Amstel Gold Race

Utkání dvou velkých rivalů ovládli florbalisté Finska, Švýcaři na úvod zvítězili

Ve střetnutí dvou florbalových velmocí byli lepší Finové, kteří porazili Švédsko 7:3. Hráči Finska si tak připsali druhou výhru v základní skupině mistrovství světa. Švýcarští florbalisté vyhráli ve svém úvodním utkání na MS nad Norskem 7:5.

Za finské obhájce titulu z posledních dvou šampionátů proti tradičnímu sokovi v boji o triumf zazářil před 7120 diváky v hale hokejistů IFK Helsinky čtyřmi body za hattrick a jednu asistenci Ville Lastikka, dvakrát skóroval Eemeli Salin.

Pěti body za dvě branky a tři asistence se podílel na úspěchu švýcarských obhájců bronzu z minulého šampionátu v Praze z roku 2018 Manuel Maurer. Švýcaři budou v neděli od 17:45 ve skupině B druhým soupeřem české reprezentace, která v pátek na úvod porazila Německo 11:0.

Švýcaři mezi 7. a 12. minutou získali náskok 3:0 díky brankám Christopha Meiera, Nilse Conrada a Maurera. Za Norsko ale ještě v první třetině snížili Marius Pedersen s Patrickem Hjemgardem a v čase 25:45 bylo po vlastním gólu Švýcarů vyrovnáno.

Ve 33. minutě vrátil favoritovi vedení Jan Zaugg, ale vteřinu před koncem druhé části vyrovnal v přesilové hře jednačtyřicetiletý Ketil Kronberg, který účastí na 11. světovém šampionátu vyrovnal rekord Fina Miky Kohonena. Ve 47. minutě ale odpověděl Michael Schiess, který potom ještě stejně jako Maurer skóroval do prázdné branky při power play. Výsledek zkorigoval sekundu před koncem Tobias Hjorth.

Ve skupině A remizovalo Dánsko s Lotyšskem 5:5, přestože prohrávalo 3:5. Dělbu bodů zařídil v čase 57:44 Mikkel Skov Nielsen.

Výsledky mistrovství světa florbalistů

Skupina A:

Dánsko - Lotyšsko 5:5 (2:2, 0:2, 3:1)
Branky: 5. a 43. Eldholm, 13. Nordheim, 56. K. Kajgaard, 58. Nielsen - 19. a 26. Kovalevskis, 19. Purinš, 39. Šmits, 47. Ragovskis.

Finsko - Švédsko 7:3 (2:1, 1:1, 4:1)
Branky: 4., 10. a 59. Lastikka, 58. a 60. Salin, 39. S. Johansson, 45. Leikkanen - 9. Persson, 33. Haglund, 55. Gustafsson.

Skupina B:

Norsko - Švýcarsko 5:7 (2:3, 2:1, 1:3)
Branky: 14. Pedersen, 19. Hjemgard, 26. vlastní, 40. Kronberg, 60. Hjorth - 13. a 60. Maurer, 47. a 59. Schiess, 7. Meier, 10. Conrad, 33. Zaugg.

Skupina C:

Thajsko - USA 9:3 (2:1, 2:0, 5:2), Polsko - Slovensko 4:8 (1:3, 1:3, 2:2).

Skupina D:

Filipíny - Estonsko 6:13 (0:3, 2:7, 4:3), Filipíny - Estonsko 6:13 (0:3, 2:7, 4:3).