Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Za oponou Valašské rally

Blažek: 400. zápas a proti Spartě? Asi to tak chtěl Bůh

Jihlava - Dovršení čtyř stovek zápasů v nejvyšší soutěži a ještě v souboji proti klubu svého srdce. Na nevšední zážitek se těší brankář jihlavských fotbalistů Jaromír Blažek, který se v nedělním ligovém klání postaví proti pražské Spartě, kde strávil nejlepší roky kariéry a oslavil šest mistrovských titulů. Blažek ale s bývalými parťáky slitování mít nebude: touží po vítězství, které by pro něj bylo dokonalým zkrášlením jeho jubilea.

Jaromír Blažek
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

"Každopádně je krásné, že můj čtyřstý zápas v lize vyšel zrovna na Spartu. Kdybych letos nechyběl kvůli zranění v Liberci, čtyřstovku jsem slavil už v minulém kole v Teplicích. Ale Bůh asi chtěl, abych si to užil až se Spartou," řekl Blažek.

Když se nepřihodí nic nepředpokládaného, v neděli se stane dvanáctým hráčem historie, který v české lize nasbíral aspoň 400 startů. Ze současných aktivních hráčů se to povedlo ještě Stanislavu Vlčkovi a Rudolfu Otepkovi. "K žádným podobným číslům a statistikám jsem se nikdy neupínal. Ale zase si říkám, že je to už pěkné číslo a jsem mezi vybranou společností. Jsem rád, že se to povedlo, že jsem i v mém věku pořád živej a zdravej," prohlásil Blažek, který v prosinci oslaví čtyřicátiny.

S úsměvem odmítl, že by mohl stíhat ligového rekordmana Jaroslava Šilhavého. Současný liberecký kouč v nejvyšší soutěži nastoupil ke 465 duelům. "Jarda (Šilhavý) je 'Železnej zekon'. Vydržel všechno, je nedostižný," žertoval Blažek. Žádné bilancování u něj při dovršení jubilea prý nepřichází v úvahu. Ale hned si vybaví svůj první ligový zápas ještě v barvách pražské Slavie, kdy nastoupil ve federální lize ve Vítkovicích v sezoně 1991/92 a pomohl vychytat remízu 1:1.

"Mám na to jenom ty nejlepší vzpomínky. Byl to pro mě obrovský zážitek, neuvěřitelné emoce a zápas mi ještě vyšel," vzpomínal Blažek. Naopak čtyřstý start prý už zdaleka neprožívá tolik jako svoji premiéru. "To nejde porovnávat, teď už všechno beru jinak i proto, že toho mám za sebou spoustu. Ale neděli si chci užít se vším všudy," uvedl Blažek.

Proti Spartě, kde loni v prosinci společně s Tomášem Řepkou jako neperspektivní hráč skončil, se chce vytáhnout. "Na tom zápase mi záleží. Motivuju i kluky v kabině: když vyhrajeme, zvu všechny na teplou večeři, při remíze donesu chlebíčky. Ale klidně se plácnu přes kapsu a zaplatím tu večeři," usmíval se Blažek, dřívější oblíbenec sparťanských fanoušků.

Přehled hráčů s nejvíce starty v české fotbalové lize:

Jaroslav Šilhavý - Slavia, Drnovice, Žižkov - 465 zápasů
Stanislav Vlček - Bohemians 1905, České Budějovice, Olomouc, Slavia - 453
Martin Vaniak - Olomouc, Drnovice, Most, Slavia - 440
Horst Siegl - Sparta, Příbram, Plzeň, Most - 435
Rudolf Otepka - Zlín, Příbram, Drnovice, Ostrava, Olomouc, České Budějovice - 428
Oldřich Machala - Olomouc - 414
Martin Kotůlek - Olomouc, Brno, Opava - 412
Michal Bílek - Žižkov, Sparta, Teplice - 410
Jozef Weber- Cheb, Drnovice, Jablonec - 408
Miroslav Holeňák - Zlín, Drnovice, Slavia, Liberec - 404
Jiří Novotný - Sparta, Liberec, Most - 404
Jaromír Blažek - Žižkov, Bohemians 1905, Slavia, Příbram, Sparta, Jihlava - 399

Brankářský veterán netají, že zápas pro něj bude mít velký náboj. Naposledy se letenskému celku postavil před deseti lety při hostování v Příbrami, které pomohl k bezbrankové remíze. Od další sezony už byl Blažek sparťanskou jedničkou, v roce 2007 si pouze "odskočil" na roční angažmá do Norimberku. Pak se zase do Sparty vrátil, aby zde loni své působení nedobrovolně ukončil a zamířil do Jihlavy, kde vzápětí slavil postup mezi elitu.

Radost jihlavských fotbalistů
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

"Je zvláštní, že teď budu po takové době na druhé straně hřiště proti Spartě... Ale není to tak, že bych teď na ni měl pifku. Klub jako takový pořád budu mít rád, jsem Spartě vděčný za hodně. Když můžu, chodím se dívat na její zápasy. Volám si třeba s Márou Matějovským a Jirkou Jarošíkem," popisoval Blažek, který si třeba před dvěma týdny nenechal ujít výhru Letenských v Evropské lize s Bilbaem v poměru 3:1.

"Pro nás to je varování. Těžko proti Spartě budeme nějak moc otevírat hru, i když hrajeme doma. My jsme si vědomi svých schopností a možností. Ale vnímáme i euforii kolem zápasu, protože na Spartu se každý těší. Osobně bych bral i remízu. Tak asi jako všichni v Jihlavě," přemítal Blažek, jehož tým se jako nováček drží po desátém kole na lichotivém osmém místě.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy