Diamantová liga 2024

Z premiérových trofejí se radují Pardubice a FBC Ostrava

Překvapivé složení finále Českého poháru florbalistů v Olomouci vyznělo pro Sokol Pardubice. Východočeši získali první trofej v klubové historii, naopak ta unikla po porážce 3:4 v tabulce Superligy lépe postavenému Liberci. Premiérové vítězství v poháru slaví také florbalistky FBC Ostrava po výhře 8:6 nad Chodovem.

Florbalisté Pardubic se radují ve finále Českého poháru
zdroj: ČTK autor: Luděk Peřina

V souboji celků, pro které byla už jen účast ve finále historickým klubovým úspěchem, se jako první radovali Severočeši. V sedmé minutě se při vyloučení Tomáše Dleska prosadil Radek Valeš. Hned za 65 sekund ale vyrovnal David Žáček a v polovině úvodní části otočil stav Přemek Pakosta.

Vyrovnat mohl Jakub Kopecký, který zamířil do tyče. Liberec se pak ubránil při dvou oslabeních při trestech Matěje Klucha a Petra Saláka. Při prvním trefil tyč Přemek Pakosta a při druhém i Martin Zozulák.

Pardubice uhájily těsnou výhru a získaly Český pohár

Ve druhém dějství Sokol dvěma góly pojistil náskok. Ve 23. minutě se prosadil po akci Daniela Škeříka z dorážky Michal Janeček a v polovině prostředí části potrestal Kluchovo vyloučení Zozulák. Ve 32. minutě zahájil stíhací jízdu Liberce Lukáš Veselý, který devět a půl minuty před koncem při Zozulákově vyloučení snížil i na rozdíl jediné branky. Sokol ale těsný výsledek uhájil.

"I když na nás ze začátku byla vidět nervozita, troufám si tvrdit, že ve hře pět na pět jsme byli dnes lepší a šli si za svým. Vítězství mě těší kvůli lidem, kteří se o klub každodenně starají. Je to i jejich pohár. Liberci patří díky za hezký finálový zápas," řekl trenér Pardubic Ladislav Štancl.

"Stříbrná tečka. Chybělo trochu štěstí při šancích v závěru. Hráčům patří díky, medaile je doma," prohlásil asistent trenéra Liberce Filip Hanžl.

Ostravanky předvedly fenomenální obrat

Vstup do utkání vyšel Chodovu. Ve třetí minutě otevřela skóre Karolína Kellovská, a když Paulína Hudáková neproměnila trestné střílení, navýšily náskok Pražanek Daniela Frantíková a opět Karolína Kellovská. Jenže mezi 15. a 16. minutou během 35 vteřin smazaly Ostravanky ztrátu díky dvěma trefám Kotzurové a jednomu gólu Kristíny Hudákové, která navíc v úvodu druhého dějství při vyloučení Nikol Pekárkové otočila stav. Ale pak v prostřední části obrátily vývoj Karolína Suchá a Jana Vávrová. Ve 46. minutě navíc Martina Řepková zvýšila na 6:4.

Čtvrtý tým extraligové tabulky se ale proti lídrovi nevzdal. V 55. minutě dostala FBC Ostrava na kontakt Jana Lacková, v čase 57:37 vyrovnala Paulína Hudáková po standardní situaci a stejně tak se prosadila i Kotzurová. Výsledek zpečetila Paulína Hudáková do prázdné branky.

Ostravanky proměnily v první úspěch druhou finálovou účast a získaly prémii 50 tisíc korun. V roce 2008 nestačily na Děkanku Praha (2:8). Chodov nenavázal na pohárové vítězství z roku 2015 a ve finále prohrál stejně jako v letech 2013 a také loni, kdy nestačil na Vítkovice (5:7).

"Byl to neskutečný zápas. Divoký, atraktivní a z naší strany hodně rozháraný, ale vyhráli jsme. Jsem na holky strašně hrdý," řekl trenér FBC Ostrava Jakub Robenek.

"Mohu s klidným svědomím konstatovat, že jsme se porazili naprosto sami. Zkolabovat dvakrát v jednom zápase nemůže vést k úspěchu," prohlásil asistent trenérky Chodova Lukáš Procházka.

Výsledky finále Českého poháru ve florbalu

FBC Liberec - Sokol Pardubice 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)

Branky: 32. a 51. L. Veselý, 7. Valeš - 8. Žáček, 11. P. Pakosta, 23. Janeček, 31. Zozulák. Rozhodčí: Kačer, Vašíček. Vyloučení: 3:2. Využití: 2:1. Diváci: 756.

Přehled vítězů poháru:

2001/02 - 1. SC Ostrava, 2002/03 - FBC Ostrava, 2003/04 - FBC Ostrava, 2004/05 - FBC Ostrava, 2005/06 - Tatran Střešovice, 2006/07 - Tatran Střešovice, 2007/08 - Tatran Střešovice, 2008/09 - Tatran Střešovice, 2009/10 - Tatran Střešovice, 2010/11 - Tatran Střešovice, 2011/12 - 1. SC Vítkovice, 2012/13 - TJ JM Chodov, 2013/14 - Mladá Boleslav, 2014/15 - Mladá Boleslav, 2015/16 - 1. SC Vítkovice, 2016/17 - Mladá Boleslav, 2017/18 - 1. SC Vítkovice, 2018/19 - Sokol Pardubice.

Chodov - FBC Ostrava 6:8 (3:3, 2:1, 1:4)

Branky: 3. a 14. Karolína Kellovská, 13. Frantíková, 29. Suchá, 38. J. Vávrová, 46. Řepková - 15., 16. a 60. Kotzurová, 15. a 24. K. Hudáková, 58. a 60. P. Hudáková, 55. J. Lacková. Rozhodčí: Beranová, Hejnová. Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Diváci: 359.

2004/05 - Liberec, 2005/06 - Tatran Střešovice, 2006/07 - Děkanka Praha, 2007/08 - Děkanka Praha, 2008/09 - Děkanka Praha, 2009/10 - Herbadent Tigers SJM, 2010/11 - Herbadent Tigers SJM, 2011/12 - Herbadent SJM Praha, 2012/13 - Herbadent SJM Praha 11, 2013/14 - Herbadent SJM Praha 11, 2014/15 - 1. SC Vítkovice, 2015/16 - Chodov, 2016/17 - 1. SC Vítkovice, 2017/18 - 1. SC Vítkovice, 2018/19 - FBC Ostrava.