být menší výhoda. V útoku mají zkušeného útočníka Černého, ten je pro ně taky velmi důležitý. Většinu hráčů z nám z dob, když jsem působil u reprezentace (do 21 let)," řekl Krejčí.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články