Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

Bohemians pochybili, proti Plzni nevyhřívali dostatečně, trvá na svém FAČR

Praha - Odložení zápasu Bohemians s Plzní se dalo předejít. Trvá na tom Komise pro stadiony a hrací plochy FAČR, podle které domácí Klokani vážně pochybili a neřešili situaci dostatečně včas. Stanovisko vedení českého fotbalu přišlo opakovaně po stížnostech Bohemians. Vedení klubu o víkendu uvedlo, že Plzeň měla vytvářet tlak na to, aby se zápas neodehrál.

Klokan, maskot Bohemians 1905, na stadionu v Ďolíčku
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Zápas byl v sobotu krátce před plánovaným výkopem v 19:45 odložen kvůli namrzlému trávníku, který by podle rozhodčího Radka Příhody ohrožoval zdraví hráčů. Podle komise se dalo problémům předejít, kdyby klub z Vršovic pracoval správně s vytápěním trávníku.

"Komise jednoznačně zastává názor, že ze strany pořadatele utkání došlo k velmi vážnému pochybení při použití topného systému," uvedl předseda komise Rostislav Votík. "Povětrnostní podmínky nebyly v žádném případě extrémní, aby při včasném spuštění topného systému byla příčinou odložení utkání nezpůsobilost hrací plochy. Na ostatních stadionech, kde byl topný systém použit správně, se utkání sehrála na velmi kvalitních terénech," dodal Votík.

Vedení Bohemians pochybení odmítá. "Přiznáváme, že byl terén v brankovištích tvrdý, ovšem zastáváme názor, že všichni v klubu udělali maximum k uskutečnění zápasu a měl se odehrát," řekl předseda představenstva Dariusz Jakubowicz. "Jestliže venku uhodí mráz, tak nám vytápění krátkodobě nepomůže řešit situaci. Proti přírodě se nedá jít. Rozhodně tam nebyly ledové kusy, sníh. Bylo to hřiště, které odpovídá 3. prosinci," dodal.

Po události se vyrojily spekulace, že na odložení tlačila Plzeň. "Chceme se jednoznačně distancovat od spekulací ohledně neochoty odehrát samotný zápas, případně pak dokonce vytváření tlaku na hlavního rozhodčího stran odložení samotného duelu," řekl mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.

"Bohemians za nás jednoznačně neudělali maximum pro to, aby se duel mohl odehrát. S vyhříváním máme bohaté zkušenosti z vlastního stadionu, kvalitní trávník jsme potkali například v rámci evropských pohárů ve výrazně chladnějších klimatických podmínkách. Celkově jsme přesvědčeni o tom, že domácí prostě nevyhřívali," dodal.

Podle Votíka je třeba na situaci reagovat, aby k podobným problémům nedocházelo i na jaře, jelikož soutěž začne v polovině února, kdy lze očekávat stále chladné počasí. "Skutečnost, že utkání nebylo sehráno za těchto podmínek, staví základ pro velmi nebezpečný precedens, který může nastat v jarních kolech a výrazně tak narušit regulérnost soutěže," míní Votík.

Komise proto navrhuje, aby vše bylo zaneseno detailně do rozpisu soutěže. "Komise nabízí LFA, jak tomu bylo už před sezonou 2015/16, zpracovaný materiál, který jednoznačně stanovuje povinnosti pořadatele utkání ve vztahu k vyhřívání hrací plochy a zároveň jasně specifikuje kontrolní mechanismy," uvedla Komise. LFA se případem bude zabývat na úterním zasedání ligového grémia.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy